صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > بارداری؛ این بار جلوگیری موقتی با مردان

بارداری؛ این بار جلوگیری موقتی با مردان

همایون خیری   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۱۳ مهر ۱۳۹۴

نتایج یک پژوهش تازه که در دانشگاه اوزاکای ژاپن انجام شده نشان می‌دهد با غیرفعال کردن دو پروتئین موجود در اسپرم به نام‌هایPpp3cc و Ppp3r2 می‌توان از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کرد. چنین روشی مشابه استفاده از قرص‌های ضدبارداری در زنان است اما اثرات جانبی این قرص‌ها را ندارد و در صورت لزوم می‌توان پروتئین‌های غیرفعال را دوباره فعال کرد.

بر اساس آنچه انجمن متخصصان بهداشت تولید مثل می‌گوید از هر ۱۰۰ زنی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرده در سال اول یک نفر دچار بارداری ناخواسته شده است. اما آمار بارداری ناخواسته در اثر فراموش کردن یک نوبت از قرص‌ها چیزی حدود ۳۰ تا ۸۰ برابر افزایش پیدا می‌کند.

با این که در ۶۵ سال گذشته تمرکز روش‌های ضدبارداری در استفاده از دارو برای زنان بوده ولی اثرات جانبی استفاده از قرص‌های ضدبارداری بر زنان قابل توجه است. در فهرست اثرات سوء بهداشتی قرص‌های ضدبارداری می‌توان به قاعدگی‌های نامنظم، قاعدگی‌های بسیار دردناک و با خونریزی زیاد، اندومتریوزیس، پرمویی یا ریزش مو، جوش زدن صورت و بدن، و بلاخره اضافه وزن اشاره کرد.

بطور معمول قرص‌های ضدبارداری حاوی یک یا هر دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند، گرچه نمونه دیگری از این قرص‌ها که با نام قرص کوچک شناخته می‌شود هیچکدام از آن دو هورمون را ندارد و در عوض حاوی هورمون پروژستین است.

استروژن  و پروژسترون هورمون‌های زنانه هستند و محل تولید طبیعی آن تخمدان‌ها و جفت است و ویژگی‌های جنسی زنان نظیر رشد پستان‌ها و عادت ماهیانه را تنظیم می‌کنند. استروژن به مقدار کمتری در بدن مردان نیز وجود دارد و عامل بالغ شدن اسپرم‌ها می‌شود. در عوض پروژستین یک هورمون غیرطبیعی‌ست که تولید آن شبیه به داروهای صنعتی‌ست اما اثرات آن شبیه به پروژسترون است.

قرص کوچک و قرص‌های ضدبارداری هورمونی با ضخیم کردن بافت‌های گردن رحم و نازک کردن لایه خونی رحم امکان دسترسی اسپرم به تخمک را محدود می‌کند. علاوه براین، استفاده از این قرص‌ها باعث می‌شود تخمک‌گذاری نیز متوقف شود و در صورت وجود اسپرم در رحم تخمک آماده برای باروری در محیط وجود نداشته باشد.

شاید مهم‌ترین اثر استفاده از قرص‌های ضدبارداری را بتوان ایجاد تغییرات در خلق و خوی زنانی دانست که در درازمدت از این قرص‌ها استفاده می‌کنند. پژوهشگران دانشگاه پرینستون در تحقیقی که نتایج آن در نشریه بین‌المللی بهداشت تولید مثل منتشر شده به افزایش نشانه‌های افسردگی در زنان جوانی اشاره می‌کنند که از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند. بر اساس این پژوهش شش ماه استفاده از قرص‌های ضدبارداری منجر به افزایش ۲۱ درصدی افسردگی و ۶۰ درصد اضافه وزن در زنان مورد بررسی شده است.

پژوهشگران دانشگاه اوزاکا در مقاله جدید خود می‌گویند نقطه قوت روش آن‌ها در این است که یک هفته پس از فعال کردن مجدد پروتئین‌های اسپرم در موش‌های نر قدرت زادآوری آن‌ها به حالت طبیعی برمی‌گردد. بنابراین وجود همین پروتئین‌ها در انسان و شباهت کار آن‌ها می‌تواند نشان دهد که این روش ضدبارداری در انسان نیز انجام شدنی‌ست.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین
داستان همدم، یک اپلیکیشن موفق
داستان همدم، یک اپلیکیشن موفق

 

ثبت دیدگاه