صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > پنج دلیل برای پایان دادن به جوک‌های تجاوز زنان به مردان

پنج دلیل برای پایان دادن به جوک‌های تجاوز زنان به مردان

  - برگرفته از: فمنیسم روزمره /
۲۹ آبان ۱۳۹۴

iStock_000019817043_Medium-900x300

در فوریه ۲۰۱۴ یک بازیگر به نام شیا لابِئوف ، توسط یک زن مورد حمله قرار گرفت. او برهنه شده، کتک خورده و مورد تجاوز قرار گرفت.

اگر چه این بازیگر جوان برای مدت‌ها در مورد این ماجرا سکوت کرده بود، اما در ‌‌نهایت بیان داشت زمانیکه در لوس آنجلس یک نمایشگاه هنری برگزار می‌کرد توسط یک زن غریبه مورد تجاوز قرار گرفته است. در طی آن در روز ولنتاین و آخر هفته‌ها، شرکت کنندگان می‌توانستند در یک اتاق خصوصی و در سکوت با لایئوف  در حالیکه سرش با یک کیسه کاغذی پوشانده شده بود، تنها باشند.

در اکتبر ۲۰۱۴ ، لابئوف در یک مصاحبه به آیمی کلیف، خبرنگار مجله دیزد دیچیتال گفت در آن اتاق یک زن به مدت ده دقیقه به پا‌هایش شلاق زده، لباس‌هایش را درآورده، به او تجاوز کرده و سپس از صحنه گریخته است. در حالیکه لابئوف شوکه شده و نمی‌دانسته که چه باید بکند یا به کجا مراجعه نماید.

دستیاران لابئوف، هنرمند بریتانیایی لئوک تومر و هنرمند فنلاندی، ادعا می‌کنند که برای جلوگیری از این اتفاق مداخله کرده‌اند اما آن زن (که هویتش کشف نشد) هیچ سوءسابقه‌ای نداشته است.

متاسفانه،هرچند که انتظارش می‌رفت، مصاحبه او بازخوردهای نگران کننده‌ای داشته است.

منتقدان می‌گویند چرا او کوتاه نمی‌آید؟ در واقع آن‌ها قصد دارند بگویند که او چندان هم از اتفاقی که افتاده ناراضی نبوده است. و برایش جوک می‌سازند که او باید لذت هم برده باشد زیرا عقیده دارند که یک مرد از سکس بدون علاقه هم لذت می‌برد.

گروهی هم او را متهم می‌کنند که یک داستان ساختگی را روایت کرده تا مشهور شود. یا با گفتن اینکه امکان دارد که یک زن به یک مرد تجاوز کند مردم را بخنداند.

این طعنه‌ها، اتهامات و انکار کردن‌ها،‌‌ همان مقصر دانستن قربانی است که جنبش فمینیستی دهه هاست با آن مبارزه می‌کند.

آن‌ها منکر این هستند که قدرت زن حمله کننده می‌توانسته الابئوف بیشتر باشد زیرا او یک مرد است و باید بتواند از خودش دفاع کند.

بسیاری از مردم نمی‌خواهند بپذیرند که تجاوز جنسی یک زن به یک مرد هم یک آسیب اجتماعی است.

مردسالاری رایج در جامعه عقیده دارد که یک مرد واقعی همیشه مشتاق و آماده سکس است. و در حالی که زنان مردان مشتاق را تشنه نگه می‌دارند، از مردان انتظار می‌رود که از هرموقعیتی خواسته یا ناخواسته، برای سکس استقبال کنند. از آن بد‌تر اینکه در فرهنگ عامه، متجاوز بودن مردان به عنوان جوک جاافتاده است.

اجازه بدهید یک چیز را روشن کنم: تجاوز به عنف هرگز یک جوک نیست.

اینکه تجاوز جنسی به یک مرد، توسط یک زن غیرممکن، مسخره یا خنده دار است، به طور مستقیم از پیش فرض‌های مردسالارانه در مورد نقشهای جنسیتی در جامعه ناشی می‌شود. یعنی‌‌ همان چیزهایی که سبب سکوت یا مقصر دانستن قربانی تجاوز می‌شوند.

شکی نیست که در دنیای ما، تعداد مردان همسو جنسی که توسط زنان مورد تجاوز قرار می‌گیرند بسیار کمتر است از زنان همسو جنس، زنان و مردان دوجنس گونه و آنهایی که جنسیت ندارند، که توسط مردان مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. اما این بدان معنا نیست که این دسته از قربانیان مرد باید کنار گذاشته شوند و یا مورد تمسخر قرار بگیرند.

برای حمایت کامل از قربانیان تجاوز مسلماً باید همه آن‌ها را مورد حمایت قرار دهیم نه فقط کسانی را که به رسمیت می‌شناسیم.

این مقاله به دنبال بررسی تجربیات گروه مشخصی از قربانیان تجاوز است. مردان همان جنسی (cisgender) یعنی آن‌ها که رفتار جنسیشان منطبق است با ویژگی اندام‌های جنسی که با آن متولد شده‌اند. و میان هویت جنسیتی‌ و اندام جنسی زمان تولدشان تضادی نمی‌بینند.

و امید می‌رود با درک بیشتر این موضوع و تشخیص شیوه‌هایی که جامعه قربانیان مرد مورد تجاوز قرار گرفته را تضعیف می‌کند، بتوانیم یک جامعه یک دست ایجاد نماییم که در آن همه قربانیان احساس امنیت و حمایت نمایند.

برای این منظور، لازم است نگاهی بیاندازیم به برخی از دلایل اصلی که نشان می‌دهند چرا تجاوز به عنف یا تجاوز جنسی به مردان توسط زنان هرگز نباید کم اهمیت جلوه داده شود و یا مورد تمسخر قرار گیرد.

۱. نعوظ به معنای رضایت داشتن نیست

اجازه دهید از اینجا شروع کنیم: نه همه مردان آلت تناسلی دارند، و نه همه کسانی که دارای آلت تناسلی مردانه هستند، مردند. (زیرا همه سیس جندر یا همان جنسی نیستند!). با این حال، افسانه رایج در جامعه که تجاوز یک زن به یک مرد را غیرممکن می‌داند از این پیش فرض‌های ظالمانه سرچشمه گرفته است که: ۱) همه مردان آلت تناسلی دارند و ۲) برانگیختگی آلت تناسلی همیشه نشانه تحریک جنسی و رضایت مرد است.

درواقع برخلاف آنچه که به شما گفته شده، اینکه کسی با داشتن آلت تناسلی مردانه توسط یک نفر که دارای واژن است، مورد تجاوز قرار بگیرد از لحاظ فیزیکی امکان پذیر است.

این یک حقیقت علمی است که بدن مردان می‌تواند در هنگام آزار جنسی یک پاسخ طبیعی بدهد، یعنی حتی اگر رضایت و یا تمایل به انجام سکس نداشته باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد که وحشت شدید و استرس پس از سانحه، همراه با تحریک فیزیکی در هنگام تجاوز، می‌تواند به نعوظ و انزال غیر ارادی منجر شود.

تحقیقات یک روان‌شناس به نام پل جوانیدز نشان داده است که بسیاری از مردان تجربه نعوظ بعد از خواب و در هنگام صبح را دارند و این نعوظ اغلب با میل جنسی همراه نیست.

به زبان ساده، نعوظ یک مرد الزاماً به معنای تمایل و رضایت او برای برقراری رابطه جنسی نیست. به این دلیل که بدن مردان قادر به نعوظ است بی‌آنکه هیچ گونه احساس و میل جنسی داشته باشند.

عجیب نیست که برخی از زنان مورد تجاوز قرار گرفته نیز در حین آن مرطوب شدن واژن و ارگاسم را تجربه نموده‌اند.

این دسته از قربانیان اغلب به سختی اعتراف می‌کنند که در هنگام تجاوز برانگیختگی جسمی و لذت را تجربه کرده‌اند و به متجاوز اجازه داده‌اند که کارش را انجام دهد.

بدیهیست که سکس بدون رضایت، تجاوز به عنف است. چه با تحریک و مرطوب شدن و چه بدون آن. و نیز چه با ارگاسم و چه بدون ارگاسم. این یک حقیقت است، صرفنظر از جنسیت و گرایش جنسی افراد و بی‌آنکه رابطه قبلی داشتن یا نداشتن آن افراد با یکدیگر، اهمیتی داشته باشد.

همگان شایستگی این را دارند که در روابط جنسی خود اختیارعمل داشته باشند.

این یک واقعیت تغییرناپذیر است، حتی اگر هیچ گونه خشونت فیزیکی هم در کار نباشد. (در این مورد در بخش سوم توضیحات بیشتری داده شده است.) همانطور که لباس کوتاه یک زن به معنای تمایل به سکس نیست، تحریک شدگی آلت مرد نیز الزاماً به این معنا نیست.

۲. تجاوز جنسی به مردان توسط زنان متداول‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید

جامعه از سنین پایین به زنان و مردان می‌آموزد که برای به دست گرفتن قدرت و کنترل دیگران بکوشند. و تجاوز جنسی یکی از مخرب‌ترین و قدرتمند‌ترین شیوه‌های کنترل دیگران است. این باور که تنها مردان بر قواعد اجتماعی اثرگذارند، نادرست است بلکه زنان هم به‌‌ همان اندازه موثرند. زنان می‌تواند تجاوزگر باشند حتی با اینکه تعداد زنان متجاوز بسیار کمتر از تعداد مردان متجاوز است.

برای مثال، تجاوز به یک پسر دانش آموز توسط یک معلم زن از مواردی است که نشان می‌دهد قدرت یک زن بزرگسال بیش از یک پسر جوان‌تر است. هرچند که این پرونده یک مورد مشهور است اما مری کی لوتورنو تنها معلمی نیست که به دانش آموزش تجاوز کرده است.

در چند سال اخیر، آمار معلمان زنی که به دانش آموزان خود تجاوز کرده‌اند، افزایش یافته است.

البته بالا رفتن آمار لزوماً به معنای افزایش تعداد تجاوزات نیست، بلکه می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که قربانیان بیشتری حاضر شده‌اند در مورد آن سخن بگویند.

بدون شک موارد گزارش نشده‌ای نیز وجود دارد. نظیر دستمالی یا سوءاستفاده از کودکان و مواردی که از ترس عواقب اجتماعی، علنی نمی‌شود.

تجاوز به پسران نوجوان توسط زنان بزرگسال خارج از کلاس درس رخ می‌دهد. اما زنانی که به فرزندان خود تجاوز می‌کنند یا به کودکانی که به آن‌ها سپرده شده‌اند و توان دفاع از خود را ندارند (برای مثال مشاوران، مربی‌ها یا معلمان سرخانه)، بسیاری از این موارد را تشکیل می‌دهند.

اما قربانیان تنها پسران زیر ۱۸ سال نیستند.

مردان بزرگسال نیز توسط پارتنرهای زن خود مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.

با این حال، به دلیل آنکه تاکنون تحقیقی در این زمینه انجام نشده و این حقیقت که بسیاری از مردان تمایلی به گزارش چنین مواردی ندارند، لذا آمار مربوط به تجاوز جنسی به مردان بزرگسال توسط زنان غیر قابل اعتماد است.

در بررسی این موضوع، بسیار مهم است که بدانیم آمار رسمی متجاوزان زن در مقایسه با مردان به طور کلی بسیار پایین‌تر است. تنها ۳-۴٪ تجاوزات جنسی انفرادی توسط زنان انجام شده است.

با توجه به اینکه آمار قابل اعتمادی در مورد چگونگی بسیاری از موارد تجاوز به مردان توسط زنان وجود ندارد – و نیز این واقعیت غیر قابل انکار که حتی اگر آمار دقیقی وجود می‌داشت، به شدت پایین‌تر از تعداد همان جنسی ها (سیس جندر) و زنان و مردان تراجنسی یا ترنس جندر (Transgender) و افراد نه مرد نه زن ( non-binary ) است که توسط مردان مورد تجاوز قرار گرفته‌اند – این نکته بسیار مهم است که به رسمیت شناختن این افراد هنوز هم می‌تواند کمک بزرگی برای قربانیان مرد مورد تجاوز قرار گرفته، به حساب آید.

حمایت از این مردان همچون حمایت از سایر قربانیان تجاوز به یک اندازه اهمیت دارد.

۳. همه آزارهای جنسی با خشونت فیزیکی همراه نیستند

متجاوزان زن از تاکتیک‌های گوناگونی برای وادار ساختن مردان به برقراری رابطه جنسی استفاده می‌کنند، مانند لمس کردن‌های مکرر ناخواسته، تحریک عاطفی و مسمومیت.

انواع آزار جنسی شامل تماس‌های جنسی (بوسیدن، لمس کردن و یا دستمالی قربانیان، با یا بدون رضایت آن‌ها)، سکس اجباری (که در بالا توضیح داده شد)، تلاش برای تجاوز جنسی و تجاوز به عنف کامل است.

مطالعات نشان می‌دهد که زنان از تحریک یا تماس‌های جنسی ناخواسته و سکس اجباری بیش از دو روش دیگر استفاده می‌کنند.

تحقیقات جدید برآورد می‌کند که حدود ۱۹-۳۱٪ از پسران در کالج درجاتی از تماس جنسی ناخواسته را تجربه کرده‌اند، پژوهشگران معتقدند که بخش قابل توجهی از متجاوزان در این موارد زن هستند.

زنی که مردی را به داشتن رابطه جنسی با خود وادار می‌کند، حتی بدون هرگونه خشونت فیزیکی، هنوز هم یک متجاوز است. کورتیس سنت جان از سازمان «مردان نجات یافته» که یک گروه ملی برای حمایت از قربانیان مرد مورد تجاوز قرار گرفته است، می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند مردان نمی‌توانند مورد تجاوز قرار بگیرند. آن‌ها نمی‌فه‌مند که نه هنوز هم به معنای نه است.

این بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید همه آزارهای جنسی، تحریک کردن‌ها و تهاجم‌ها برای مردان هم درست به‌‌ همان اندازه زنان مشکل ساز هستند و کم اهمیت جلوه دادن هر بخشی از آن به جنبش حمایت از قربانیان تجاوز لطمه می‌زند.

۴. احتمال اینکه قربانیان مرد، تجاوز را گزارش کنند، کمتر است

مردان قربانی تجاوز جنسی بسیار کمتر از زنان به پلیس گزارش می‌دهند. دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد که همگی ریشه در آموزه‌های مزخرف اجتماعی در مورد جنسیت دارند.

متاسفانه، برخی از مردان حتی ممکن است متوجه نباشند که یک بزه علیه آنان انجام شده است.

بر طبق نتایج یک تحقیق در مورد تجاوز جنسی  از آنجا که برای بسیاری از قربانیان مرد این باور اجتماعی جا افتاده است که تجاوز جنسی به مردان امکان پذیر نیست، آن‌ها به سختی می‌پذیرند که این یک مسئله واقعی است، نه فقط به این دلیل که برای آن‌ها اتفاق افتاده است، بلکه به این خاطر که واقعاً اتفاق می‌افتد.

این باور بویژه در مواردی که قربانی هیچ آسیب فیزیکی ندیده است، تقویت می‌شود.

از سوی دیگر ممکن است مردان احساس کنند که مردانگی خود را در نتیجه تجاوز از دست داده‌اند و این احساس شرمندگی و خجالت عمیق، آن‌ها را به سکوت وادار می‌کند.

بسیاری از قربانیان مرد دگرجنس گرا به دلیل ترس از اینکه به عنوان همجنسگرا (گی) مورد تمسخر قرار گیرند، از گفتن اینکه به برقراری رابطه با زنان تمایلی ندارند، خودداری می‌کنند.

از آنجا که جامعه مردسالار از بدو تولد به آن‌ها آموخته است که همجنسگرا بودن است» اشتباه «است، از ترس آنکه برچسب همجنسگرا بخورند حتی ممکن است اعتراف نکنند که مایل به داشتن رابطه جنسی با متجاوز نبوده‌اند.

در پروژه “نشکستنی” برخی از قربانیان مرد خاطرات وحشتناکی از متجاوزان را شرح می‌دهند و قرار است این سیستم از آن‌ها حمایت کند. نامزد سابق یکی از قربانیان زمانی که او با دیدن متجاوزش برای نخستین بار بعد از ۸ سال وحشت زده شده بود، به او گفت «مرد باش». زن متجاوز به یکی دیگر از قربانیان که مرد جوانی است، گفته است: ” تو گی هستی، وگرنه چطور می‌توانی به دختری مثل من» نه «بگویی.»

با داشتن چنین تجربیاتی، جای تعجب نیست که بسیاری از آن‌ها برای صحبت کردن مردد باشند.

برای ایجاد تغییر، بسیار مهم است که ما به عنوان یک جامعه در کنار قربانیان مرد همچون سایر قربانیان تجاوز بایستیم. همه آن‌ها باید به رسمیت شناخته شوند واز سوی قانون به طور یکسان مورد حمایت قرار بگیرند.

۵. قربانیان مرد با عواقب پس ازتجاوز دست به گریبانند، درحالیکه همچنان برایشان جوک ساخته می‌شود

بسیاری از مردانی که سکس اجباری داشته‌اند و یا توسط زنان مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، در درازمدت عواقب منفی همچون استرس پس از سانحه را تجربه می‌کنند.

همانطور که قبلاً ذکر شد، مردی که توسط یک زن مورد تجاوز قرار گرفته و در طی آن نعوظ یا انزال داشته است، ممکن است احساس کند «حق» اعتراض ندارد چرا که به ارگاسم رسیده است.

حتی اگر بدنش واکنش متفاوتی هم به حمله نشان داده باشد، او هنوز هم ممکن است دچار این تضاد باشد که نباید در مورد تجاوز حرفی بزند. پس از همه این‌ها، جامعه به این مردان –که اغلب بسیار جوان هستند- می‌آموزد که داشتن رابطه جنسی سالم باید یکی از ارکان زندگیشان باشد و آن‌ها خواهند توانست که از زندگی جنسی خود لذت ببرند و به خاطر توانایی‌هایشان مورد تحسین واقع شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر قربانیان تجاوز به عنف، صرف نظر از جنسیتشان، از اینکه در هنگام تجاوز کنترل خود را بر بدنشان از دست داده‌اند، عمیقاً رنج می‌برند.

با این حال، با توجه به انتظارات جنسیتی از مردانگی و توقع رایج در جامعه، بسیار کمتر احتمال دارد که مردان در مورد میزان رنجی که تحمل می‌کنند، صادق باشند.

بر هیچکس پوشیده نیست که تجاوز به مردان مورد بی‌توجهی رسانه‌ها قرار می‌گیرد، اما موضوع تکان دهنده این است که غالباً برایش جوک می‌سازند. صرف نظر از اینکه آیا برنامه سازان به واقعی بودن این ماجرا شک دارند، و یا این یک شوخی بی‌مزه است، تجاوز زنان به مردان، به واقع و در مقابل انظارعمومی رخ می‌دهد.

اما آنچه بسیار مهم است اینست که تجاوز به عنف بهیچ وجه یک موضوع خنده دار نیست. و همینطور قربانیان آن. و هرگز نباید از آن قبح زدایی شده یا بی‌اهمیت شمرده شود.

این مقاله نشان می‌دهد که چرا ساختن جوک در مورد تجاوز جنسی بهیچ وجه پذیرفته شده نیست. (و راههای مقابله با بیان آن‌ها را نشان می‌دهد.)

راه کارهایی برای قربانیان مرد

مردانی که گرفتار تجاوز توسط یک زن می‌شوند، تنها نیستند.

سازمان‌هایی مانند مردان  نجات یافته، و در ۵۱  پیشنهادهای مفیدی برای مردان پس از تجاوز جنسی دارند، از جمله مشاوره تلفنی، عضویت در گروه‌های پشتیبانی، دسترسی به درمانگران، امیدبخشی، استراحت و بهبود. آن‌ها همچنین امکان دسترسی به حجم زیادی از تحقیقات را برای افرادی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری کسب نمایند، فراهم می‌کنند.

و اگر شما پارتنر یکی از قربانیان تجاوز باشید، همراهیتان می‌کنند تا بتوانید به او کمک کنید.

همه تجاوز‌ها واقعی هستند

هنوز راه زیادی باید پیموده شود تا مردانی که توسط زنان مورد تجاوز قرار گرفته‌اند محترمانه پذیرفته شوند.

پس از ماجرای لابئوف در هش تگ من متاسفم IamSorry#، مجری محبوب پیرس مورگان با بیان اینکه مقصر دانستن قربانی بسیار رخ می‌دهد، اعلام کرد که «لابئوف یکی از بهترین بازیگران هالیوود خواهد بود، به شرط آنکه اجازه دهد که این اتفاق بیافتد.» او همچنین اظهارات لابئوف را در مورد آن حادثه، حقیقتاً دردناک و ناشی از یک تجاوز جنسی واقعی خواند.

همانطور که مورگان (یا هرکس دیگری که جای او باشد) می‌گوید؛ تجاوز به عنف یک اتفاق «واقعی» است. تجاوز به عنف اشکال و اندازه‌های گوناگونی دارد، اما در هر صورت قربانیان را که هیچ نقشی در وقوع آن ندارند، نابود می‌کند.

و همانطور که وان بادهام به عنوان یک منتقد فمینیست به صراحت می‌گوید: پس از آنچه برای شیا لابئوف در نمایشگاه هنری پیش آمد ما می‌توانیم تصدیق کنیم که همه تجاوز‌ها واقعی هستند و اعتماد‌ها را می‌شکنند.

برای تبدیل شدن به یک حامی بهتر برای قربانیان تجاوز به عنف، ما باید از همه آن‌ها حمایت کنیم. چرا که حمایت از قربانیان مرد در واقع به همه گروه‌های قربانی تجاوز کمک می‌کند.

با همکاری یکدیگر – و اینکه اجازه ندهیم قبح هرگونه سواستفاده جنسی از میان برود- خواهیم توانست جامعه یکپارچه‌ای برای حمایت از قربانیان تجاوز بسازیم.

منبع: everydayfeminism

بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان

 

ثبت دیدگاه