من خوشگل تو نیستم:

مزاحمت‌های جنسی در اینترنت
  - برگرفته از: رادیو زمانه /
۴ آبان ۱۳۹۴

میا ماتسومیا، موسیقی‌دان مستقر در لس‌آنجلس، تصمیم گرفته است که هرچه آزار و اذیت جنسی در فضای آنلاین دیده را آشکار کند. او ده سال است که تصویر هر آنچه خشونت جنسی محسوب می‌شده را به شکل “اسکرین شات” گرفته است. حالا ۱۰۰۰ تصویر جمع شده و او خیال دارد همه آنها را به‌مرور زمان منتشر کند.

پرخاشگری، بیان آرزوها و نیازهای جنسی، بیان کنش‌های جنسی‌ای که دوست دارند با ماتسومیا داشته باشند؛ حجم جملاتی که خشونت جنسی محسوب می‌شوند بی‌شمار است. ماتسومیا آسیایی-آمریکایی و ویولونیست حرفه‌ای است؛ ترکیبی که خودش می‌گوید در فضای آنلاین “یک کابوس است.”

سلفی با دوستان، کنسرت آخر، صبحانه با خانواده، او هیچ‌کدام از این تصاویر را نمی‌تواند با خیال راحت در فضای اینترنت به اشتراک بگذارد: “به نظر می‌رسد که پیامد انتشار تصاویر من، میزان عجیب‌وغریب و دیوانه‌واری از رفتار متجاوزانه است.” او ادامه می‌دهد: “این چنین رفتارهایی در برابر هیچ فردی قابل قبول نیست.”

پژوهش‌های بسیاری در مورد خشونت‌های جنسی در فضای اینترنت نشان می‌دهند که این پیام‌ها تنها کلمات نیستند و زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. ماتسومیا اما امیدوار است که تصویر برهنه‌ای از این خشونت نشان دهد. او می‌خواهد که مخاطب دقیقاً همان پیامی که او دریافت کرده را بخواند و حس کند، تا متوجه شود که زندگی در فضای آنلاین برای کسانی که باید این آزارها را تحمل کنند چقدر دشوار است.

در این گزارش تصویری ترجمه برخی از پیام‌های خشونت‌آمیزی که ماتسومیا دریافت کرده است را می‌بینید:

ماتسومیا در اینستگرام نام کاربری خود را را “پرو مگنت” یا “جذب‌کننده مزاحم‌ها” گذاشته است. “پرو” اسم عامیانه‌ای است که از کلمه “پرورت” یا همان منحرف جنسی می‌آید اما در کلام عامیانه معنی مزاحم جنسی یافته است.

مزاحمت‌ها، آزار و اذیت‌ها و تماس‌های ناخواسته جنسی در فضای اینترنت مشکلی جدی‌اند. پژوهشی که سال ۲۰۱۴ توسط “سازمان پژوهش‌های اینترنتی پو” انجام‌شده نشان می‌دهد که ۸۵۰ هزار بزرگ‌سال ساکن ایالات متحده آمریکا هرساله قربانی خشونت‌های آنلاین هستند و بیشترشان هم زن هستند. ۴۰ درصد از زنانی که در این پژوهش شرکت کرده‌اند و در فضای آنلاین خشونت دیده‌اند، گفته‌اند که فردی که می‌شناختند و با او روابط داشته‌اند از طریق فضای اینترنت به آنها خشونت جنسی کرده است. ۳۸ درصد از زنانی که در فضای اینترنت خشونت دیده‌اند، گفته‌اند که این خشونت‌های جنسی در فضای آنلاین بسیار آزاردهنده بوده است.

پژوهش سازمان “پو” نشان می‌دهد که زنان جوان ۱۸-۲۴ سال بیشتر از بقیه زنان قربانی انواع خاصی از آزار و اذیت‌های جنسی‌اند. ۲۶ درصد از این زنان جوان مزاحم‌هایی دارند که مدام آنها را دنبال می‌کنند. ۲۵ درصد از آنها هدف آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند. علاوه بر این، آمار تهدید به خشونت فیزیکی نیز در این گروه بالاست.

پژوهش‌های مشابه در بین فارسی‌زبانان اینترنت با توجه ویژه به خشونت جنسی وجود ندارد. اما زنانی و اقلیت‌های جنسی‌ای که کاربران شبکه جهانی اینترنت هستند و با زبان فارسی با دیگر کاربران در ارتباط‌اند، همه می‌توانند به‌مانند ماتسومیا شاهدان این خشونت‌ها باشند.

  منبع: رادیو زمانه
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه