صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تسنیم؛ کلماتی چون «زن‌صفت» توهین‌آمیز، جنسیت‌زده و زن‌ستیز هستند

تسنیم؛ کلماتی چون «زن‌صفت» توهین‌آمیز، جنسیت‌زده و زن‌ستیز هستند

  - برگرفته از: ماچولند /
۱۰ مرداد ۱۳۹۴

تسنیم؛ کلماتی چون «زن‌صفت» توهین‌آمیز، جنسیت‌زده و زن‌ستیز هستند

۲۷ تیرماه ۱۳۹۴

واقعیت این است که:

«رئیس هیأت مدیره جامعه احیاگران طب ایرانی» در مصاحبه ای که با خبرگزاری بین‌المللی تسنیم به مضرات آب‌جو و یا همان ماءالشعیر  اشاره کرده و گفته است : «آب جُو نیروی جنسی زنان را زیاد می‌کند ولی از نیروی جنسی مردان می‌کاهد و آنها را زن‌صفت می‌کند» او در ادامه به اثرات منفی تدریجی استفاده از الکل بر ارگانیسم بدن انسان می‌پردازد. او ادامه می‌دهد «[آب جو] از نظر اسلام حرام شده است و مسلمانان نیز از مصرف آن منع شدند.»‌

 

ما فکر می‌کنیم:

 

در جامعه و زبان تبعیض‌آمیز و مردسالار کلماتی که صفات زنانه را به مردان نسبت می‌دهند، عموماً برای تحقیرو تصغیر مردها استفاده می‌شوند. این واژه‌ها از نگاه و تفکر جنسیت‌زده‌ای سرچشمه می‌گیرند که مرد را جنس برتر و زن را جنس دوم تلقی می‌کند. به همین دلیل است که برای تشویق زنانی که «شجاعت» یا «استقلال» خود را ثابت کرده‌اند از گزاره‌هایی مثل «یه پا مرد است» استفاده می‌شود؛ چراکه شجاعت یا استقلال «مردانگی»‌ و ضعیف بودن و ناتوانی «زنانگی» است. استفاده از واژه «زن‌صفت» برای توصیف کاهش میل جنسی مردان توهینی آشکار و جنسیت‌زده به زنان است. هورمون زنانه موجود در آب جو، حتی اگر موجب کاهش میل جنسی مردان و افزایش میل جنسی زنان شود، نمی‌تواند استفاده از کلمه «زن‌صفت» را برای مردان سرد مزاج توجیه کند.

 

 

چه می‌کنیم؟

در این موج توییتر به خبرگزاری تسنیم یادآوری می‌کنیم استفاده از کلمه «زن‌صفت» برای مردان کم‌میل جنسی، توهین‌آمیز و جنسیت‌زده است و از این خبرگزاری، به عنوان یک منبع خبری پرمخاطب می‌خواهیم این کلمه را از محتوای خبر خود حذف کند.

 

Macholand_Beer_Twitter_V1 (1)

برای شرکت در موج توییتری، کافیست روی «توییت می‌کنم» کلیک کنید:‌

 

به موج توییتری می‌پیوندم

  منبع: ماچولند
بیشتر بخوانید
کشته شدن پنجاه و شش زن تراجنسی در پاکستان
کشته‌شدن پنجاه و شش زن تراجنسی در پاکستان
سندروم زن شکست‌ناپذیر
سندروم زن شکست‌ناپذیر
ما فمینیست کوییر هستیم
ما فمینیست کوییر هستیم
پرچم آلمان
بعد از سرود ملی کانادا نوبت به آلمان رسید

 

ثبت دیدگاه