صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > جنسیت و پول؛ عشق یا آزادی عمل

جنسیت و پول؛ عشق یا آزادی عمل

همایون خیری   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۳۰ شهریور ۱۳۹۴
نتایج یک پژوهش تازه که در نشریه تحقیقات نشانگرهای اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد نگاه مردان و زنان به پول را می‌توان در چهار گروه طبقه بندی کرد. این چهار گروه عبارتند از امنیت، قدرت، عشق و آزادی عمل. پژوهشگران دانشگاه کالج لندن که این تحقیق را انجام داده‌اند می‌گویند با نظرسنجی از صدهزار زن و مرد بریتانیایی به این نتیجه رسیده‌اند از نظر جنسیتی پول برای زنان با عشق ارتباط دارد اما برای مردان با آزادی عمل.

تحقیق برای پاسخ دادن به این سوال انجام شده بود که زنان و مردان پول‌شان را در چه راهی خرج می‌کنند، موضوعی که پژوهشگران با نام “آسیب شناسی پول” از آن یاد می‌کنند.

در سال‌های اخیر تحقیقات فراوانی درباره نحوه خرج کردن پول و اثر روانی چنین کاری بر افراد جامعه انجام شده است. بعنوان مثال یک تحقیق که توسط پژوهشگران دانشگاه کورنل انجام شده بود نشان می‌داد آزمایش شوندگان میان درآمد و شادی خود رابطه مستقیمی می‌بینند. پیش از این نیز گروهی از محققان دانشگاه صنعتی تگزاس در مقاله‌ایگفته بودند اگرچه پول شادی نمی‌آورد ولی به ایجاد زمینه شادی در بین زوج‌ها کمک می‌کند. یک پژوهشگر امریکایی نیز پول را بعنوان ابزار درمان روابط از هم گسیخته زوج‌ها معرفی کرده بود.

در کنار این‌ها موضوع اثرات مثبت و منفی خرید کردن بر روحیه خریداران تبدیل به موضوع پژوهش‌های گسترده‌ای شده است از جمله این که پژوهشگران نشان داده‌اند خرید مداوم و بی هدف در بدترین حالت می‌تواند به “عارضه بی‌اختیاری در خرید” که با نامOniomania شناخته می‌شود بینجامد که برای درمان آن باید ازروش‌های دارویی استفاده کرد.

روانشناسانی که پژوهش تازه را انجام داده‌اند می‌گویند گرچه در شرایط اجتماعی حال حاضر جهان احساسات افراد تحت تاثیر وضعیت درآمدی آن‌ها قرار دارد اما نگرش زنان و مردان به پول، دلیل و نحوه خرج کردن و احساسات متعاقب آن می‌تواند از اساس با یکدیگر فرق داشته باشد.

در بخش نظرسنجی این تحقیق که شش هفته بطول انجامید علاوه بر پژوهشگران دانشکده روانشناسی دانشگاه کالج لندن که پرسشنامه‌ها را تهیه کرده بودند بخش آنلاین BBC نیز برای معرفی جنبه‌های کاربردی تحقیقات علوم اجتماعی به مردم همکاری کرده بود.

تحقیق می‌گوید در مقایسه با زنان نگاه مردان به پول این است که با آن می‌توان با فراغ بال به اهداف‌شان برسند. در عوض زنان از پول بیش از هر چیز برای خرید هدیه و ایجاد دوستی استفاده می‌کنند بنابراین پول در نگاه زنان حاوی معانی عاشقانه است.

پژوهشگران می‌گویند گرچه جمعیت بزرگی در این تحقیق مورد پرسش قرار گرفته‌اند ولی از آنجایی که این تحقیق در اروپا انجام شده این نتیجه‌گیری ممکن است به همین دقت در مورد زنان و مردانی که در فرهنگ‌های دیگر زندگی می‌کنند مصداق نداشته باشد، با اینحال تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که نگاه به پول و نحوه خرج کردن آن تحت تاثیر جنسیت افراد و پاسخ آن‌ها به محرک‌های محیطی نظیر تبلیغات تفاوت‌های جدی دارد.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
آمیزش دو هم‌جنس مذکر
برداشت‌های رمانتیک از عشق ازدواج را نابود می‌کند
چرا با فرد نامناسبی ازدواج می‌کنید؟
قربانی اسیدپاشی عشق تازه را جشن گرفت

 

ثبت دیدگاه