صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > خانم‌های کمتر از ۴۵ سال نگران ماموگرافی نباشند

خانم‌های کمتر از ۴۵ سال نگران ماموگرافی نباشند

  - برگرفته از: کیهان لندن /
۴ آبان ۱۳۹۴

تست سرطان پستان در سنین پایین‌تر می‌تواند سبب تشخیص اشتباه در این نوع از سرطان شود. مرکز بیماری‌های سرطان در آمریکا اعلام کرد، زنان با شروع خطر سرطان پستان بعد از سن ۴۵ سالگی نیاز به تست این نوع سرطان ( ماموگرافی ) دارند که تا سن ۵۴ سالگی هر سال یک بار باید آن را انجام دهند.

به گزارش مجله انجمن پزشکی آمریکا و به نقل از  نیویورک تایمز، این مرکز همچنین توصیه کرده است که به مدت طولانی نیازی به ماموگرافی نیست مگر این که پزشکان تشخیص تومورها یا غده‌های مشکوکی را در زنان سنین پایین‌تر بدهند که  نشان از سرطان داشته باشد.

ماموگرافی

این موسسه در گذشته پیشنهاد داده بود ماموگرافی هر سال از سن ۴۰ سالگی باید آغاز شود، اما شواهد زیادی نشان می‌دهد که  تشخیص ماموگرافی کامل نیست و در خانم‌های سنین پایین  کمتر کارایی دارد. همچنین اگر به اشتباه تشخیص سرطان داده شود اشکالات عمده‌ای را پدید می‌آورد و  در نتیجه منجر به معاینات بیشتر مانند نمونه‌برداری می‌شود.

اما گویا  این انجمن خیلی هم در اثبات این موضوع موفق نبوده است به طوری که بعضی از گروه‌های تاثیرگذارپزشکی برخلاف نظریات مرکز سرطان آمریکا معتقدند که این تست باید در سنین پایین‌تر و به شکل پیگیرانه انجام شود. برخی دیگر از بخش‌ها هم معتقدند که تست ماموگرافی می‌تواند کمتر انجام شود.

در واقع نظریه‌ها و راهنمایی‌های جدید به نظر می‌رسد تفاوت قابل توجهی با نظریه‌های قدیمی ‌دارند و انجمن سرطان آمریکا نیز در نهایت حق انتخاب را به خود زنان واگذار کرده است. به هر حال  تست سرطان پستان در زنان بین سنین ۴۰ تا ۴۴ سال دیگر پیشنهاد نمی‌شود اما اگر خودشان بخواهند، این امکان را دارند که آن را انجام دهند. ولی زنان ۵۵ سال به بالا باید حتما تست سرطان سینه را هر سال یک بار انجام دهند.

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، امسال ۲۳۱هزار و ۸۴۰ مورد بیمار مبتلا به سرطان پستان در آمریکا  تشخیص داده شده است و انتظار می‌رود ۴۰ هزار و ۲۹۰ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دهند.

به گزارش کیهان لندن و به نقل از سایت تخصصی پزشکی دروانا، محققان دانشگاه ‌هاروارد در مقاله‌ای اعلام کرده‌اند با وجودی که نرخ انجام ماموگرافی افزایش یافته ولی با این حال به نظر نمی‌رسد نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان پستان افت کرده باشد.

دکتر ریچارد ونر مدیر اداره کنترل سرطان در انجمن سرطان آمریکا می‌گوید،  بزرگترین نگرانی که در این مطالعه محققان هاروارد وجود دارد  مطرح کردن این موضوع است که ماموگرافی ریسک مرگ و میر را کاهش نمی‌دهد.

دکتر ونر که خود در این تحقیق مشارکت نداشت گفته است، تحقیقات قبلی نشان داد که نتایج ماموگرافی  برای خانم‌های ۴۰ سال به بالا در پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان پستان تا حداقل ۲۰درصد موثر است.

اوهمچنین  توضیح داده است که در مورد تومورهای کوچک احتمال مرگ و میر و خطر در سنین بین ۱۵ تا ۲۰ سال وجود ندارد. این تومورها حداقل پس از ۱۵ تا ۲۰ سال دیگر می‌توانند منجر به مرگ شوند.

  منبع: کیهان لندن
بیشتر بخوانید
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
جهش ژن سرطان پستان تاثیری بر طول عمر ندارد
سرطان پستان در زنان
پیکرهای تراشیده
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
اثر قرص‌های ضد بارداری در سرطان پستان زنان
سرطان پستان
خطر بازگشت سرطان پستان پس از ۱۵ سال

 

ثبت دیدگاه