صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > جاذبه جنسی میان کرم‌های نر می‌تواند ژنتیکی باشد

جاذبه جنسی میان کرم‌های نر می‌تواند ژنتیکی باشد

همایون خیری   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۳۰ مهر ۱۳۹۴

یک گروه از پژوهشگران دانشگاه نیویورک با انتشار گزارش تازه‌ایمی‌گویند یافته‌های آن‌ها نشان داده علت تمایل رفتار همجنسگرایانه در میان نرهای گروهی از نرم‌تنان مربوط به وجود یک ژن در خزانه ژنی سلول‌های آن‌هاست. گزارش می‌گوید وجود این ژن موضوعی غیرطبیعی نیست. 

شیوه‌های تولید مثل در میان جانداران بسیار متنوع است. یکی از این شیوه‌ها مربوط به نرم‌تنی به نام کانورابتیس الگانس است که در گزارش‌های علمی به نام سی الگانس (C. elegans) شناخته می‌شود. کرم‌های ماده سی الگانس دوجنسی هستند و برای تولید مثل نیازی به آمیزش با نوع نر ندارند بلکه از اسپرمی که در بدن خود آن‌ها تولید می‌شود برای باروری تخمک‌های خودشان استفاده می‌کنند. در نتیجه نوزادان کرم اگر ماده باشند باز هم دوجنسی خواهند شد ولی اگر نر باشند فقط اندام تولید مثلی یگانه خواهند داشت.

اندازه بدن سی الگانس یک میلیمتر است و از نظر زیستی یک کرم خاکزی بشمار می‌رود. برخلاف کرم‌های دیگر که خاکزی یا آبزی و بطور عمومی بیماریزا هستند، سی الگانس نه تنها بیماریزا نیست بلکه بصورت انگلی در بدن میزبان‌های متفاوت نیز زندگی نمی‌کند. در نتیجه این کرم برای زنده ماندن وابسته به تغذیه از میکروب‌های خاک است. مزیت‌هایی نظیر پرورش آسان سی الگانس باعث شده تا این کرم به مهمترین جانور آزمایشگاهی برای مطالعات زیست شناسی مولکولی و رشد، و عصب شناسی تبدیل شود.

آمیزش در میان نوع نر این کرم شایع است و شیوه آمیزش نیز با کنار هم قرار دادن سوراخ‌های دفعی کرم‌های نر انجام می‌شود. سوراخ‌های دفعی در ناحیه گردن کرم‌ها قرار دارند. پژوهش جدید نشان می‌دهدوجود ژن plep-1 در کرم‌های نر منجر به ایجاد جاذبه و در نتیجه آمیزش در بین آن‌ها می‌شود.

به دلیل شیوه زادآوری این کرم که توسط ماده‌های دوجنسی صورت می‌گیرد تعداد نرها در طبیعت کمتر از ماده‌ها و به نسبت 1 نر به ازای هر هزار ماده است.

در کرم سی الگانس غدد جنسی کرم ماده ابتدا حدود 300 اسپرم تولید و آن‌ها را در دو بخش از دستگاه تولید مثلی به نام اسپرماتیکا ذخیره می‌کند. همان غدد جنسی سپس تخمک‌ها را تولید و آن‌ها را در همان محل‌هایی که اسپرم‌ها ذخیره شده‌اند رها می‌کند. کم و زیاد کردن تعداد اسپرم‌هایی که کرم ماده تولید می‌کند روش این کرم برای محدود کردن تعداد نوزادان است. با اینحال کرم ماده در شرایط خودلقاحی می‌تواند در بیشترین مقدار تنها 300 نوزاد تولید کند. اما اگر کرم ماده با کرم نر آمیزش کنند تعداد نوزادان به 1400 رشته نیز خواهد رسید.

بر اساس پژوهش تازه دلیل جذابیت نرها به یکدیگر ترشح پروتئین‌هایی‌ست که ساخت آن‌ها را ژن plep-1 رمزبندی می‌کند. محل ترشح این پروتئین‌ها سوراخ دفعی کرم نر است. مواد ترشح شده حامل ترکیباتی با خاصیت جاذبه شیمیایی هستند و باعث ایجاد گرایش جنسی کرم‌های نر به یکدیگر می‌شوند. پژوهش نشان داده در بعضیکرم‌های نر سوراخ دفعی پس از آمیزش بسته و جریان ترشحات از آن متوقف می‌شود. در مقایسه با سایر نرها آن‌هایی که پس از آمیزش سوراخ دفعی‌شان بسته شده عمر کوتاه‌تری دارند.

عمر کرم‌های سی الگانس نر و ماده بین 2 تا 3 هفته است. علاوه بر کوتاه بودن طول عمر کرم‌های نر در اثر بسته شدن سوراخ دفعی، کرم‌های ماده نیز به دلیل باز شدن تخم نوزادان در درون بدن‌شان از بین می‌روند. دلیل باز شدن تخم‌ها در بدن مربوط به ناتوانی کرم ماده برای خارج کردن تخم‌ها از بدنش است. در این صورت کرم‌های بدنیا آمده بعد از خوردن بدن کرم ماده از درون، راه خود را به محیط بیرونی باز می‌کنند.

پژوهشگران دانشگاه نیویورک در گزارش خود می‌نویسند وجود ژنplep-1 در کرم نر می‌تواند بخشی از اثرات جانبی تکامل در روش‌های تولید مثل در این گونه از کرم باشد، اما رفتار جنسی مشاهده شده در کرم‌های نر واکنشی طبیعی‌ست که در طول زمان در این جانور شکل گرفته است.

کرم سی الگانس اولین بار در سال 1963 (1342 خورشیدی) بوسیلهسیدنی برنر، زیست شناس اهل افریقای جنوبی و برنده نوبل سال 2002، بعنوان جانور آزمایشگاهی به کار گرفته شد.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید

 

ثبت دیدگاه