صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > گفتن از تجربه‌ی نخستین آزار جنسی

گفتن از تجربه‌ی نخستین آزار جنسی

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۲۸ آبان ۱۳۹۴
اولین‌ آزار، زنانی که از نخستین تجربه‌ آزار جنسی خود می‌گویند

 


دختران نوجوان از چه سنی “اولین بار” مورد آزار مردان قرار می گیرند؟

زنان برزیلی تجارب خود از دوران کودکی را به یاد می‌آوردند و حکایت‌های خود را از آن دوران در ابعاد وسیعی روی شبکه اینترنت منتشر می‌کنند.

این موج گسترده با انتشار پیام‌هایی در شبکه اجتماعی توییتر در مورد نسخه کودکان برنامه تلویزیونی “مستر شف” که رقابتی بین علاقمندان به آشپزی است، شروع شد.

یکی از شرکت‌کنندگان در این برنامه تلویزیونی دختر ۱۲ ساله ای بود به نام والنتینا شولتز. همزمان با پخش یکی از قسمت‌های این برنامه تعدادی از کاربران مرد شبکه توییتر با استفاده از هشتگ برنامه پیام های جنسی را در مورد این دختر منتشر کردند.

یکی از پیام‎ها می‌گفت: “کسی حساب توییتر والنتینا را می‌داند؟ والنتینا چه بخواهد و چه نخواهد مال من است.” کاربر دیگری در توییتر خود نوشت: “اگر والنتینا خودش بخواهد، رابطه با او کودک آزاری نیست، بلکه عشق است.”

این پیامک‌های آزاردهنده توجه ژولینانا د فارلیا روزنامه‌نگار و عضو گروهی فمینیستی را جلب کرد. او شروع کرد به نوشتن توییت‌هایی در مورد تجربه شخصی خودش از مواردی که در دوران کودکی مورد آزار مردان قرار گرفته بود. به فاصله کوتاهی زنان دیگری به این حرکت پیوستند و تجارب خود را از آزار در دوران کودکی منتشر کردند.

ژولیانا د فاریا صفحه ای را با هشتگ “اولین آزار” (#firstharassment) راه‌اندازی کرد.

از آنکه کودکی ۱۲ ساله شرکت کننده در یک برنامه تلویونی موضوع پیام های آزاردهنده شد ژولیانا د فاریا هشتگ “اولین آزار” را به جریان انداخت

او به بی‌بی‌سی گفت: “ناگهان تعدادی از خوانندگان و علاقمندان صفحه اینترنتی گروه فمینیستی ما تجارب خود از آزار و اذیت در دوران کودکی و نوجوانی، حتی در سن پنج سالگی را برای من فرستادند و من هم این حکایت ها را بازنشر کردم.”

تا کنون این هشتگ بیش از ۹۰ هزار بار مورد استفاده قرار گرفته و زنان و دختران از این طریق اولین تجربه‌های آزار جنسی خود را با یکدیگر در میان می گذارند.

در یکی از این توییت‌ها می خوانیم: “من یازده ساله بودم و در مسیر رفتن به کلاس رقص مردی باسن من را لمس کرد.”

توییت دیگری می‌نویسد: “سیزده ساله بودم و به سوپر مارکت می‌رفتم. مردی گفت با این سن و سال سینه‌های خوشگلی داری.”

بی‌بی‌سی با یکی از این زنان که داستان طولانی‌تر و تجربه بسیار دردناکی را منتشر کرده گفتگو کرده است.

لوئسیا گویمارائس در متنی روی شبکه فیسبوک نوشته که در سن ۲۱ سالگی در شهر ریو دو ژانیرو یک راننده تاکسی به او تجاوز کرده است.

او در نقل تجارب خود می‌نویسد که از سنین بسیار پایین به اشکال مختلف مورد آزار مردان قرار می‌گرفت.

“من هم مثل بسیاری از زنان دیگر وقتی تنها راه می رفتم خیلی می‌ترسیدم. بارها مورد آزار کلامی قرار گرفته‌ام. در یک مورد وقتی که به متلک یک کارگر که به من گفت می‌خواهم همه هیکلت را بخورم، جواب دادم او دنبال من گذاشت و مجبور شدم فرار کنم. در اتوبوس، در مدرسه و دانشگاه، در محیط‌های تفریحی و حتی مهمانی‌ها از سن ۱۲ سالگی تا ۲۱ سالگی این آزارها همیشه وجود داشت.”

او به یاد می‌آورد اولین باری که این آزارها را تجربه کرد ۹ و یا ۱۰ ساله بود و از آن زمان به بعد تقریبا هر روز ادامه پیدا کرده است.

لوئیسا می‌گوید: “این رفتار آزاردهنده همه جا ممکن است اتفاق بیافتد. وقتی در خیابان راه می روید مرتب متلک می‌شنوید و یا وقتی به یک کافه و یا مهمانی می‌روید می‌خواهند به شما نزدیک شوند، بدنتان را لمس کنند و یا شما را ببوسند. و اگر مقاومت کنید و یا جواب این رفتار زشت را بدهید، شروع می کنند به توهین کردن.”

او در ادامه گفتگو با بی‎بی‎سی گفت: “این موارد به کرات برای من و بسیاری از دوستانم اتفاق افتاده و شرایطی است که ما هر روز با آن زندگی می‌کنیم.”

بسیاری از زنان ایرانی و افغان به خصوص در شهرهای بزرگ، تجربه‌های مشابهی مانند زنان برزیلی دارند. اگر شما هم تجربه‌ای در این باره دارید، تجربه‌های خودتان را اینجا بنویسید. اولین یا بدترین تجربه آزار جنسی یا خشونتی که با آن روبرو شده‌اید چه بوده است؟ برای نوشتن تجربه‌هایتان در فیس‌بوک یا توییتر از هشتگ #آزارزنان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد

 

ثبت دیدگاه