پسر

مهران مدبر   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۳۰ مهر ۱۳۹۴

ویدئوی انتخابی امروز، «پسر» فیلم کوتاه پانزده دقیقه ایست که نزدیک به شش میلیون بار در یوتیوب بازدید شده است و یکی از پربیننده ترین فیلمهای کوتاه در یوتیوب است. جالب است که این فیلم را کارگردان دانمارکی لوکاس الس پوستمه پارسال ساخته است. او در زمان کارگردانی این فیلم فقط 15 سال داشت.

داستان فیلم درباره امیلی دختر زیبای است که حس می کند باید پسر باشد اما حتی در دانمارک هم این موضوع برای مادرش قابل فهم نیست! او به مادرش جمله ای می گوید که شاید خیلی قابل تامل باشد: مادر من در یک  بدن اشتباه به دنیا آمدم…

«پسر» ازنگاه زیباشناسی و تکنیک سینما چیزقابل ارائه ای ندارد اما در بیان یک موضوع جهانی بسیار ساده و روان روایت می کند. همین سبک ساده نشان دادن حسهای دختری که می خواهد جنسیتش را عوض کند شاید نکته موفقیت فیلم بوده که شش میلیون بار در مدت یک سال در یوتیوب دیده شده است. اینکه کارگردان این فیلم هم پانزده ساله است شاید در دانمارک نکته عجیبی نباشد. دانمارک کشوریست که استعدادهای جوان زیادی در سینما دارد. فیلم به دام سانتیمانتالیسم گرفتار نشده است اما حسهای درونی جوانی مستاصل را بخوبی نشان می دهد. در مقابل مادر او هم با وجود ناتوانی در درک حسهای فرزندش کاملا قابل درک است و شخصیت منفی فیلم به نظرنمی رسد. اینها همه توانایی در بیان یک داستان بصورت ساده و مستقیم است.

این فیلم دو جایزه بین المللی از جشنواره های جهانی دریافت کرده و حداقل در شش جشنواره جهانی نمایش داده شده است.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
آرزوهای سوخته‌ی زنی مجرد
برنامه‌ی شماره‌ی ۲۶۷ – رادیو رنگین‌کمان
دیو، دلبر و ایدز
از صفر تا ترانزیت؛ حکایت قهرمانان جهان

 

ثبت دیدگاه