صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > میس‌سلام، درگ کویین ایرانی

میس‌سلام، درگ کویین ایرانی

گفت‌وگویی به مناسبت ۱۶ ژوییه، روز جهانی درگ‌کویین‌ها
  - برگرفته از: ایران‌وایر: وبلاگ رنگین‌کمانی /
۲۵ تیر ۱۳۹۴

یکی از بزرگ ترین اتفاقات تأثیرگذار در حوزه مد، لباس و فرهنگ جوامع، آغاز رسمی پوشیدن شلوار توسط زنان است زیرا شلوار لباسی مردانه تلقی می‌شد. امروز که شلوار دیگر لباسی مردانه نیست، پوشیدن دامن برای مردان امری عجیب تلقی می‌شود و شاید وقتی از مردان «دامن‌پوش» حرف می‌زنیم، یاد مردان اسکاتلندی بیفتیم. اما غیر از ترنس‌جندرهایی که ترجیح می‌دهند رفتار و بروز جنسیتی غیرمنطبق با جنس خود داشته باشند، افراد دیگری هم بدون این که خود را «ترنس‌جندر» یا «تراجنسیتی» بدانند، در لباس و ظاهری متفاوت ظاهر می‌شوند و زندگی می‌کنند؛ «درگ‌»ها!
«درگ‌کویین»‌(Drag Queen) مردی است که در لباس و رفتاری زنانه و «درگ‌کینک» (Drag King)  زنی است که در لباس و ظاهری مردانه ظاهر می‌شود و این ظهور آن قدر واقعی است که بیننده نمی‌تواند فرد پشت آن لباس‌ها و رفتارها را تشخیص دهد.

حالا مدتی است یک درگ‌کویین – و نه «زن‌پوش» – ایرانی وارد فضای مجازی شده است. آن چه در ادامه می‌خوانید، گفت وگویی است که به مناسبت روز جهانی درگ‌کویین‌ها، ۱۶ ژوییه با «میس‌سلام» داشته‌ایم:

خودتان را چه گونه معرفی می‌کنید؟
– من یک درگ کویین هستم. درگ مخفف «Dressed as girl» (ملبس در لباس زنانه)  و اصطلاحى است که اولین بار شکسپیر در مورد مردی که در لباس و هویت زنانه نقشی را بازی می‌کند، به کار برده است.

با استفاده از کلمه‌ای مثل «زن‌پوش»‌ به جای درگ مخالفم چون تمام ترجمه‌هاى خودساخته‌اى که ما به خود تحمیل می کنیم، غلط و اشتباه هستند؛ از «دگرباش» گرفته تا«زن پوش». مگر زن پوشیدنی است؟ این اصطلاح مخفف یک اصطلاح قدیمی است و به هیچ وجه لازم نیست که آن را به «پارسى» ترجمه‌ کنیم. هیچ کجاى دنیا این کار را نمی‌کنند. براى همین هم هست که جامعه ما نتوانسته است با ادبیات دنیا آشنا باشد و خودش را  به روز کند.
«میس سلام» یک خواهش است؛ خواست قسمتى از جامعه نامریى که باید دیده می‌شد. در هر کارى ارتباط با جامعه اى که برایش کار می‌کنیم و هم‌چنین ارتباط اجزای مختلف جامعه باهم خیلى مهم است و اصلاً همین نیاز ضرورى موجب زاییده شدن «میس سلام» شد؛ نیاز به یک حلقه سفت و محکم و فرم جدیدی که جایگزین حلقه‌هاى ارتباطى پوسیده و پاره شده قدیمى باشد. میس سلام می‌خواهد یک پل رنگین کمانی بین روشنایى و تاریکى در جامعه باشد؛ رسانه‌اى مستقل براى صداى کسانى که هستند ولى ما آن ها را نمى‌بینیم؛ برای این که چیزهایى که نمایان نیستند را نمایان و ذهن‌ها و دل‌ها را باز و روشن کند.
جایی شنیدم که «فرانک زاپا»، موسیقی‎دان امریکایی گفته است: «ذهن مانند چترِ نجات است؛ تا بازش نکنى، عمل نمى کند!»

 بنابراین، شما درگ کویین هستید و نه ترنس‎جندر یا ترنس‌سکشوال. درگ بودن چه فرقی با ترنس سکشوال ویا ترنس‌جندر دارد؟

  • تنها فرق آن ها  ٢٠ – ٣٠ ملیون تومان پول است و یک جراح خوب! این یک ذهنیت غلط در مورد درگ‌کویین‌ها یا درگ‌کینک‌ها است. این‌ها هیچ ربطی به هم ندارند و اصولاً کار درگ کردن هیچ ربطى به گرایش جنسى و هویت جنسیتی ندارد.
    البته باید بگویم که در تاریخ، درگ‌ها همیشه در کنار بقیه کسانى که با فرم‌هاى تعیین شده جامعه مطابقت ندارند و در صف اول جنبش‌ها ‌و مطالبات حضور داشته اند؛ نه فقط مطالبات مربوط به جامعه«LGBTQI+»  (هموسکشوال‌ها، بای‌سکشوال‌‌ها، ترنس‌ها، کوییر‌ها، اینترسکشوال‌ها و غیره)،  در صف اول «استون وال» (اولین حرکت‌های جنبش رنگین‌کمانی امریکا) تا صف اول جنبش «اشغال وال استریت» هم بوده اند و هرکدام به نحوى هنجارهاى جامعه مردسالار و «هترو محور» (دگرجنس‌گرا محور) را به سخره می گیرند و به آن اعتراض می‌کنند .

 چه شد که وارد فضای مجازی شدید؟ واکنش‌ها چه بود؟

 – چه انتظارى دارى خانمم؟ فکر می‌کنى من و امثال من چند دقیقه زنده در خیابان دوام می‌آوریم که بخواهیم برویم توی خیابان کاری هم بکنیم! فضاى مجازى تنها جایى است که میس سلام می‌تواند با بقیه ارتباط داشته باشد و صداهاى نشنیده را به گوش بقیه برساند.

امروز ما تنها می‌توانیم در فضاى مجازى براى خود  رسانه اى باشیم و بقیه را مجبور کنیم خواسته یا ناخواسته بشنوند و نورى باشیم که از جعبه جادویى به قلب تاریک جامعه می‌تابد.

عکس العمل ها بعد از ورودم به فیس‎بوک خیلى بهتر از آن چیزى بود که انتظار می‌رفت. از خیلی‌ها که اصلاً انتظار نداشتم، عکس العمل‌هاى خیلى مثبتى گرفتم. البته در کنار این حمایت‌ها، از بعضى‌ها هم که انتظار محبت بیش ترى می‌رفت، بى‌تفاوتى دیده شد. ولى حرف مردم دیگر برایم خیلی مهم نیست که هرچه کشیدیم، از همین حرف مردم کشیدیم!

فیس‎بوک مدتى با پروفایل‌هایى که درگ‌ها و ترنس‌ها داشتند یا کسانی که اسم آن ها حقیقى نبود، مشکل داشت! این موضوع موجب اعتراض‌هاى گسترده‌ای شد و در نهایت فیس بوک معذرت خواهى هم کرد ولى هنوز گاهی به این‌طور صفحه های شخصی ایراد می‌گیرد. از طرفى هم می بینیم در مقابل افزایش صفحه‌های شخصی تقلبی که روز به روز زیادتر هم می‌شوند، عکس‌العملی ندارد.

شما اولین درگ کویین ایرانی هستید؟

– بله؛ من اولین درگ‌کویین ایرانی هستم ولی می‌خواهم جامعه بزرگى از درگ کویین هاى فارسى زبان بسازم که قدرتش را نشان بدهد. خواهرهاى زیادى هستند که هم استعدادش را دارند، هم توانایی‌ وهم هنرش را. به مرور آن ها را کشف می‌کنم که با هم کار کنیم.

همین طور که گفتم، درگ‌ها همیشه در شروع جنبش‌هاى اعتراضى حضور داشته‌اند و هم‎چنان هم هستند. البته نسل جدیدى  از درگ کویین‌ها هستند که فقط به سرگرم کردن مشغولند و فقط و فقط به شوبیزینس فکر می‌کنند. وقتى به نقطه‌هاى مشترک تاریخچه درگ و جنبش‌هاى دیگر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که درگ در زندگى تمام به حاشیه کشیده شدگان چه نقش بزرگى داشته است؛ براى مثال، مستند بی‌نظیر «پاریس می سوزد»(paris is burning)   به زندگى، قدرت و شروع فصلى از تاریخ افرادى در امریکا می‌پردازد که سیاه پوست بودند و از نظر اقتصادى و اجتماعى و همین طور جنسیتى جزو به حاشیه کشیده‌شدگان محسوب می‌شدند.

وقتى که به وضعیت کسالت بار فضای کنش‎گران، روشن‎فکران و سیاسیون امروز و همین طور گذشته ایران نگاه می‌کنیم، در تمام جنبش‌ها فاصله‌اى که از زیبایی و هنر گرفته شده و بى‌توجهى به آن را می‌بینیم؛‌ چه به عمد و با بهانه‌هایی مثل  بورژویایى بودن زیبایى و هنر و یا کمبود بودجه در فضاى ژورنالیستى. بدین ترتیب، فاصله عمیقى بین بدنه جامعه با LGBTQIA+  به وجود آمده که انگار هیچ طرفی هم نیازى به پرکردن این فاصله احساس نمی‌کند و اعتمادى به طرف مقابل هم ندارد.

کار درگ همیشه رادیکال ترین وجه ممکن برای پرکردن این فاصله از طریق هنر بوده است. تمام این‌ها موجب شد میس سلام  کار درگ را انتخاب و آغاز کند.

ویدیوی زیر اولین ویدیویی است که میسسلام در بدو ورود به فضای مجازی به «ایران‌وایر» هدیه کرده است.

بیشتر بخوانید
La Prohibida لا پروهیبیدا
یک زن‌پوش در نقش مغ در نمایش عید تعمید
افتتاحیه‌ی نمایشگاه قلب‌ خیابان‌های آمستردام
مسیمو میلانی، از فعال کوییر تا نامزد شورای شهر
خودکشی در جامعه‌ی رنگین‌کمانی پس از مهاجرت

 

ثبت دیدگاه