صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > عشق در امریکا برنده می‌شود، از رأی دیوان عالی تا اجرا

عشق در امریکا برنده می‌شود، از رأی دیوان عالی تا اجرا

  - برگرفته از: ایران‌وایر: وبلاگ رنگین‌کمانی /
۱۹ تیر ۱۳۹۴

عشق در امریکا برنده می‌شود، از رأی دیوان عالی تا اجرا

گفت‌وگو با حسین علیزاده در مورد تصویب قانون ازدواج هم‌جنس‌ها در دیوان عالی امریکا

سوده راد

کافی است به فیس بوک سری بزنید وعکس‌ دوستان خود را پشت هاله‌ای از پرچم شش‌رنگ رنگین‌کمانی ببینید و نوشته‌هایی با هشتگ «عشق برنده می‌شود» را بخوانید.
تصویب «قانون ازدواج هم‌جنس‌ها» در دیوان عالی قانون اساسی ایالات متحده امریکا موجب شده بحث و گفت وگو درباره حقوق رنگین‌کمانی‌ها در فضای وب فارسی هم بالا بگیرد. این در حالی است که ماه ژوئن در بیش تر نقاط دنیا، ماه «افتخار» رنگین‌کمانی‌ها است و رژه‌هایی در خیابان‌های شهرهای بزرگ و کوچک در سراسر دنیا برگزار می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود با توجه به تصویب این قانون در دیوان عالی امریکا، امروز بیش از دومیلیون نفر در «رژه افتخار» نیویورک شرکت کنند.

آن چه در ادامه می‌خوانید، گفت وگوی «ایران وایر» با «حسین علیزاده» در مورد رأی دیوان عالی است.

حسین علیزاده، مسوول  برنامه‌های منطقه خاورمیانه و شمال افریقا در «کمیسیونحقوقبشرزنانومردانهم‌جنس‌گرا (ایگلهرک)»، اولین سازمان امریکایی دارای مقام مشورتی در سازمان ملل متحد در حوزه «رنگین‌کمانی‌ها» (LGBT) است.

این رأی دیوان عالی قانون اساسی ایالات متحده امریکا برای قانونی بودن ازدواج هم‌جنس‌ها چه گذشته‌ای دارد و چه تأثیری در قوانین این کشور می‌گذارد؟

–       قانون اساسی امریکا این اجازه را به ایالت‌های خود می‌دهد که در مورد ازدواج و برخی دیگر از حقوق فردی اشخاص به طور مستقل تصمیم‌گیری کنند. بنابراین، به رسمیت شناختن انواع ازدواج در هر ایالتی، حاصل تصمیم زمامداران و دادستان کل همان ایالت است. اما ماجرا از حکم دادگاهی در سال ۲۰۱۳ شروع شد. در آن زمان شکایتی به دادگاه عالی امریکا رسید مبنی بر این‌که تکلیف ازدواج‌های بین دو هم‌جنس در ایالت‌هایی که آن ‌را به رسمیت می‌شناسند، در سایر ایالت‌های امریکا چیست؟ اگر فردی نظامی باشد و به ایالت دیگری منتقل شود، آیا ازدواجش با فرد هم‌جنس خود در ایالت مقصد هم به رسمیت شناخته خواهد شد؟
در واقع، ابهام ها در قوانین ناهمگون ایالتی نیاز به روشن شدن داشتند و حالا با این رأی دیوان عالی، این ابهام های قانونی برطرف می‌شوند.
دیروز دادگاه عالی اعلام کرد که به رسمیت نشناختن ازدواج دو هم‌جنس در سایر ایالت‌ها که در یک ایالت ثبت شده، تبعیض گذاشتن میان افراد است و با قانون اساسی دولت فدرال امریکا مغایرت دارد.

 حکم دیوان عالی و روند تصویب آن بسیار جالب بود؛ در دیوان عالی ۹ قاضی حضور دارند که چهار نفر محافظه‌کار، چهار نفر لیبرال (پیش‌رو) و یک نفر هم میانه‌رو است. چهار قاضی محافظه‌کار به شدت مخالف تصویب این قانون بودند.
رییس دیوان عالی عدالت امریکا گفت :‌‌«‌من که هستم که بخواهم بگویم این ازدواج درست است یا نه؟ این تصمیم باید در روندی دموکراتیک گرفته شود.»‌
یکی دیگر از این قضات به شدت به هم‌پایانش حمله کرد و گفت: «این قانون، بازنویسی قانون طبیعت است و حقوقی را به قانون اساسی اضافه می کند که وجود ندارد.»
دیروز هم پس از تصویب قانون گفت: «رأی اکثریت قضات در دیوان عالی به تمسخر گرفتن دموکراسی و قانون اساسی است.»‌
بنابراین، دعوا هنوز تمام نشده و با این‌که حکم تصویب شده است، اجرای آن کار آسانی به نظر نمی‌رسد.
همین دیروز دادستان ایالت لویزیانا دستور داد که هیچ‌کس حق ندارد این حکم را اجرا کند و ادامه داد : «حکم دیوان عالی ایالت ما را موظف به اجرای این حکم نکرده است.»‌

دادستان تگزاس هم عکس‌العمل مشابهی داشت و البته این اولین باری نیست که ایالت‌ها و قضات محلی به مخالفت با رأی دادگاه عالی فدرال می‌پردازند. باید دید دولت فدرال امریکا و رییس جمهور که مسوول اجرای قانون اساسی هستند، چه می‌کنند.
مبارزه برای اجرایی کردن این رای هم‌چنان ادامه دارد و این چیزی است که «قاضی کندی» هم به آن اشاره کرد. او به ویژه در مورد نهادهای مذهبی مثل کلیساهایی که موافق عقد دو هم‌جنس نیستند، گفت: «نمی‌توانیم آن ها را مجبور کنیم و این جا بحث جدایی دین و دولت پیش می‌آید که خود بحث دیگری است.»

معمولاً ازدواج هم‌جنس‌ها بیش از سایر موضوع های مرتبط به این حوزه رسانه‌ای می‌شود و سایر مبارزه ها را زیر سایه خود می‌برد. در مراسم چهل و ششمین سالگرد جنبش برابری‌خواهی جامعه LGBT در کاخ سفید، «جنیست گوتیرز»، زن مکزیکی کنش‌گر حقوق ترنس‌جندرها و ترنس‌سکشوآل‌ها صحبت‌های اوباما را قطع کرد و به نابرابری ها و تبعیض‌های رایج علیه اعضای اقلیت جنسی و جنسیتی که در امریکا به طور غیرقانونی حضور دارند، پرداخت. صرف‌نظر از درستی یا نادرستی این حرکت و لایه‌های قابل تحلیل آن، برای ما از سایر مبارزه های جامعه رنگین‌کمانی بگویید که موجب می‌شود فردی که مدعو کاخ ریاست جمهوری است، از سخنرانی اخراج شود.

–       این پیروزی و قانونی شدن ازدواج هم‌جنس‌ها یک قدم مثبت است اما دعوا هم‌چنان ادامه دارد. هرکدام از ۵۰ ایالت امریکا می‌توانند به صورت دموکراتیک، قوانین داخلی خود را تنظیم کنند. امروز ایالت‌هایی داریم مثل تگزاس که در آن اخراج یک فرد به دلیل ترانس بودنش، کاملاً قانونی است و این یک مشکل مهم در امریکا است. مساله حمایت برابر قانون از شهروندان، از مسأله ازدواج مهم‌تر است و افراد نباید به خاطر گرایش جنسی یا هویت جنسیتی‌ خود مورد تبعیض قرار گیرند. این باید گام بعدی مبارزه در راستای برابری باشد و تا وقتی امکان اخراج افراد از محل کارشان به دلیل گرایش جنسی مثل هم‌جنس‌گرایی وجود دارد، نمی‌توان گفت برابری تضمین شده است. همه قوانین و مناسبات اجتماعی باید طوری تنظیم شوند که هیچ‌کس به دلیل هویت جنسیتی و گرایش جنسی مورد تبعیض قرار نگیرد و تا آن جا راه زیادی است. فراموش نکنیم یک قرن طول کشید که سیاه‌پوستان به آزادی‌هایی که در قانون اساسی روی کاغذ به رسمیت شناخته شده بودند، برسند. برابری با قانون تضمین نمی‌شود بلکه این مردم و نهادهای مردمی هستند که با تلاش‌های خود، تغییرات اساسی را به وجود می‌آورند.

از نظر شما، نقش شبکه‌های اجتماعی در این اتفاق چه بوده است و آیا جنبش‌های LGBT از رسانه‌های مجازی بهره برده‌اند؟

–       باید بدانیم که در داخل امریکا هم برخی افراد و سازمان‌ها دقیقاً همان تفکری را دارند که جمهوری اسلامی آن را نشر می‌دهد؛ یعنی معرفی هم‌جنس‌گرایی به عنوان یک انحراف اخلاقی، دشمن طبیعت و نهاد خانواده و مواردی این چنین. در  برنامه‌های تولید شده و مطالبی که جمهوری اسلامی برای اثبات حرف خود استفاده می‌کند، رد پای همین گروه‌ها به روشنی دیده می‌شود. درست است که شبکه‌های اجتماعی فرصت گفت وگو و سازمان‎دهی را برای کنش‌گران فراهم می‌کند اما گروه‌های محلی هم هستند که تصویب چنین قانونی را حمله به هویت خود می‌دانند و در عمل به هرکاری دست می‌زنند تا این هویت را حفظ کنند. استفاده از رسانه‌های مجازی در میان قشر جوان بسیار موثر بوده و آن ها را برای پذیرش اصول برابری‌خواهانه آماده‌تر از نسل‌های پیشین کرده‌ است. وقتی به کمپین‌های انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا توجه می‌کنیم، می‌بینیم چه طور موضع مخالفت با ازدواج هم‌جنس‌گرایان در 10 سال پیش به موضع بی‌طرفی در این مورد تغییر کرده‌ است. بی‌تردید این بازخوردی است که از شبکه‌های مجازی گرفته می‌شود و سیاستمداران می‌دانند که گفتمان رایج بین نسل جوان، خواستار برابری است. شبکه‌های مجازی حتماً کمک می‌کنند ولی در این مبارزه ها نباید گروه‌های محلی و شبکه‌های عمومی و تبلیغات منفی آن ها را فراموش کنیم که بتوانیم به برابری واقعی برسیم.

ایران‌وایر: وبلاگ رنگین‌کمانی

بیشتر بخوانید
ازدواج همجنس‌ها در تایلند قانونی شد
تایلند در تدارک ثبت قانونی ازدواج مدنی همجنس‌ها
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
زینب پیغمبرزاده و سوده راد
خشونت خیابانی علیه دو فعال حقوق بشر ایرانی در پاریس
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید

 

ثبت دیدگاه