صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > همه‌ی آن‌چه باید درباره‌ی پرده‌ی بکارت بدانید

همه‌ی آن‌چه باید درباره‌ی پرده‌ی بکارت بدانید

برگردان از مرمر مشفقی   - برگرفته از: فمنیسم روزمره /
۲۲ آبان ۱۳۹۴
همه آنچه که باید درباره پرده بکارت بدانید

images-2

توضیح مترجم: سازمان آموزش جنسی سوئد (RFSU) یک سازمان غیر انتفاعی مستقل است که هدفش فراهم کردن اطلاعات درست و روشن کردن اذهان نسبت به مسائل جنسی و روابط عاطفی است. این سازمان بر این باور استوار است که مسائل جنسی و روابط، مرکزیت هر فرد و جامعه است. این سازمان قصد دارد با آگاه سازی٬  آموزش و شکل دادن عقاید افراد، تعصبات را کنار بزند و بر جهل عمومی  غلبه کند و سلامت جنسی را در سوئد و خارج از سوئد بهبود بخشد، RFSU تمایلات جنسی و گرایشات جنسیتی را آزادی فردی و از موارد حقوق بشر می‌داند. بر اساس آن همه ما آزادی آن را داشته باشیم که کسی که دوست داریم باشیم، آزادی انتخاب و آزادی لذت بردن داشته باشیم.

در راستای آموزش و شکستن باورهای غلط، این سازمان در سال ۲۰۰۹ نام جدیدی برای پرده بکارت(Hymen) انتخاب نمود: تاج واژن (Vaginal Corona) و با انتشار جزوه‌ای به تمام سوالات و باورهای مرتبط با مفهوم دروغین و سنتی باکرگی و پرده بکارت پاسخ داد. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. در هنگام ترجمه برخی توضیحات حذف یا اضافه شده اند که با شرایط حاضر در جامعه ایران وقف داشته باشند.

۱- تاج واژن چیست؟ چه شکلی است و دقیقا در کجا قرار گرفته است؟

یکی از باور‌ها و تعاریف رایج درباره اندام جنسی زنان این است که ورودی واژن با پرده‌ای پوشیده شده که آن را پرده بکارت می‌نامند. اما این کاملا نادرست است، چنین پرده‌ای وجود ندارد. تاج واژن، یک بافت مخاطی، کشسانی و بسیار شفاف است که از دوران جنینی باقی می‌ماند ودر عمق ۱-۲ سانتیمتری ورودی واژن قرار دارد (یعنی دهانه واژن را نمی‌پوشاند) اما به ندرت در برخی زنان این بافت ضخیم‌تر است و قسمت بیشتری را می‌پوشاند که نیاز به عمل جراحی برای خارج شدن خون دوران عادت  ماهانه دارد. علت وجود این بافت از نظر علمی صد درصد مشخص نیست و تئوری‌های متعددی در طول سالیان برای آن صادر شده است.

vaginal_corona_0

در افراد مختلف اشکال مختلفی دارد (درست مانند دیگر اجزای بدن) و در برخی زنان هم اصلا وجود ندارد. رنگ آن می‌تواند صورتی کمرنگ باشد اما در برخی که ضخامت کمتری دارند به صورت بیرنگ است. این بافت پوستی به مرور و بخصوص بعد از زایمان نازک‌تر می‌شود و تحلیل می‌رود، اما در بسیاری زنان میانسال که زایمان طبیعی نداشته اند، بعد از یائسگی و با کاهش فعالیت جنسی امکان دوباره پوشیده شدن دهانه واژن وجود دارد، برای این دسته از زنان در سنین بالا که تمایل به حفظ زندگی جنسی خود دارند شاید لازم باشد که به پزشک زنان مراجعه نموده و تاج واژن را دوباره باز نمایند. پس چیزی به نام پاره شدن، از بین رفتن یا زده شدن وجود ندارد.

اشکال متفاوت تاج واژن (پرده بکارت)

۲- آیا اولین بار درد و خونریزی دارد؟

از مهم‌ترین افسانه‌های مرتبط با بکارت درد و خونریزی در اولین رابطه جنسی (دخول) است. یکی از آسیبهای روانی مخربی  که به زنان وارد می‌شود همین تصور و استرس درباره خونریزی است و این استرس وقتی بیشتر می‌شود که شریک جنسی نیز این خونریزی را مهم بداند و نشانه بکارت . اما حقیقت این است که کمتر از نیمی از زنان در هنگام اولین دخول خونریزی دارند و عدم خونریزی دلیلی بر وجود یا عدم این بافت پوستی اضافه نمی‌تواند باشد. و درباره درد هم از فرد به فرد متفاوت است. هرچه در لحظه دخول، زن تنش، استرس و اضطراب بیشتری داشته باشد و واژن به اندازه کافی لیز و مرطوب  نباشد (در اثر ترشحات لیزکننده طبیعی واژن) ، احتمال  درد هم بالا‌تر می‌رود.

۳- سایز  واژن

افسانه دیگر که باعث می‌شود مردان بسیاری برای ازدواج دنبال دختر باکره باشند گشاد شدن واژن یا شل شدن آن براثر رابطه جنسی است. چنین تصوری از اساس غلط است برای اینکه واژن حالت کشسانی دارد و بعد از سکس (یا زایمان) به حالت اول خود باز می‌گردد و همانطور که بالا‌تر ذکر شد تاج واژن نیز امکان ضخیم شدن مجدد را بعد از یک دوره عدم فعالیت جنسی طولانی مدت یا نامتداوم دارد.

۴- آیا فعالیت‌های ورزشی مانند پریدن، دوچرخه سواری یا سوارکاری باعث اضمحلال تاج واژن می‌شود؟

خیر. از انجایی که تاج واژن غشای شکننده نیست و در ۱-۲ سانتی متری دهانه واژن قرار دارد و به معنای دیگر حالت دهلیزی دارد فعالیت‌های فیزیکی تاثیری روی کشیده شدن آن ندارند.

۵. پاره شدن پرده حقیقت دارد؟

باورهای گوناگون و فرضیات نادرست که واژن با غشایی پوشیده شده، باور «پاره شدن پرده» را تقویت کرده اند. این مفاهیم معمولا اشاره به اولین دخول واژینال دارد – توسط مرد یا خود زن. چیزی که واقعا آنجاست، یعنی تاج واژن، از لبه‌های کشسانی بافتهای مخاطی تشکیل شده که با آلت جنسی مرد یا جسمی دیگر که وارد واژن می‌شود پاره نمی‌شود. درواقع وقتی بافت مخاطی کشش می یابد (بخاطر خاصیت الاستیکی) آسیب دیدگی‌های درونی کوچکی ایجاد می‌شوند که باعث سوزش‌های اندک می‌گردند و در عرض ۲۴ ساعت بهبود می یابد.

۶. معنای بکارت یا باکرگی چیست؟

بحث درباره بکارت حول محور این می‌چرخد آیا شخص، مرد یا زن، رابطه جنسی تجربه کرده‌اند یا خیر؟ در ذهن بیشتر افراد، سوال اصلی این است که آیا فرد دخول داشته یا نه؟ بکارت یک مفهوم مبهم و بر اساس هنجارها و باورهای ساختگی ، به طور خاص  درارتباط با تمایلات جنسی زنان، تعریف شده که سازمان اموزش جنسی سوئد آن را تایید نمی‌کند. از این موارد میتوان اشاره داشت به اینکه بکارت معمولا با دیدگاه دگرجنس محوری، رابطه جنسی را محدود به دو جنس مخالف می‌کند یا به عبارت دیگر وارد شدن آلت مرد به داخل آلت زن. مورد دیگر این است که در بسیاری زبان‌ها و فرهنگ‌ها بکارت مترادف معصومیت است و در نقطه مقابلش گناهکاری. اما هیچ گناهی در رابطه جنسی دخیل نیست، و نباید در فرد احساس گناه بوجود آید . چنین باوری بیشتر علیه زنان شکل گرفته تا بهانه‌ای باشد برای شایعه پراکنی و موجبات آزارهای جنسی فراهم شود.

در سازمان آموزش جنسی سوئد، ما گاهی با این سوال رو به رو می‌شویم که یک فرد در چه صورت  باکره است؟  باید بگوییم که تنها خود فرد است که در این مورد می بایست  تصمیم بگیرد و نظر بدهد. افراد مختلف نظرات مختلفی درباره روابط جنسی که باعث از دست رفتن بکارت می‌شود (در اینجا بکارت به معنای تجربه سکس) دارند. بعضی‌ها آن را محدود به سکس واژینال می‌دانند و برخی فعالیت‌های دیگر جنسی را نیز در نظر می‌گیرند.

۷. آیا ممکن است که ببینیم و یا متوجه شویم که زنی پیش از این سکس داشته؟

خیر. تشخیص اینکه یک زن یا مرد  سکس داشته اند از طریق معاینه چشمی آلت مرد و آلت زن، به یک اندازه محال است. نه پزشک زنان و نه پارتنر شما نمی‌توانند بگویند که شما سکس واژینال، اورال، آنال (مقعدی) یا دستی داشته‌اید. در واقع هیچکس نمی‌تواند تشخیص بدهد شما سکس داشته‌اید.

۸. آیا تاج واژن قابلیت ترمیم دارد؟

جراحی تاج واژن به حفظ فرهنگ و ساختار مردسالار و قضاوت و کنترل  بر تمایلات و روابط جنسی زنان کمک می‌کند. برخی زنان در هنگام ازدواج مجبور به اثبات وجود پرده بکارت میشوند  به عنوان نشانه نداشتن سکس پیش از ازدواج و این مستلزم انجام عمل  ترمیم  است که عبارت از چند بخیه به هر سمت تاج واژن است. اما باید گفت تصور اینکه غشایی دوخته میشود به عنوان ساختن پرده ای که وجود خارجی ندارد، غیر ممکن است. پزشکان می‌گویند این عمل مانند “بخیه زدن کره” است زیرا بافت بسیار نرم والاستیک است. بخیه‌ها ندرتا باعث خونریزی در هنگام دخول می‌شوند و اگر زن پیش از ازدواج وادار به معاینه توسط دکتر زنان بشود بخیه ها قابل تشخیص اند . حتی ممکن است بخیه‌ها همزمان با مرخص شدن از بیمارستان بریزند. پس بهترین راه٬ کمکهای روان‌شناسانه به زن  ( برطرف کردن حس گناه، افزایش خود باوری و …) و آگاه سازی خانواده و فرد درباره واقعیت وجود تاج واژن است نه کمک فیزیکی و پزشکی، کما اینکه تضمینی بر خونریزی در هنگام دخول بعد از ترمیم وجود ندارد.

۹- آیا می‌شود از تاج واژن تشخیص داد که زن مورد آزار جنسی قرارگرفته یا خیر؟

اگر چه امکان اینکه با معاینه تاج واژن مشخص شود دخول صورت گرفته یا نه، نیست٬ اما اگر شما قربانی آزار جنسی هستید امکان پیدا کردن رد مهاجم وجود دارد. برای همین بسیار حیاتی و مهم است که بعد از حادئه سریعا به مرکز درمانی مراجعه نمایید. صدماتی که پزشک ثبت می‌کند و نمونه‌هایی که می‌گیرند قابلیت استناد در دادگاه را دارند. همزمان بسیار مهم است که شما با مشاور صحبت کنید تا بتوانید با کمک او با مسئله‌ای که برایتان یش آمده کنار بیایید و برآن غلبه کنید.

منبع: سازمان آموزش جنسی سوئد (RFSU)

بیشتر بخوانید
مالزی علیه اقلیت‌های جنسی - حق نشر Samsul Said
هدایت دانشجویان کوییر در مالزی
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز
یازده‌ نکته‌ی مهم در سکس با تراجنسیتی‌ها
یازده‌ نکته‌ی مهم در سکس با تراجنسیتی‌ها
بنیان‌های زیست‌شناختی لذت جنسی زنان - فریبا فخیم
بنیان‌های زیست‌شناختی لذت جنسی زنان

 

ثبت دیدگاه