صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > نیروهای حافظ صلحی که تجاوزگر شدند

نیروهای حافظ صلحی که تجاوزگر شدند

SH   - برگرفته از: دویچه وله فارسی /
۲۲ مرداد ۱۳۹۴

حداقل ۲۰۰ مورد تجاوز و بهره‌برداری جنسی از زنان و کودکان توسط نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در هائیتی گزارش شده است. تجاوزگران در مقابل ارائه کالا و غذا، از این زنان و کودکان بهره‌برداری جنسی می‌کردند.

بر اساس تحقیقی که در داخل خود سازمان ملل توسط دفتر خدمات نظارت داخلی این نهاد OIOS انجام شده، حداقل در ۲۰۰ مورد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در برابر ارائه کالا و غذا به زنان و کودکان هائیتی، از آنها “خدمات جنسی” می‌گرفتند. یک سوم این زنان، زیر سن قانونی هستند.

زنان مورد پرسش قرار گرفته تایید کرده‌اند که به درخواست‌های جنسی سربازان پاسخ مثبت می‌داده‌اند تا از آنها غذا و دارو بگیرند.

دفتر نظارت داخلی سازمان ملل در حال حاضر در پی این است که بداند بهره‌برداری جنسی توسط نیروهای حافظ صلح در کجاها و در چه ابعادی صورت می‌گیرد. همچنین تشخیص این که در چه مواردی انجام عمل جنسی با رضایت دو طرف بوده و در چه مواردی بهره‌کشی جنسی بوده است برای گزارشگران بسیار دشوار است.

۲۳۱ زن که در عرض یک سال توسط گزارشگران مورد پرسش قرار گرفته‌اند تایید کرده‌اند که با سربازان کلاه آبی رابطه جنسی داشته‌اند.

در این گزارش آمده است که “برای زنان کشاورز، گرسنگی، نداشتن سرپناه، نبود لوازم مورد نیاز کودکان، دارو و مواد مورد نیاز زندگی نگرانی‌های روزمره و دائمی آنهاست”. این زنان در ازای برقراری رابطه جنسی با سربازان، این گونه چیزها را از آنان می‌گرفته‌اند.

در مقابل زنانی که در شهر و اطراف شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند در مقابل سکس، وسایلی چون گوشی‌های موبایل، لپ‌تاپ، عطر و طلا از سربازان می‌گیرند.

در مواردی که مردان از دادن کالای مورد درخواست زن خودداری کنند، زنان با کندن پلاکی که نام آنها رویش نوشته شده، این سربازان را تهدید به افشا کردن نامشان در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

نسخه نهایی و کامل این گزارش که در اختیار آسوشیتدپرس قرار داده شده، تا پایان ماه جاری میلادی منتشر خواهد شد.

اینکه چه تعداد از سربازان کلاه آبی دست به این عمل می‌زنند هنوز مشخص نشده است. براساس آخرین گزارش بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل، تعداد کل نیروهای حافظ صلحی که زنان را مورد بهره‌کشی جنسی قرار داده‌اند در سال ۲۰۱۴، ۵۱ نفر و در سال ۲۰۱۳، ۶۶ نفر بوده است.

پیش از این سربازان فرانسوی و آفریقایی متهم شده بودند که حداقل ۱۰ کودک را در افریقای مرکزی مورد آزار جنسی قرار داده‌اند. سازمان ملل در این منطقه حدود ۱۲ هزار نیروی پاسدار صلح دارد. ظاهرا سازمان ملل قبلا از این موضوع خبر داشته اما اطلاعات مربوط به آن را منتشر نکرده بوده است و به همین دلیل هم مورد انتقاد قرار گرفت.

پس از افشای خبر تجاوز به کودکان در آفریقای مرکزی، بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل گفت که از شنیدن این خبر بسیار برآشفته شده است. وی همچنین اعلام کرد که باید کوتاهی‌های انجام‌شده در این زمینه مورد بررسی قرار گیرند.

در حال حاضر حدود ۱۲۵ هزار سرباز کلاه آبی در کل دنیا مشغول انجام وظیفه هستند.

بیشتر بخوانید
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
تجمع گروهی از شهروندان ماهشهری برای مقابله با کودک‌آزاری
اعتراض مردم ماهشهر علیه کودک‌آزاری
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی

 

ثبت دیدگاه