صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > ایران، کشور بیشترین جراحی های تغییر جنسیت

ایران، کشور بیشترین جراحی های تغییر جنسیت

  - برگرفته از: کیهان لندن /
۲۷ مهر ۱۳۹۴

در ایران شما مجاز نیستید همجنس‌گرا ‌باشید اما اجازه دارید تغییر جنسیت بدهید. به گزارش یورو نیوز،‌ به جز تایلند، بیشترین جراحی‌های تغییر جنسیت دنیا در ایران صورت می‌گیرد.

در ایران همجنس‌گرایی طبق قانون جرم محسوب می‌شود و مجازات‌اش اعدام است اما چون هیچ منع قانونی در مورد عمل جراحی  تغییرجنسیت در قرآن نیست این روش عمل جراحی در بین جوانان آزاد و متداول است.

وبسایت یورونیوز می‌نویسد، در کشوری مثل ایران که  قوانین‌اش اسلامی‌است، همواره راه گریزی برای فرار از قانون می‌توان پیدا کرد . آیت‌الله یوسف صانعی در این باره می‌گوید، در این مورد منع شرعی صادر نشده است به طوری که در اسلام  اصلی وجود دارد که همه چیز مجاز است مگر این که استدلال قوی علیه آن وجود داشته باشد و یا قانون روشنی  آن را منع کرده باشد.

برای نمونه، ترانه که ده سال پیش نام‌اش امیر بود از جمله کسانی است که در ایران تغییر جنسیت داده است؛  داستان ترانه از زمانی شروع می‌شود که او در یک کافی شاپ  با زنی ملاقات می‌کند که  تحت عمل تغییر جنسیت قرار گرفته بود. او می‌گوید:  وقتی از کافی شاپ خارج شدم دیگر مدت خیلی طولانی امیر باقی نماندم. ناگهان متوجه شدم که تمام رویاهای من می‌توانند به واقعیت بپیوندند و بالاخره احساس کردم که از تمام قید و بند ها آزاد شدم.

تغییر جنیست

به دلیل جرم بودن همجنس‌گرایی، برخی همجنس‌گرایان به عمل جراحی تغییر جنسیت روی می‌آورند

ترانه در این زمینه تاکید می‌کند: من هرگز پشیمان نشدم اما بدون کمک دوستانم نمی‌توانستم سال اول زندگی جدیدم را اداره کنم. هیچ کس از خانواده‌ام حمایت‌ام نکرد و و قتی در بیمارستان بودم  فقط  مادرم یک بار  بعد از عمل جراحی به بیمارستان زنگ زد تامطمئن شود که من به هوش آمدم.

فعالان حقوق بشردر این زمینه انتقاد می‌کنند که آدم‌ها نباید برای زنده ماندن و داشتن زند گی آزاد مجبور به تغییر جنسیت شوند.

لازم به یادآوری است که در متن قانون ایران تا کنون مقررات خاصی دربارهٔ تغییر جنسیت وضع نشده است. اما بر خلاف دیگر کشورهای اسلامی، جراحی تغییر جنسیت در ایران برای هر کسی که در مصاحبه‌های روان‌شناسی قبول شود و بتواند هزینهٔ عمل را که حدالاقل ۲۰۰۰ پوند است پرداخت کند ممکن است.

بسیاری از بیماران از کشورهای اروپای شرقی و کشورهای عربی برای انجام عمل تغییر جنسیت به ایران سفر می‌کنند.

روح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۱ طی فتوایی عمل تغییر جنسیت را آزاد اعلام کرد و آن را مشروع دانست. گفته می‌شود  کمیته امداد امام به برخی افراد برای انجام عمل جراحی وام بدون بهره می‌دهد.

تغییر جنیستاکنون ایران کشوری پیشگام در عمل جراحی برای تغییر جنسیت است و همان گونه که گفته شد از کشورهای دیگر نیز برای انجام جراحی به  ایران سفر می‌کنند. تعداد موارد جراحی تغییر جنسیت در ایران نسبت به کشورهای اروپایی بسیار بالاتر است زیرا در ایران  همجنس‌گرایی ممنوع است و برخی همجنس‌گرایان به دلیل فشارهای اجتماعی به عمل تغییر جنسیت روی می‌آورند. اما نکته قابل توجه این است که دولت جمهوری اسلامی‌در این مورد نه  تنها هیج حساسیت و منع قانونی ندارد بلکه حتی از آن حمایت نیز می‌کند.

  منبع: کیهان لندن
بیشتر بخوانید
یکی از ما – فصل دوم – قسمت سوم: لبه تیغ
یکی از ما – فصل ۲ قسمت ۳: لبه تیغ
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
مالزی علیه اقلیت‌های جنسی - حق نشر Samsul Said
هدایت دانشجویان کوییر در مالزی
رادیو رنگین‌کمان
برنامه‌ی ۳۳۶ رادیو رنگین‌کمان

 

ثبت دیدگاه