صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > معرفی کتاب و پروژه‌ی موفق سکسیسم روزمره

معرفی کتاب و پروژه‌ی موفق سکسیسم روزمره

مریم مهتدی   - برگرفته از: پروژه‌ی آموزشی گام قرمز /
۵ آبان ۱۳۹۴

سال ۲۰۱۲ لورا بیتس، روزنامه‌نگار جوان آن‌طور که خودش در مقدمه‌ی کتابش می‌گوید در یک روز معمولی در کافه‌ای نشسته بوده و به‌صورت «جزیی» مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد. بعدتر از آن کسی در خیابان به او متلک می‌اندازد و بعدتر در همان روز در سیستم حمل‌و‌نقل عمومی لندن باز هم اتفاقی مشابه تکرار می‌شود. جرقه‌ی یادآوری اتفاق‌های شبیه به این در ذهن‌اش زده می‌شود. استادهای دانشگاهش را به یاد می‌آورد و خاطرات دوست‌هایش را. کم‌کم شروع می‌کند از اطرافیان‌اش درباره‌ی تجربه‌ی آزارهای روزمره‌شان پرسیدن. آزارها در سطوح مختلف. از آزارهای کلامیِ رهگذران گرفته تا تبعیض‌های جنسیتی. متوجه می‌شود تقریباً تمام زن‌هایی که با آن‌ها صحبت می‌کند تجربه‌ای در چنته دارند. آن هم نه از سال‌های دور. از همان چند روز قبل‌اش، از همان چند ساعت قبل، یا حتا در راه رسیدن به قرارشان با لورا. روزنامه‌نگار جوان با خودش فکر می‌کند چه‌طور ماجرایی این‌قدر فراگیر، عادی به نظر می‌رسد و به عنوان «مساله» مطرح نمی‌شود. ساده‌ترین راه‌حلی که به ذهن‌اش می‌رسد را اجرا می‌کند.

عکس از گام قرمز

در آوریل ۲۰۱۲ وب‌سایت بسیار ساده‌ای را بدون هیچ پشتوانه‌ی مالی راه‌اندازی می‌کند. وبسایتی برای جمع‌آوری خاطره‌ها و تجربه‌های زنان از سکسیسمی که به‌طور روزمره با آن روبه‌رو هستند. آن‌طور که در مقدمه‌ی کتابش نوشته، فکر می‌کرده با دور هم جمع کردن تجربه‌های زنان می‌تواند موضوعی را که عادی‌سازی (نرمالایز) شده به مساله‌ای برای حل کردن تبدیل کند. سایت را راه می‌اندازد و در صفحه‌ی فیس‌بوک‌اش آن‌را معرفی می‌کند.

سایت سکسیسم روزمره را ببینید

لورا فکر می‌کرده پنجاه یا در نهایت صد روایت و خاطره به دستش برسد از دوست‌های اطرافش و دوست‌های دوست‌هایش. اما آن‌چه در چند روز بعدش اتفاق افتاد برایش شوکه‌کننده بود. سیل عظیم روایت‌هایی که زنان از سراسر دنیا فرستادند وخامت قضیه را به او نشان داد. و همان موقع بود که حسابی را در توییتر باز کرد (@everydaysexism) و متوجه شد در آن‌جا هم زن‌ها مشتاقند تا صدایشان را بلند کنند و از تجربه‌های روزمره‌شان در مواجهه با سکسیسم بنویسند.

اتفاق‌های بعد از آن به تعبیر خود او در مقدمه‌ی کتابش مثل گلوله‌ی برفی در سراشیبی می‌ماند. کم‌کم دایره‌ی زنانی که در پروژه روایت‌شان را ثبت می‌کردند از آمریکا و کانادا به پاکستان و عربستان سعودی رسید. پای لورا به تلویزیون و رادیو و رسانه‌های دیگر باز شد. هشتگ #everydaysexsim ماجراها و صداهای مختلف را در دل خودش جا داد و می‌دهد.

دو سال بعد از شروع این پروژه‌ی حالا دیگر جهانی، لورا کتاب «سکسیسم روزمره» را هم نوشت. کتابی که آلبومی از خاطرات زن‌هاست و تحلیل و شرح و بسط مظاهر سکسیسم در روزمره‌ی زندگی زنان. این کتاب جسور صدای آنلاین و جمعیِ اعتراض به سکسیسم است. طوفانی‌ست از داستان‌های اغلب شوکه‌کننده، بعضی وقت‌ها سرگرم‌کننده و همیشه نیش‌دار.

کتاب سکسیسم روزمره در دوازده فصل و ۳۸۴ صفحه به زبان انگلیسی نوشته شده. در مقدمه‌ی کتاب لورا بیتس ماجرای راه‌اندازی این پروژه را نوشته و با زبان و نثری روان و صمیمی مفهوم «سکسیسم» را شرح داده و درباره‌ی ویژگی‌ها و آسیب‌هایش نوشته. در هر فصل کتاب بسته به موضوعی که آن فصل به آن می‌پردازد، نمونه‌هایی از روایت‌های آنلاین پروژه هم چاپ شده. لورا چه در مقدمه و چه در خود فصول سعی کرده به تمام سوال‌هایی که در ذهن خواننده و افراد جامعه پیش می‌آید جواب بدهد. فصل‌های کتاب به این قرار است:

فصل اول~ زنان مسکوت: مشکل ناپیدا

فصل دوم~زنان در سیاستlaurabates01

فصل سوم~ دختران

فصل چهارم~ زنان جوانِ دانش‌آموز

فصل پنجم~زنان در فضاهای عمومی

فصل ششم~ زنان در رسانه

فصل هفتم~زنان در محل کار

فصل هشتم~ مادرانگی

فصل نهم~تبعیض مضاعف

فصل دهم~ پس مردان چه؟

فصل یازدهم~ زنان تحت تهدید

فصل دوازدهم~ مردم به پا می‌خیزند

پروژه‌ی آموزشی گام قرمز پس از اجازه‌ی نویسنده‌ برگردان فارسی این کتاب خواندنی را به مرور در همین سایت منتشر می‌کند. اگر دوست دارید اصل کتاب را بخرید و بخوانید، از این لینک غافل نشوید.

بیشتر بخوانید
معرفی کتاب «پویایی زندگی مردان دوجنسگرا»
تخیلات جنسیت‌زده‌ی یک کاریکاتوریست از زنان خبرنگار
دانشنامه‌ی قاعدگی – کتابی برای کودکان
برداشت‌های رمانتیک از عشق ازدواج را نابود می‌کند

 

ثبت دیدگاه