صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > بخشی از ازدواج‌های موقت لزومی برای ثبت ندارند

بخشی از ازدواج‌های موقت لزومی برای ثبت ندارند

  - برگرفته از: دویچه وله فارسی /
۲ دی ۱۳۹۴

0,,16602156_403,00

احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفته در قانون “حمایت از خانواده” بخشی از ازدواج‌های موقت، الزامی برای ثبت ندارند. او ادامه داده: «برخی می‌گویند این خوب و برخی‌ها می گویند بد است.»

احمد تویسرکانی جمعه ۲۹ شهریور به خبرگزاری “ایلنا” گفته این آئین‌نامه هنوز به تصویب نرسیده و مقدمات این کار در حال انجام شدن است.

در همین زمینه محمدتقی حسن‌زاده‌، رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان یک‌شنبه ۳ شهریور به خبرگزاری “ایسنا” گفت بر اساس نتایج یک تحقیق حدود ۸۴ درصد جوانان موافق ازدواج موقت هستند ولی ۶۲ درصد آن‌ها “از ترس آبروی خود” اجتناب می‌کنند.

بحث درباره ازدواج موقت بین مقامات دولتی ایران در حالی است که در ماه‌های اخیر سایت‌هایی تحت عنوان “همسریابی” در ایران فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند که برای ازدواج موقت چند ساعته همسر معرفی می‌کنند.

وزارت ورزش و جوانان ایران مسئول ساماندهی سایت‌های همسریابی در ایران شده است.

توصیه ناجا برای “ساماندهی سایت‌های همسریابی”

به گزارش خبرگزاری “ایسنا” کمال هادیانفر، رئیس پلیس “فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا” جمعه ۱ شهریور با اشاره به لزوم “ساماندهی سایت‌های همسریابی” گفت: «ما از وزارت ورزش درخواست کرده‌ایم که سازمان متولی در این زمینه را مشخص کند.»

رئیس پلیس “فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا” به وزارت ورزش و جوانان توصیه کرد “متولی این سایت‌ها را مشخص کرده و سایتی مرجع با نماد اعتمادی مشخص کنند.”

سال‌ها است که مقامات جمهوری اسلامی از لزوم ترویج ازدواج موقت در ایران سخن می‌گویند. اولین‌بار اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت در سال ۱۳۷۰ ازدواج موقت را یکی از راه‌ها برای حل مشکلات دانشجویان و جوانان توصیف کرد و آن را امری “انسانی” خواند.

گزارش تصویری مرتبط: عبور از “حرام‌زادگی”

در حالی که در ادبیات رسمی مقامات جمهخوری اسلامی بحث درباره ازدواج موقت ادامه دارد، آمارها از افزایش زندگی مشترک دختران و پسران ایرانی زیر یک سقف بدون ازدواج حکایت دارد.

امان‌الله قرایی مقدم جامعه‌شناس یک‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ در گفت‌وگو با “سایت فرارو” به نتایج یک بررسی درباره روابط جنسی دختران پیش از ازدواج در ایران اشاره کرد و گفت: «۵۰ دختری که را مورد بررسی قرار دادیم هر ۵۰ نفر دارای رابطه جنسی با پسران بودند.»

رئیس سابق کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز ۱۱ دی ۱۳۹۱ به خبرگزاری “ایلنا” گفت، زندگی مشترک خارج از ازدواج دختران و پسران در زیر یک سقف در تهران افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
سهم بالای کودکان از ازدواج‌‌های ثبت‌شده در ایران
آمار بالای ازدواج‌های ثبت‌شده‌ی کودکان در ایران
رادیو رنگین‌کمان
برنامه‌ی شماره‌ی ۳۲۴ رادیو رنگین‌کمان
زندگی زیر سایه‌ی خشونت‌های پنهان
عشق آزاد: رهایی نهایی

 

ثبت دیدگاه