صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > علیه سرطان پستان: مسیح در ریودوژانیرو صورتی شد

علیه سرطان پستان: مسیح در ریودوژانیرو صورتی شد

  - برگرفته از: کیهان لندن /
۱۹ مهر ۱۳۹۴

بیایید صادقانه اعتراف کنیم که آیا ما نیزاز آن گروه از زنانی هستیم که با آوردن هزار و یک بهانه در انجام تست سرطان و ماموگرافی سهل‌انگاری می‌کنیم و آن را به یک روز در آینده موکول می‌کنیم؟ روزی که دیر شده و شانس درمان را از دست داده‌ایم؟

هشدار پیاپی در مبارزه با سرطان پستان می‌تواند به نجات هزاران زن در دنیا بیانجامد که سالانه به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

سرطان پستانبه این بهانه و به مناسبت ماه مبارزه با سرطان پستان، برزیلی‌ها تصمیم گرفتند مجسمه معروف مسیح در ریودوژانیرو را که به «منجی» معروف است  با رنگ صورتی چراغانی کنند. پاپیون صورتی نماد بیماری سرطان پستان است همان گونه که پاپیون سرخ نماد بیماری ایدز شد.

ایده چراغانی این مجسمه و درخشیدن آن به رنگ صورتی از طرف کارمندان بهداشت و سلامتی در برزیل به منظور افزایش آگاهی درباره پیشگیری از سرطان پستان  صورت گرفته است.

باربارا سوبل از فعالان مبارزه با سرطان پستان در برزیل به رویترز می‌گوید، ۴۲ درصد از زنان در برزیل به دلیل ابتلا به سرطان سینه  جان خود را از دست می‌دهند؛ چون به موقع این بیماری را تشخیص نمی‌دهند.

وی می‌گوید، ما اینجا با این بیماری مبارزه می‌کنیم به امید روزی که این بیماری ریشه‌کن شود و دیگر هیچ کس در دنیا جان خود را به دلیل ابتلا به سرطان پستان از دست ندهد.

سرطان پستان

او همچنین تاکید می‌کند، اگر این بیماری زود تشخیص داده شود تا ۹۵ درصد شانس درمان و ادامه زندگی وجود دارد.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی  هر ساله بیش از۵۰۰ هزار زن در جهان به دلیل ابتلا به سرطان پستان جان خود را از دست می‌دهند.

سرطان پستان

آمار سرطان پستان  در ایران نیز هشداردهنده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دکتر کاظم زنده دل مسوول برنامه ملی ثبت سرطان در این زمینه اعلام کرده است طبق آمار فعلی حدود ۱۰ هزار نفر در سال در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و حدود ۱٫۳ از آنها یعنی حدود ۳۵۰۰ نفر در سال بر اثر این بیماری فوت می‌کنند.

سرطان پستاندکتر زنده‌دل در مورد سیر پیشرفت سرطان پستان در سال‌های بعد گفت، واقعیتی ناخوشایند استثنائا در مورد این بیماری وجود دارد و آن این است که این سرطان مربوط به یائسگی و سنین بالای ۵۰ سال است و ارتباط زیادی با عوامل خطرزا مثل بچه‌دار نشدن یا تعداد کم فرزندان دارد.

وی در توضیح بیشتر گفت، مثلا مادران ما به دلیل اینکه۶-۵ بچه داشتند و معمولا نیز دوره شیردهی را کامل طی می‌کردند از یک پیشگیری طبیعی برای بروز سرطان‌ها به خصوص سرطان سینه برخوردار بودند اما قشر جوان که درحال حاضر بین ۳۰ تا ۴۰ ساله هستند معمولا به دلیل تغییر نگرش‌های اجتماعی و یا فعالیت بیشتر این قشر در بیرون از خانه دیرتر بچه‌دار می‌شوند و تعداد فرزندان آنها کمتر است یا زمان شیردهی کوتاه‌تری دارند و عملا موفق نمی‌شوند از این روش پیشگیری طبیعی بهره‌مند شوند.

وی افزود: این دسته از بانوان وقتی اصطلاحا پا به سن بگذارند، نسبت به نسل قبلی بیشتر در معرض ابتلا هستند و ما تخمین می‌زنیم که در ۲۰ سال آینده میزان بروز سرطان سینه دو برابر شود و با رشد جمعیت و بالا رفتن سن با افزایش جدی بروز سرطان سینه مواجه خواهیم شد.

وی یادآور شد: نکته مهم این است که بیمارانی که با مراجعه به موقع به پزشک و در مراحل اولیه ابتلا تشخیص داده می‌شوند، باید بدانند که روش‌ها و درمان‌های پیشرفته که خوشبختانه در کشور ما در سطح بالایی انجام می‌شود از مرگ و میر ناشی از این بیماری جلوگیری خواهد کرد و البته همه این آمارها به این شرط است که عوامل خطر در همین سطح باقی بمانند یعنی اگر جمعیت فعلی از باروری فاصله بیشتری بگیرند و تعداد فرزندان محدودتر شود و یا عوامل تغذیه‌ای رعایت نشود و بقیه عوامل خطر افزایش پیدا کند، آمار بالاتر خواهد رفت و نگرانی بیشتری وجود خواهد داشت.

دکتر زنده دل افزود، کمپینی که در حال حاضر علیه سرطان‌های قابل پیشگیری و یا قابل تشخیص در مراحل اولیه در دنیا شکل گرفته در کشور ما هم باید انجام شود و هر کسی و هر گروهی و هر سازمانی که مسوولیت اصلی یا جانبی آن مربوط به این حوزه است باید وارد میدان شود و از نیروهای مختلف کمک گرفته شود تا اطلاعات علمی‌روز دنیا  دراختیار عموم قرار گیرد. پویش جدی منابع برای مقابله با این بیماری مورد نیاز است و موسسه خیریه سرطان آماده هرگونه اطلاع‌رسانی و خدمت و به‌روزرسانی اطلاعات علمی‌روز دنیا برای تمام علاقمندان و سازمان‌ها است.

یادآوری می‌شود، دکتر زنده‌ دل به هیچ منبع و مستند و آماری درباره اینکه آیا بچه‌دار شدن و فرزند بیشتر شدن ربطی به بیماری سرطان پستان دارد و یا آماری که نشان دهد زنان نسل‌های قبلی کمتر به این بیماری دچار می‌شدند، اشاره نکرد. بر اساس ادعای مدیرعامل موسسه خیریه سرطان، زنانی که بچه‌ ندارند و یا فرزندان کمتر دارند می‌بایست بیشتر به این بیماری مبتلا شوند.

سرطان پستان

گفتنی است، کمپین ملی سرطان صورتی با هدف آموزش نشانه‌های سرطان پستان به بانوان بالاتر از ۳۰ سال برای پیشگیری و مراجعه به موقع و تشخیص زودهنگام از ۹ مهرماه جاری به مدت یک ماه، توسط موسسه خیریه سرطان انستیتو کانسر ایران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

  منبع: کیهان لندن
بیشتر بخوانید
خشم برزیلی‌ها از ترور فعال رنگین‌پوست حقوق زنان
خشم برزیلی‌ها از ترور فعال حقوق زنان
مشاور همجنسگرای شورای شهر در برزیل به قتل رسید
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
جهش ژن سرطان پستان تاثیری بر طول عمر ندارد
سرطان پستان در زنان
پیکرهای تراشیده

 

ثبت دیدگاه