صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > هنر و ادبیات > بدن‌های دست‌کاری‌شده در قاب

بدن‌های دست‌کاری‌شده در قاب

  - برگرفته از: کانال یوتیوب زنان‌تی‌وی /
۵ آذر ۱۳۹۴

هانا استارکی، عکاس و مدیر هنری بریتانیایی، متولد سال ۱۹۷۱ است. او در دانشگاه نیپیر شهر ادینبرگ (ادینبرو) پایتخت اسکاتلند، عکاسی و فیلم‌سازی خواند و سپس در «رویال کالج هنر» لندن تحصیل کرد. او اکنون در لندن کار و زندگی می‌کند

بدن‌‌های دست‌کاری‌شده در قاب، عنوان نمایشگاهی است که او در لندن برگزار کرده است و در آن، به موضوع زنان و تبلیغات کالاها پرداخته است.

هانا می‌گوید: بدن زنان همیشه برای فروش کالاها مورد استفاده قرار گرفته است. دروغ شاخدار این است که اگر یک زن آن‌طور خاص به نظر بیاید، همه‌ی درها به رویش باز می‌شود، ولی این‌همه‌ی ماجرا نیست!

هانا توضیح می‌دهد: وقتی از من خواسته شد که این نمایشگاه را برگزار کنم، باید یک دوره‌ی تاریخی خاص از دهه‌ی ۷۰ تا ۹۰ میلادی را پوشش می‌دادم که با من ارتباط ویژه دارد. من متولد دهه‌ی ۷۰ هستم. تمام آثار این نمایشگاه منتخبی از آرشیو فرهنگستان هنر بریتانیا هستند. این آثار برای عکاس‌هایی که کار تبلیغاتی نمی‌کنند دارای اهمیت ویژه و زیربنایی است. این آثار نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری تاریخ تصویری و عکاسی ایفا کرده‌اند. عکاسی از دهه‌ی ۷۰ تا ۹۰ میلادی دست‌خوش تغییرات بنیادین شد. از عکاسی مستند در دهه ۷۰ شروع شد و بعد آثار فمینیستی زیادی در همین دهه و دهه‌ی ۸۰ خلق شدند و سپس عکاسی وارد دنیای هنر شد و از قیدوبندهای پیشین آزاد شد. امروز کسی نیست که هوش بصری لازم برای کشف مفهوم واقعی یک تصویر را نداشته باشد. چیزی که من نمی‌پسندم، سودآوری بالای تبلیغات است که دریافت از خود و اعتماد به‌ نفس دختران و پسران جوان را از بین می‌برد. این نتیجه‌ی تعریف محدود و دست‌نیافتنی از زیبایی است که در این تبلیغات به خورد جوانان داده می‌شود.

بیشتر بخوانید
قربانیان اسیدپاشی در هند در صحنه مد
قربانیان اسیدپاشی در هند در صحنه‌ی مد
جنسیت‌زدگی یا سکسیزم در آمریکا
آموزش مقابله با جنسیت‌زدگی به نمایندگان مجلس آمریکا
واکنش فضای مجازی علیه مسخره کردن هیکل دیمیتریا اوبیلور
فضای مجازی علیه مسخره کردن هیکل یک مجری
بیورک و تجربه‌ی آزار جنسی

 

ثبت دیدگاه