صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > هنر و ادبیات > بزرگداشت فریدون فرخزاد نامی‌ترین شومن ایران

بزرگداشت فریدون فرخزاد نامی‌ترین شومن ایران

  - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۱۶ مهر ۱۳۹۴

۱۵ مهر سالروز تولد فریدون فرخزاد است که حدود ۲۳ سال پیش او را در خانه‌اش در شهر بن با ضربات متعدد چاقو به قتل رساندند. عده‌ای از هنرمندان و دوستداران او در شهر مونیخ با برگزاری مراسم بزرگداشتی از این هنرمند تجلیل کردند.

۱۵ مهر سالروز تولد هنرمندی است که حدود ۲۳ سال پیش او را در خانه‌اش در شهر بن آلمان با ضربات متعدد چاقو به قتل رساندند. فریدون فرخزاد هنگام مرگ ۵۴ سال داشت.

به مناسبت سالروز تولد فریدون فرخزاد، مراسم بزرگداشت او در مونیخ شهری که فریدون فرخزاد سال‌ها در آن زندگی کرده بود برگزار شد. میرزا آقا عسگری (مانی) نویسنده کتاب “خنیاگر در خون”، ایرج جنتی عطایی شاعر، ترانه‌سرا و نمایشنامه‌نویس، حسین منصوری فرزند‌خوانده‌ی فروغ فرخزاد، اسماعیل خویی شاعر، کارولا فن هردر رقصنده آلمانی، علی کامرانی هنرمند تئاتر و ترانه‌سرا، ستاره سهیلی و مجید رحیمی در این برنامه سخنرانی و هنرنمایی کردند.

فریدون فرخزاد دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه شهر مونیخ در آلمان، به زبان آلمانی شعر می‌سرود و جایزه ادبی شعر برلین و جایزه بهترین اشعار سال آلمان را از آن خود کرده بود.

مراسم بزرگداشت فریدون فرخزاد در سالروز تولد او در شهر مونیخ

مراسم بزرگداشت فریدون فرخزاد در سالروز تولد او در شهر مونیخ

 

این هنرمند پس از بازگشت به ایران در کنار خوانندگی، از گردانندگان زبردست و محبوب شوهای تلویزیونی بود. فریدون فرخزاد پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در خارج به کار خوانندگی و شومنی ادامه داد تا این‌که حدود ۲۳ سال پیش جسد او را در خانه‌اش در شهر بن یافتند که با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده بود.

فریدون فرخزاد در شوها و برنامه‌های صحنه‌ای با جسارتی ویژه در انتقاد از حکومت اسلامی سخن می‌گفت. از این رو بسیاری قتل او را که همزمان با “قتل‌های زنجیره‌ای” در داخل و خارج از ایران اتفاق افتاد، به عوامل حکومت ایران نسبت می‌دهند.

 

ثبت دیدگاه