صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > افزایش سقط‌های غیر قانونی از سر فقر و بیکاری
روزان گزارش می دهد

افزایش سقط‌های غیر قانونی از سر فقر و بیکاری

سالانه 250 هزار سقط جنین در ایران مخفیانه انجام می‌شود.
معصومه چاوشی   - برگرفته از: سایت خبری تحلیلی روزان /
۲۱ مهر ۱۳۹۴

با شانه‌هایی افتاده از راهروهای تنگ و باریک آزمایشگاه که زنان منتظر و ملتهب، صندلی‌های فلزی آن را اشغال کرده اند، عبور می‌کند. به داروخانه می‌رسد و روی یکی از نیمکت‌ها ولو می‌شود. رنگی به صورت ندارد. مثل گچ نیم کشته سفید مهتابی است. دستی روی شکم دارد و زیر لب ناله می‌کند. دوستانش برای همراهی می‌آیند.هرکس دلداری می‌دهد: اگر مرخصی گرفتی نگران نباش! جایت هستیم تا کار زمین نماند. کارش این است که نسخه‌های بیمه را بپیچد و بعد دسته کند و در بایگانی بیمه ای‌ها بگذارد تا موعدش برسد برای تسویه حساب. امروز از برگه آزمایشگاه متوجه بارداری ناخواسته اش شده است. تصمیمی بجز سقط ندارد. این سومین بار است که ناخواسته باردار می‌شود و هر بار سرنوشتی بجز کورتاژ نمی‌شناسد. دو پسر دارد که هر دو به دبیرستان می‌روند. خانم بابازاده بهیار قدیمی بیمارستان است که 25 سال سابقه کار دارد.از او می‌پرسم: اگر این دوتا بچه بشود سه تا چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ترس از زایمان داری؟ یا بخاطر سن و سالی که از 40 سال گذشته است، نگران شده ای؟ و در جواب می‌گوید: دیگه حوصله ندارم؛ همین!

کنار پنجره شیشه‌‌ای و نیمدایره تنگ ورودی آزمایشگاه که باشی همه جور حس و حالی را می‌توانی پیدا کنی. زنانی که با شنیدن پاسخ مثبت، متوجه باردار بودن شان می‌شوند و زنانی که با اخم و اشک راهی خانه. اینجا برزخی است که راه بهشت و جهنم خیالی زنان را می‌گشاید. دوراهی سختی که انتخاب آن را فقط چشم‌ها گواهی می‌دهند.

15 درصد بارداری‌ها منجر به سقط می‌شود

هفته گذشته، مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت دکتر محمد اسماعیل مطلق گفته بود: ” سال گذشته یک میلیون و 530 هزار تولد در کشور صورت گرفته که از این میان 250 هزار مورد سقط جنین رخ داده است؛ این آمار بیانگر روند نزولی سقط جنین است؛” اما وقتی خط سیر زمانی را از حدود 20 سال قبل به این طرف بررسی کنیم، حقایق دیگری به دست خواهیم آورد و آن اینکه در سال 77 تحقیقی را دکتر ملک افضلی که آن زمان استاد آمار حیاتی و رئیس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران بود؛ انجام داده و طی آن مشخص شده بود ۱۰ تا ۱۵ درصد بارداری‌ها منجر به سقط می‌شوند. این رقم چیزی در حدود ۹۰ هزار جنین در هر سال بود که به‌صورت قانونی و غیرقانونی سقط می‌شدند.

رشد 18 درصدی سقط قانونی در سال 89

البته آمار افزایش سقط فقط مربوط به دهه 70 نیست. همین روند را در دهه 80 نیز شاهدیم. بنا به گفته رئیس پزشکی قانونی وقت منطقه مرکزی تهران، آمار سقط‌جنین‌های قانونی و غیرقانونی که در پزشکی قانونی ثبت می‌شود، رو به فزونی بوده است. آمارهای این سازمان نشان می‌دهد در سال ۸۹، ۴ هزار و ۲۰۲ مورد مجوز سقط صادر شده که نسبت به سال پیش از آن ۸/۱۸ درصد افزایش داشته است.

از پس هزینه‌های بچه جدید برنمی آییم

طاهره سجادی 23 ساله است و خانه دار. ماما، او را که در راهروی کثیف و تنگ و تاریک کلینیکی در خیابان شوش نشسته، نگه می‌دارد تا قبل از خروج دلیل اشکهایی که زیر چادرش قایم می‌کرد را توضیح دهد. به آرامی می‌گوید: حامله‌‌ام ولی باید بچه‌‌ام را بندازم! درحالیکه هیچ دلیل طبی برای سقطش ندارد. در برابر این پرسش که چرا بدنبال کسی برای سقط جنین می‌گردی؟ می‌گوید: نمی‌دانستم باید قبل از ازدواج تست ژنتیک بدهیم. من و همسرم پسرخاله دختر خاله هستیم و قبلا در شهرستان ازدواج کردیم. کسی به ما چیزی نگفته بود. شوهرم برای پیدا کردن کار به تهران آمد و حالا از پس هزینه‌های اینجا بر نمی‌آییم و من دوباره باردار هستم. یک فرزند هم داریم. ماما می‌پرسد مگر زمان تولد بچه اول خیلی هزینه پرداختید؟ گفت: آن زمان خیر. اما الان هزینه‌ها بالاست و ما از پس بچه دیگری بر نمی‌آییم. مگر ثابت شده که بچه ات معلول است؟ خیر اما شوهرم اصرار دارد. .. من من کنان می‌گوید: بچه‌‌ام را دوست دارم!

هیچ مادری حاضر به سقط فرزندش نیست

مینا م. هم در همان راهروی کثیف و تنگ و باریک کلینیکی در خیابان شوش نشسته است. می‌گوید: ما هم از پس این گرانی‌ها بر نمی‌آییم. شوهرم گچکار است از صبح تا شب باید دور میدان بنشیند تا برای کارگری سر ساختمان ببرندش… می‌پرسم اما اینجا کسانی می‌آیند که باردار باشند و در خواست سونو گرافی از جنین داشته باشند. مینا می‌گوید: من هم حامله هستم؛ می‌خواهیم بدانیم چند ماهه است تا قبل از اینکه دیه اش بیشتر شود سقطش کنیم و همان زمان اشک در چشمانش جمع می‌شود. هیچ مادری حاضر به سقط فرزندش نیست. این تنها سخنی است که نا گفته از میان پلک‌های گاه مرطوب زنان این کلینیک شنیده می‌شود.

نوشدارو قبل از مرگ سهراب

چرا سقط؟ آیا این راه برای زندگی کسانی چاره گشا بوده است؟ یکبار شاید باشد بار دیگر چه؟ مگر یک زن چند بار می‌تواند در برابر عمل مخاطره آمیز کورتاژ استقامت ورزد؟ اصلا چرا مادران قبل از عمل مخاطره آمیز سقط چه قانونی و چه غیر قانونی، به فکر پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته نمی‌افتند؟ در کدام قسمت‌های مهارت‌های زندگی مشکلی هست که چاره اندیشی نشده است؟ آیا فقط سقط درمانی راه چاره است؟

محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت در میزگرد بررسی علل کاهش جمعیت و راهکارهای پیش رو گفته است: هرچند آمارها متفاوت است، اما به طور متوسط حدود 250 هزار سقط جنین در سال گزارش می‌شود که البته اینها مربوط به سقط‌های غیرقانونی است. همچنین وی اشاره کرده به اینکه حدود 6 هزار سقط جنین قانونی در سال انجام می‌شود. آیا وزارت بهداشت در برابر اینهمه مراکز ناشناخته سقط مسئول نیست؟

امکان سقط قانونی نوزاد تا پیش از 4 ماهگی

برای سقط جنین در ایران ۲۸ مورد بیماری مادرزادی ژنتیکی برای جنین و ۲۲ مورد بیماری جدی داخلی، روماتیسمی و عصبی عضلانی برای مادر در نظر گرفته شده که تا پیش از چهار ماهگی نوزاد امکان سقط را فراهم می‌کند. سقط ‌درمانی با تشخیص قطعی ۳ پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به‌علت عقب‌افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن باعث حرج مادر است یا بیماری مادر که با تهدید جانی وی توام باشد، قبل از ولوج روح (۴ ماه) با رضایت زن، مجاز است و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود، متخلفان از اجرای مفاد این قانون به مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

آموزش ندادن تنظیم خانواده و بهانه‌های وزارت بهداشت

در دولت قبل زمانی که سکان وزارتخانه بهداشت در دستان دکتر مرضیه وحید دستجردی بود، موضوع افزایش سقطهای قانونی و غیر قانونی چون یک تحقیق آزمایشگاهی در دست بررسی بود. وی مهم‌ترین علت سقط‌های غیرقانونی را عدم آموزش تنظیم خانواده می‌دانست و روی فرهنگسازی تاکید داشت.حالا باید پرسید وزارتخانه محترم بهداشت چه راهکارهای اجرایی و عملی را بکار برده است که این میزان به حداقل برسد زیرا قرار است برای برنامه‌های افزایش نسل اقدامی جدی شود و به فرموده مقام معظم رهبری حرف اول را در مراقبت از مادر و کودک و افزایش زاد و ولد در منطقه بزنیم. نبود امکانات و نیروی انسانی برای این کار که دکترمطلق به عنوان توجیه ضعف‌های عملکردی بیان کرده به هیچ روی قابل قبول نیست. زیرا آنچه در این وزارتخانه می‌جوشد ماما و پرستار و پزشک بیکار است. پس از نظر نیروی انسانی در حد وفور نعمت دستشان باز است اما از نظر امکانات مادی می‌شود گفت تنها یک راهکار کم هزینه قابل تصور است و اینکه اگر بصورت جهادی و ضربتی دوره‌های آموزشی مقطعی در منازل یا در فرهنگسراها یا حتی در مساجد و مدارس برای مادران جوان به شکل فشرده برگزار شود آگاهی در خصوص مسائل بهداشتی و درمانی، زایمان و عدم شکل‌گیری سقط‌های غیر قانونی آموزش داده می‌شود.

مجازات عاملین سقط‌های غیر قانونی

با اینکه اکثر قریب به اتفاق بارداری‌های نامشروع یا حتی مشروعی که سرنوشت شان رفتن به سمت سقط‌های غیر قانونی است از نا آگاهی‌های پزشکی سرچشمه می‌گیرد؛ اما خوبست در این مجال به موارد مجازات و احکام جزایی سقطهای غیرقانونی هم اشاره کنیم تا پایان جاده ناهموار برای ناآشنایان روشن تر شود. بنا به قوانین مجازات اسلامی بیشترین مجازات مربوط به عاملین به سقط و اجراکنندگان آن است.

 “طبق قانون مجازات اسلامی هرکس عالما و عامدا به واسطه ضرب یا اذیت و آزار زن حامله، موجب سقط جنین وی شود، علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص حسب مورد به حبس از یک تا ۳ سال محکوم خواهد شد.” همچنین هرکس به واسطه دادن ادویه یا وسایل دیگری موجب سقط جنین زن گردد به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود و اگر عالما و عامدا زن حامله را دلالت به استعمال ادویه یا وسایل دیگری کند که جنین وی سقط شود به حبس از ۳ تا ۶ ماه محکوم خواهد شد مگر اینکه ثابت شود این اقدام برای حفظ حیات مادر باشد و در هر مورد حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط داده خواهد شد.

رضایت زن و همسرش از سقط مانع پیگیری قانونی نیست

اگر پزشک یا ماما یا داروفروش وسایل سقط جنین را فراهم سازند یا مباشرت به سقط جنین کنند، به حبس از ۲ تا ۵ سال محکوم خواهند شد و حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط صورت خواهد گرفت. آنچه که لازم است بدانید این که سقط جنین جزء جرایمی است که جنبه عمومی دارد، در نتیجه رضایت زن باردار و همسرش در سقط، مانع پیگیری قانونی نخواهد شد.”

بیشتر بخوانید
در جنگ سوریه از تجاوز جنسی به‌عنوان سلاح استفاده می‌شود
زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
وب‌سایت زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
انتخاب سقط جنین ایمن و آزاد حق زنان است
انتخاب سقط جنین ایمن و آزاد حق زنان است
جلسه فراماسونری به دلیل مخالفت گروه‌های اسلامی در سنگال لغو شد
لغو جلسه‌ی فراماسونری در سنگال به‌دلیل مخالفت گروه‌های اسلامی

 

ثبت دیدگاه