صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > فقدان ماموگراف دیجیتال در کشور

فقدان ماموگراف دیجیتال در کشور

عامل قربانی شدن مبتلایان جوان سرطان پستان
  - برگرفته از: خبرگزاری دانشجویان ایران: ایسنا /
۱۰ آبان ۱۳۹۴

دبیر کمیته رادیولوژی و پزشکی هسته‌یی هشتمین کنگره‌ سراسری و نخستین کنگره بین‌المللی سرطان پستان با تاکید بر این که سن ابتلا به سرطان پستان در کشور یک دهه زودتر از سایر کشورها است، گفت: تشخیص زودهنگام این بیماری در افراد کمتر از 40 سال نیازمند دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال است در حالی که در کشور از ماموگرافی‌های آنالوگ استفاده می‌شود که قادر به تشخیص این بیماری در سن کمتر از 40 سال نیست.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، ‌دکتر تکتم بهشتیان در حاشیه هشتمین کنگره سراسری و اولین کنگره بین‌المللی سرطان پستان در جمع خبرنگاران تصویربرداری را سنگ بنای تشخیص سرطان پستان دانست و افزود: در حال حاضر بیولوژی نقش عمده‌ای در تشخیص و تعیین محل دقیق تومورها دارد.

وی با تاکید بر این که رادیولوژی در بسیاری از مواقع در نمونه‌برداری‌ها و انجام اقدامات مداخله‌یی در درمان سرطان پستان بسیار به جراحان کمک می‌کند، اظهار داشت: با توجه به اهمیت رادیولوژی تقریبا می‌توان اعلام کرد که جراح بدون کمک رادیولوژی نمی‌تواند کار خاصی در حوزه سرطان پستان انجام دهد.

بهشتیان با تاکید بر این که زمانی که در کنار جراحی، رادیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد روش‌های درمانی دقیق‌تر و با آسیب کمتری همراه خواهد بود، اظهار داشت: این در حالی است که در حال حاضر کشور در زمینه استفاده از دستگاه‌های ماموگرافی با مشکلاتی مواجه است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های ماموگرافی حتی در سطح شهر تهران از نوع آنالوگ است که کیفیت مناسبی ندارد و ما انتظار داریم دولت و نهادهایی که منابع مالی در اختیار دارد در این زمینه اقدام کند.

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان با تاکید بر ضرورت جمع‌آوری ماموگرافی‌های آنالوگ و جایگزین شدن ماموگرافی‌های دیجیتال و استاندارد خاطرنشان کرد: البته کشور در زمینه سونوگرافی با چالش‌ها کمتری مواجه است ولی در زمینه ماموگرافی‌های دیجیتال لازم است تا همتی صورت گیرد تا ماموگرافی‌ها به صورت استاندارد و دیجیتال در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد.

دلایل عدم تشخیص سرطان پستان در افراد کمتر 40 سال

بهشتیان با بیان این که با ماموگرافی از افراد کمتر از 40 سال قادر به تشخیص سرطان پستان نیستیم، توضیح داد: بافت پستان در افراد زودتر از 40 سال بسیار متراکم است؛ بنابراین وقتی از دستگاه‌های ماموگرافی آنالوگ به ویژه دستگاه‌هایی که از استاندارد لازم برخوردار نیستند، استفاده می‌شود نمی‌توان توده‌های سرطانی را شناسایی کرد.

وی با بیان این که دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتالی تشخیص سرطان پستان را سریعتر و دقیق‌تر اعلام می‌کند، ادامه داد: با استفاده از دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال حتی قادر به تشخیص سرطان پستان در افراد کمتر از 40 سال هستیم.

دبیر کمیته رادیولوژی و پزشکی هسته‌یی هشتمین کنگره سراسری و نخستین کنگره بین‌المللی سرطان پستان با اشاره به رویکردهای سایر کشورها در این زمینه اظهار داشت: در کشورهای دیگر ماموگرافی دیجیتال جایگزین ماموگرافی‌های آنالوگ شده است و تقریبا از ماموگرافی‌های آنالوگ استفاده‌ای نمی‌شود.

وی با اشاره به اهمیت این موضوع در ایران یادآور شد: از آنجایی که جمعیت ایران، جمعیت جوانی است و سن ابتلا به سرطان پستان نیز یک دهه کمتر از سایر کشورها است از این رو اهمیت دارد تا بتوانیم ماموگرافی دیجیتال را جایگزین ماموگرافی‌های آنالوگ کنیم.

تبعات عدم استفاده از ماموگرافی‌های دیجیتال

به گزارش ایسنا، بهشتیان با اشاره به تبعات عدم استفاده از ماموگرافی‌های دیجیتال که تشخیص دیررس سرطان است تاکید کرد: در صورتی که بتوانیم از ماموگرافی‌های دیجیتال استفاده کنیم قادر به تشخیص و شناسایی سرطان‌های پستان در مراحل بسیار پایین خواهیم بود که در این صورت این بیماری درمان‌پذیر خواهد بود.

به گفته وی هر چه سایز توده سرطانی بزرگتر شود درمانها به سمت افزایش بقای بیماران خواهد بود نه درمان سرطان

اثرات اشعه ماموگرافی در بروز سرطان

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان با اشاره به برخی برداشت‌های نادرست در خصوص اشعه ماموگرافی افزود: میزان اشعه ماموگرافی که به بافت پستان می‌رسد از میزان اشعه‌ای که در پرواز یکساعته به بافت پستان وارد می‌شود بسیار کمتر است.

وی با اشاره به تحقیقات وسیعی که در دنیا انجام شده است، گفت: در این تحقیقات به اثبات رسیده است که میزان ابتلا به سرطان پستان در افرادی که طی 20 تا 25 سال هر ساله ماموگرافی انجام داده‌اند تفاوتی با افرادی که ماموگرافی نشده‌اند، وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که ترس از اشعه ماموگرافی یک تصور نادرست است، گفت: اشعه دستگاه ماموگرافی هیچ آسیبی به بافت پستان افراد از لحاظ بروز سرطان ایجاد نخواهد کرد.

تعداد مقالات کنگره سرطان پستان در حوزه رادیولوژی

بهشتیان با تاکید بر این که در این دوره از کنگره 15 مقاله در زمینه رادیولوژی ارسال شده است، گفت: از این تعداد 9 مقاله پذیرش شد که دو مقاله به صورت سخنرانی اصلی، دو سخنرانی به صورت سخنرانی سریع و پنج مقاله دیگر به صورت پوستر ارائه می‌شود.

بیشتر بخوانید
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
جهش ژن سرطان پستان تاثیری بر طول عمر ندارد
سرطان پستان در زنان
پیکرهای تراشیده
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
اثر قرص‌های ضد بارداری در سرطان پستان زنان
سرطان پستان
خطر بازگشت سرطان پستان پس از ۱۵ سال

 

ثبت دیدگاه