صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > مدیریت پریود با اپلیکیشن

مدیریت پریود با اپلیکیشن

مریم مهتدی   - برگرفته از: پروژه‌ی آموزشی گام قرمز /
۳۰ آبان ۱۳۹۴

زن‌ها راه‌های گوناگونی برای به‌ حافظه سپردن تاریخ پریودشان دارند. بعضی‌ها در تقویم جیبی‌شان علامت می‌زنند، بعضی‌ها توی دفتری جایی تاریخ یادداشت می‌کنند. برخی به حافظه‌شان آن‌قدر اعتماد دارند که به مدد نشانه‌های مختلف روز پریود هرماه‌شان را به‌خاطر می‌سپارند. خیلی‌ها هم از تقویم‌های موبایلی‌شان استفاده می‌کنند و کار به‌یاد سپردن را می‌دهند دست ابزارهای هوشمند و همراه. با این‌‌همه هستند زن‌هایی که با اولین قطره‌های خون هرماه غافلگیر می‌شوند و علامت زدن در تقویم آن‌قدر که باید جلو این اتفاق را برایشان نمی‌گیرد.

pt01

ثبت پریود فقط به غافلگیر نشدن زن‌ها در محیط کار و دانشگاه و خیابان کمک نمی‌کند. اگر رابطه‌ی جنسی واژینال داشته باشید و برای پیشگیری از بارداری از کاندوم استفاده کنید، باز هم با دانستن زمان پریود و به دنبال آن محاسبه‌ی دوره‌ی تخمک‌گذاری می‌توانید از بارداری ناخواسته دقیق‌تر پیشگیری کنید.

زوج‌هایی که در حال تلاش برای بچه‌دار شدن هستند هم به ثبت تاریخ پریود و آگاهی از دوره‌ی تخمک‌گذاری احتیاج دارند. می‌دانیم که احتمال بارداری و تشکیل نطفه در دوره‌ی تخمک‌گذاری در بالاترین حد است و زوج‌های بسیاری با محاسبه‌ی همین تاریخ‌هاست که دست‌به‌کارِ تولید مثل می‌شوند.

اما فواید ثبت تاریخ پریود فقط به همین‌ها منتهی نمی‌شود. بسیاری از زن‌ها در تلاطم‌های هورمونی قبل از پریود روزهای سختی را از نظر روحی می‌گذرانند. به مدد وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی چند سالی ست مردان هم درباره‌ی PMS زن‌ها بیشتر خوانده‌اند و می‌دانند. ثبت تاریخ پریود زن‌ها به پارتنرهای‌شان هم کمک می‌کند تا در جریان تغییرات هورمونی شریک‌شان باشند و بهتر بتوانند شرایط رابطه را در آن روزها درک کنند.  زن‌ها در دوره‌ی پی‌ام‌اس ممکن است حالات روحی متفاوتی را از سر بگذرانند. ثبت این حالات در هربار پریود کمک می‌کند تا درک بهتری از بدن‌تان و خودتان داشته باشید.

در دنیای اپلیکیشن‌ها و ابزارهای هوشمند برای ثبت پریود و مدیریت پروسه‌ی بارداری یا پیشگیری از آن هم برنامه‌هایی وجود دارد. هم برای IOS و هم برای اندروید. PT‌ یا Period Tracker  یکی از همین اپلیکیشن‌هاست برای اندروید. اگر با زبان انگلیسی این برنامه راحت نیستید، در این مطلب راهنمای استفاده از این اپلیکیشن را می‌توانید ببینید.

pt02

در صفحه‌ی نخست این برنامه، شمارش‌گر معکوس پریود نمایش داده می‌شود که در بخش تنظیمات می‌توانید مدل نمایش آن را تغییر بدهید. زیر این شمارش‌گر روی قسمت صورتی‌رنگ را با هربار شروع شدن پریود که لمس کنید شمارش شروع می‌شود. روزهای پریود از لحظه‌ای که شما اعلام می‌کنید که شروع شده‌اند محاسبه می‌شوند، تا روزی که دوباره قسمت صورتی را لمس کنید و اعلام کنید که پریود تمام شده. با تمام شدن پریود شمارش معکوس تا پریود بعدی شروع می‌شود. در بخش تنظیمات یا Settings می‌توانید تعداد روزهای سیکل پریودتان را وارد کنید تا به صورت خودکار شمارش معکوس آغاز بشود. اگر هنوز نمی‌دانید روال ثابت بدن‌تان چه‌طور است، با چند دوره وارد کردن تاریخ شروع و پایان پریود، برنامه به صورت خودکار چرخه را برایتان محاسبه می‌کند. در قسمت Period Log می‌توانید بعد از چند ماه استفاده از برنامه، چرخه‌ی پریودی‌تان را مشاهده کنید.

در بخش تقویم یا همان Calendar می‌توانید برای هر روزتان یادداشت یا Note بگذارید. با لمس کردن تاریخی که می‌خواهید و بعد گزینه‌ی Add در گوشه‌ی سمت چپ بالای صفحه‌ی نمایش، می‌توانید جزئیات حالات و احوالات جسمی و روحی خودتان را یادداشت کنید. اما درباره‌ی چه حال و احوالی حرف می‌زنیم؟

اگر در حال برنامه‌ریزی برای بارداری هستید و یا در حال پیشگیری از آن هستید، و یا می‌خواهید تمام حالات بدن‌تان را ثبت کنید، این قسمت برنامه‌ی Period Tracker اصل کارِ شماست. برای هر روز در تقویم می‌توانید مشخص کنید که چه حالات روحی را از سر می‌گذرانید و مودتان چه‌طور است (Moods). جسم‌تان در روزهای پریود و روزهای تخمک‌گذاری چه علایمی دارد (Symptoms). آیا در این روز رابطه جنسی داشته‌اید یا نه (Intimate)؟ آیا در این روز دارویی مصرف می‌کنید و نیاز به ثبت آن دارید (Take Pill)؟ وزن و دمای بدن‌تان چقدر است (BMT) و (Weight)؟ اتفاق خاصی در آن روز افتاده که نیاز به ثبت‌اش دارید؟ مثلاً رابطه‌ی جنسی مشکوک یا پرخطر و بدون کاندوم؟ (Notes) برای ثبت هرکدام از این حالت‌ها از گزینه‌های داخل پرانتز می‌توانید در برنامه استفاده کنید.

برنامه‌ی مدیریت پریود به شما امکان تغییر تم و رنگ و فضای برنامه را می‌دهد. از ویجت (widget)های برنامه می‌توانید برای آسان‌تر شدن کارتان استفاده کنید. ویجت‌ها شمارش معکوس‌ را روی صفحه‌ی اصلی ابزار هوشمندتان نشان می‌دهند. در هرکدام از تم‌هایی که انتخاب کردید، نشانه‌ای در صفحه‌ی اول برنامه وجود دارد که در روزهای تخمک‌گذاری شکل‌اش تغییر می‌کند. مثلاً در یکی از تم‌ها گلدان گلی وجود دارد که درست در روزهای تخمک‌گذاری گل آن باز و شکفته می‌شود.

برنامه‌ی مدیریت پریود برای اندروید را از کافه‌بازار هم می‌توانید دانلود کنید.

بیشتر بخوانید
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
محصولات بهداشتی پریود
ده نکته‌ی بهداشتی برای دوران پریود
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین

 

ثبت دیدگاه