صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > پنج راهنمایی برای اینکه بگویید تراجنسی هستید

پنج راهنمایی برای اینکه بگویید تراجنسی هستید

  - برگرفته از: مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی: محنا /
۱۶ مهر ۱۳۹۴

وقتی قرار است به دیگران بگوییم که زن یا مرد بودن ما متفاوت از اندام جنسی زمان تولدمان است در واقع قرار است یک کار بزرگ و دشوار را انجام دهیم که به اندازه کافی سخت و پیچیده است.
در واقع می خواهیم باورهای سنتی زن و مرد بودن را به چالش بکشیم و چیزی را به دیگران بگوییم که بسیار پیچیده است.
اما این کاری نشدنی نیست و می توانیم با کمی تعقل و تفکر یک حرکت خوب و دقیق را انجام دهیم.
در ادامه با محتا باشید تا با پنج راهنمایی خوب برای معرفی خودمان آشنا شویم.

منتظر وقت مناسب باشید:
وقتی قرار است برای اولین بار به کسی این موضوع را بگویید باید حواستان باشد که قرار است مساله مهمی را مطرح کنید و این مساله تاثیر بزرگی در ادامه راه شما خواهد داشت.
به دنبال یک فرصت مناسب، مکان مناسب و جمله های مناسب باشید. سعی کنید برای گفتن این موضوع یک طرح و ایده داشته باشید. ناگهان و بدون مقدمه حرفتان را نزنید.
مثلا نگویید: “من یک تراجنسی هستم و باید جراحی تغییر جنس را انجام دهم!”
مسلما با این کار فقط شنونده را شوکه می کنید و هیچ بازخورد مثبتی نخواهید گرفت.
خودتان را جای شنونده بگذارید و تصور کنید اولین بار است چنین موضوعی را می شنوید. پس سعی کنید مقدمه چینی کنید و از قبل اشنایی نسبی برای این موضوع ایجاد کنید.
مجلات، ویدیو ها، مطالب و فتاوایی که می دانید مناسب است را قبلا به صورت غیر مستقیم به شنونده برسانید تا یک پیش زمینه مناسب داشته باشد.
تاثیر این مقدمه چینی پیش از گفتن موضوع خودتان خیلی بیشتر از تاثیر آن، پس از گفتن مشکل است

اگر به دنبال یک پزشک هستید:
درک کردن موضوع تراجنسی و شناخت این موضوع هیچ رابطه ای با سطح سواد مخاطبتان ندارد!
تصور نکنید که اگر شخصی پزشک است پس حتما می تواند موضوع شما را درک کند و به شما کمک کند. بسیاری از پزشکان نیز آشنایی درستی با موضوع تراجنسی ندارند پس حتما پیش از رفتن نزد پزشکی از صلاحیت وی مطمئن شوید.
می توانید از تجربیات سایر تراجنسی ها استفاده کنید و از برخوردهای قبلی پزشک مورد نظر آگاه شوید.

زمانی هم که نزد پزشک رفتید به هیچ عنوان دروغ نگویید. گرایش شما، رفتار بیرونی شما، تخیلات ذهنی شما و… چیزهایی است که باید دقیق و واقعی باشد. تصور نکنید که با دروغ به پزشکتان می توانید مسیر خودتان را سهل و آسان کنید.
این را بدانید که یک روانپزشک قرار نیست تراجنسی بودن یا نبودن شما را تایید کند، بلکه قرار است سلامت عقل و روان شما را تایید کند و مطمین شود که این تضاد شما به خاطر افسردگی و یا اختلال روانی نباشد و شما در سلامت عقل و روان تصمیم به این تغییر دارید. پس دروغ نگویید زیرا مسیر شما را پیچیده تر می کند

خودتان را جای دیگران بگذارید:
یک لحظه تمام دانسته هایتان درباره تراجنسی را فراموش کنید. تصور کنید اصلا تا امروز اسم تراجنسی هم به گوش شما نخورده باشد.
حالا من به شما می گویم که قرار است جراحی انجام دهم که جسم فعلی من را عوض کند و تبدیل به جنس دیگری شوم!

وقتی چیزی در این باره ندانیم واقعا شوک آور و عجیب است.
با تبلیغات منفی برخی غربی ها و نمایش های فسادگونه در صنعت پورنوگرافی نیز، باید به والدین حق داد که از شنیدن این موضوع بترسند.
حتی اگر کمی خوشبینانه تر به موضوع نگاه کنیم و در کنار یک خانواده آگاه با موضوع نیز باشیم باز هم نباید انتظار استقبال و واکنش خوبی داشته باشیم. شما در یک جزیره و تنها در کنار خانواده تان زندگی نمیکنید. شما در جامعه ای بزرگ هستید که هر روز صدها آدم شما را میبینند و می شناسند و قرار است دست به تغییری بزنید که جایگاه شما را در بین تمام این ادم ها تغییر می دهد و باید شما را با جسم جدیدی بشناسند.
خانواده هرچقدر هم همراه شما باشد باز هم نگرانی دارد که چطور باید از پس این جامعه بر آمد.
پس به جای گارد گرفتن در مقابل خانواده سعی کنید همراهی شان کنید و با رفتار خوبتان به آن ها اطمینان دهید که در کنار هم از پس مشکلات بر می آییم.

یک گروه دوستانه پیدا کنید:
گفتیم که این مسیر سخت و دشواری است، پس چه چیزی بهتر از همسفری خوب برای طی این مسیر؟
سعی کنید یک گروه مطمئن پیدا کنید و در آن عضو باشید. گروهی که اعضایش را دوستانی مثل خودتان تشکیل دهند.
با این کار می توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید و همچنین تجربیات خودتان را به دیگران انتقال دهید و از کمک به دیگران لذت ببرید.
سعی کنید گروهی که انتخاب می کنید مورد اطمینان باشد اما هرچقدر هم اطمینان داشتید، اطلاعات شخصی خودتان را افشا نکنید تا بعدا پشیمان نشوید.
مثلا می توانید در تالار گفتگوی محتا عضو شوید و به راحتی با دوستان خود در یک فضای امن تبادل اطلاعات کنید.
از ایجاد و عضویت در گروه های دیگر هم نترسید، تا زمانی که برای اطلاعت شخصی خودتان ارزش قائل هستید و آن را در اختیار هر کسی قرار نمی دهید، در تمامی فضاها آرامش و امنیت خواهید داشت.
سعی کنید در این گردهم جمع شدن ها یکدیگر را قضاوت نکنید. اینکه دیگری تراجنسی است یا نه، تشخیصش با ما نیست.
همانطور که انتظار دارید دیگران شما را قضاوت بیجا نکنند شما هم اینکار را نکنید تا جمعی پایدار داشته باشید

اگر شاغل هستید:

اگر شاغل هستید و آینده شغلی و سوابق بیمه تان مهم است اول درباره آن تحقیق کنید. تا زمانی که خودتان را به عنوان تراجنسی معرفی نکردید به راحتی می توانید درباره این موارد تحقیق کنید. اطلاعات لازم را برای شروع مراحل تغییر دریافت کنید تا بعد از شروع مراحل تغییر و یا جراحی، مجبور به ترک دایم شغلتان نشوید.
شاید رعایت یک نکته کوچک بتواند آینده شغلی شما را حفظ کند و رعایت نکردن آن باعث از بین رفتن موقعیت شما شود. پس قبل از هر چیزی به خوبی تحقیق کنید تا به آینده و سوابق خود لطمه نزنید

بیشتر بخوانید
رادیو رنگین‌کمان
برنامه‌ی شماره‌ی ۳۴۱ رادیو رنگین‌کمان
رادیو رنگین‌کمان
برنامه‌ی شماره‌ی ۳۳۹ رادیو رنگین‌کمان
رادیو رنگین‌کمان
برنامه‌ی ۳۳۶ رادیو رنگین‌کمان
رادیو رنگین‌کمان
برنامه‌ی شماره‌ی ۳۲۹ رادیو رنگین‌کمان

 

ثبت دیدگاه