صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > ضرورت آموزش درباره‌ اچ‌آی‌وی و ایدز

ضرورت آموزش درباره‌ اچ‌آی‌وی و ایدز

گلناز ملک   - برگرفته از: پروژه‌ی آموزشی گام قرمز /
۱۴ آذر ۱۳۹۴

نتایج تحقیقات سازمان‌های مبارزه با اچ‌آی‌و و ایدز در کشورهای مختلف نشان می‌دهد رشد و بهبود برنامه‌های آموزشی درباره‌ی این ویروس و سندروم، تاثیر مثبتی بر جلوگیری از گسترش آن‌ها می‌گذارد (۱). حدوداً ۳۵ میلیون نفر در دنیا با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند و هرساله میلیون‌ها نفر به این ویروس مبتلا می‌شوند. آموزش‌ اصولی و موثر درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز می‌تواند با بالا بردن سطح اطلاعات درباره‌ی این ویروس، راه‌های انتقال‌اش، و راه‌های محافظت از خود، از موارد ابتلای جدید جلوگیری کند. آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز همچنین در کاهش تبعیض علیه کسانی که با این ویروس زندگی می‌کنند نقش اساسی دارد. هنوز هم در سراسر دنیا ترس از افراد اچ‌آی‌وی مثبت و انگ زدن (۲) به آن‌ها عمده‌ترین مشکل کسانی است که با این ویروس زندگی می‌کنند. پدیده‌‌هایی که از ناآگاهی و تصورات غلط سرچشمه می‌گیرد. انگ نه فقط بر زندگی افراد اچ‌آی‌وی مثبت تاثیر منفی می‌گذارد، که باعث می‌شود مردم از آزمایش دادن و مشخص شدن وضعیت‌شان پرهیز کنند و همین سرعت شیوع ویروس را بیشتر می‌کند.

letstalkabouthiv

چه کسانی به آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز نیاز دارند؟

جواب ایده‌آل این است که همه. اما آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز وقتی مشخصاً گروه‌های آسیب‌پذیرتر را هدف می‌گیرد، بسیار اثرگذار است. گروه‌های آسیب‌پذیر بسته به ماهیت اپیدمی در مناطق مختلف متفاوت هستند. همچنین گروه‌های در معرض خطر در یک منطقه در طی زمان تغییر می‌کنند. مثلاً در سال‌های اول اپیدمی ایدز در ایالات متحده مردهایی که با مردها رابطه‌ی جنسی داشتند (۳)، و کسانی که مواد تزریقی مصرف می‌کردند (۴) گروه‌های در معرض خطر عفونت اچ‌آی‌وی بودند. امروزه امریکایی‌های افریقایی‌تبار و لاتین تبارِ دگرجنس‌گرا هم به عنوان گروه‌های در معرض خطر شناخته می‌شوند. با این حال اگر آموزش فقط بر گروه‌های در معرض خطر متمرکز باشد، باعث رشد شیوع ویروس میان گروه‌های دیگر محروم از آموزش (مثلا نوجوان‌ها یا افراد بالای ۵۰ سال) می‌شود.

افرادی که با ویروس زندگی می‌کنند هم به آموزش نیاز دارند و نباید از برنامه‌های آموزشی کنار گذاشته شوند. هدف از آموزش افراد اچ‌آی‌وی مثبت این است که به آن‌ها کمک کنیم تا بدون انتقال ویروس به دیگران زندگی شاد و سلامتی داشته باشند و خودشان به عفونت‌های دیگر مبتلا نشوند. برنامه‌‌های آموزشی و حمایتی، مبتنی بر توانمندسازی (و نه ترحم و خیریه‌گرایی)، به افراد اچ‌آی‌وی مثبت کمک می‌کند که با مصرف دارو،  انتخاب سبک زندگی سالم و همبستگی با یکدیگر کیفیت زندگی خود را بالا ببرند و حضوری تاثیرگذار و تغییردهنده در اجتماع داشته باشند.

آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز و دشواری‌هایش

در بسیاری از کشورهای‌ دنیا آموزش اصولی درباره‌ی اچ‌آی‌وی با سدِ اصول عرفی و فرهنگی مواجه است. عموماً آموزشِ رابطه‌ی جنسی امن و سالم خلاف ارزش‌ها و هنجارهای مذهبی و اخلاقی جامعه است. با وجود شواهدی که نشان می‌دهند مردم خارج از قرارداد ازدواج هم سکس دارند، فرمانِ ایدئولوژیکِ پرهیز از رابطه‌ی جنسی تا قبل از ازدواج نقشی کلیدی‌ در آموزش مسایل جنسی ایفا می‌کند. آموزش مسایل جنسی مبتنی بر پرهیز بر اساس این باور عمل می‌کند که منع رابطه‌ی جنسی تا پیش از تشکیل خانواده بهترین راه پیش‌گیری از اچ‌آی‌وی است. حتا اگر آمار و قرائن خلاف آن را نشان دهند. بنابراین برنامه‌های آموزشی‌ که بر پرهیزکاری جنسی متمرکزند اغلب درباره‌ی راه‌های پیش‌گیری از بارداری و رابطه‌ی جنسی امن و سالم آموزشی نمی‌دهند و مردم یاد نمی‌گیرند چطور از خودشان برابر عفونت‌های آمیزشی و اچ‌آی‌وی مراقب کنند.

علاوه بر این، تبعیض‌های قانونی و اجتماعی علیه برخی از گروه‌های تحت خطر، که منجر به عدم دسترسی به آن‌ها می‌شود، از دشواری‌های بر سر برنامه‌های آموزشی اصولی است. در کشورهایی که کارگران جنسی، مصرف‌کنندگان مواد، و اقلیت‌های جنسی مجرم به حساب می‌آیند دسترسی به این گروه‌ها و آموزش آن‌ها بسیار سخت و پیچیده‌ است. ترس از مجازات مانع مراجعه‌ی این افراد به مراکز مشاوره، آموزشی و بهداشتی می‌شود، هیچ آمار رسمی‌ و قابل بررسی‌ از وضعیت‌شان به دست نمی‌آید و همین مسئله مهار این اپیدمی را از دست سازمان‌ها و دولت‌های این کشورها خارج کرده‌ است.

اهمیت آموزشِ جوانانkeepcalm

آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز به جوانان نقشی حیاتی‌ در اقدامات و تلاش‌های جهانی جهت پایان دادن به اپیدمی اچ‌آی‌وی دارد. در سال ۲۰۱۲ بیش از یک‌سوم تازه‌مبتلایان به این ویروس بین گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بوده‌اند (۷۸۰۰۰ نفر) (۵). آموزش اصول پایه‌ی رابطه‌ی جنسی امن و سالم به جوانان کمک می‌کند از خود برابر عفونت‌های آمیزشی من‌جمله اچ‌‌آی‌وی محافظت کنند. جوانان نسبت به عفونت‌های آمیزشی و عواقب مصرف الکل و مواد آسیب‌پذیرترند. آگاهی و کسب مهارت‌ آن‌ها را تشویق می‌کند تا از رفتارهای پرخطری که در معرض عفونت‌های آمیزشی و ابتلا به اچ‌آی‌وی قرارشان می‌دهد پرهیز کنند یا خطرات آن را کاهش دهند. آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز حتا به جوانانی که درگیر رفتارهای پرخطر نیستند ضروری است چرا که آن‌ها را برای موقعیت‌ها خطرآفرین در آینده آماده می‌کند.

آموزشِ جوانان و دشواری‌هایش

آموزش راه‌های پیشگیری از اچ‌آی‌وی با ضرورتِ صحبت کردن از رفتارهای جنسی و مواد همراه است. بسیاری از مردم معتقدند حرف زدن راجع‌به این موضوعات به‌خصوص با نوجوانان و جوانان بی‌جا و نامناسب است و می‌ترسند صحبت از سکس و مواد آن‌ها را به سوی رفتارهای پرخطر سوق دهد. چنین نگرشی بیش از آن‌که مبتنی بر شواهد و حقایق باشد، بر ارزش‌های اخلاقی و اصول اعتقادی متکی است. نتایج برنامه‌های آموزشی در نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد آموزشِ رابطه‌ی جنسی سالم و امن و اهمیت استفاده از کاندوم به نوجوانان و جوانان نه فقط آن‌ها را به سمت رفتارهای جنسی سوق نمی‌دهد بلکه باعث می‌شود فعالیت جنسی‌شان را به تاخیر بیاندازند و انتخاب‌های سنجیده‌تری داشته باشند (۶). جوانان برای اینکه بتوانند از خود برابر اچ‌آی‌وی محافظت کنند به برنامه‌های آموزشی جامعی نیاز دارند. این آموزش‌ها باید بدون هیچگونه ارزش‌گذاری و قضاوت اخلاقی درباره‌ی سلایق، گرایش‌ها و رفتارهای جنسی میان انسان‌های بالغ، و سبک زندگی افراد به آن‌ها منتقل شود.

آموزش درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز از چه سنی آغاز می‌شود؟

این که چه سنی  برای آموزش رابطه‌ی جنسی امن و سالم مناسب است بسته به سیاست‌های کشورهای مختلف متفاوت است. در اغلب کشورها جوانان از اطلاعات حیاتی درباره‌ی اچ‌آی‌وی محرومند چون بزرگسالان این اطلاعات را مناسب سن‌شان نمی‌دانند. این نگرش مانعی بر سر راه پیشگیری از گسترش اچ‌آی‌وی است. لازم است جوانان پیش از آنکه در موقعیت رابطه‌ی جنسی قرار بگیرند از خطرات و راه‌های کاهش آسیب‌ آن‌ها مطلع باشند. متخصصان این حوزه  معتقدند اطلاعات درباره‌ی اچ‌آی‌وی هر چه در سنین پایین‌تر منتقل شود موثرتر است. این آموزش‌ها کاملاً با سنین مختلف انطباق‌پذیر اند. دستورالعمل یونسکو (۷) آموزش پایه درباره‌ی اندام‌های جنسی و عملکردشان را از سن پنج‌سالگی توصیه می‌کند. با این‌که هدف از آموزش در این سن بیشتر محافظت از کودک برابر آزار جنسی است، اما این اطلاعات اساس آموزش‌های بعدی را در سنین بالاتر پی‌ریزی می‌کند. طبق همین دستورالعمل، آموزش درباره‌ی رابطه‌ی جنسی سالم و امن و راه‌های مراقبت از بدن از حدود نه سالگی آغاز می‌شود. از آنجایی احتمال قرار گرفتن در موقعیت‌های پرخطر در سنین پایان نوجوانی و اوایل جوانی (شانزده تا نوزده سالگی) بیشتر است اطلاعات درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز هم بهتر است از اوایل نوجوانی (دوازده سالگی) در اختیار افراد قرار بگیرد.

نتیجه‌‌گیری

امروزه افراد زیادی درباره‌ی اچ‌آی‌وی و ایدز اطلاعات دارند با این‌ حال سالانه میلیون‌ها تازه مبتلا به جمعیت اچ‌آی‌وی مثبت دنیا اضافه می‌شود. در اختیار گذاشتن اطلاعات ساده و اولیه بدون در اختیار گذاشتن ابزار پیشگیری مانند سرنگ یک‌بار مصرف و کاندوم، و ترویج تست اچ‌ای‌وی فایده‌ی چندانی ندارد. برای اینکه آگاهی مردم به عملی جهت پایان دادن به این اپیدمی درآید به چیزی بیش از داده‌های علمی نیاز داریم. از آن‌جایی که اچ‌آی‌وی، ویروسی است که چهره‌ی جنسیتی و طبقاتی دارد ( زنان، اقلیت‌های جنسی، و طبقات محروم جامعه بیشتر در معرض ابتلا به ویروس قرار دارند و دسترسی‌شان به دارو و مراقبت‌های ویژه کمتر است) یک برنامه‌ی آموزشی اصولی باید مباحث مربوط به سکسوالیته، جنسیت، طبقه و قدرت را نیز پوشش دهد. توانمندسازی جزو جدانشدنیِ این آموزش‌هاست چرا که افراد را در جایگاهی قرار می‌دهند که بتوانند آگاهانه کنترل رفتارهای جنسی و سبک زندگی‌شان را در اختیار بگیرند.

آگاهی- همراه با عمل‌گرایی- مهم‌ترین ابزار پیشگیری از گسترش اچ‌آی‌وی است. با در نظر گرفتن تعداد زیاد مرگ‌های قابل پیشگیری نباید اهمیت و تاثیر آموزش را دست‌کم بگیریم.

  1. http://data.unaids.org/publications/IRC-pub01/jc010-impactyoungpeople_en.pdf
  2. Stigmatizing
  3. MSM
  4. IDUs
  5. http://www.unaids.org/en
  6. http://www.un.org/en/development/desa/population/publications/pdf/expert/2011-12_Kirby_Expert-Paper.pdf
  7. http://www.unesco.org/new/en/hiv-and-aids/
بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
Daryll Rowe کسی که افراد را به‌عمد به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
حبس ابد برای فردی که به‌عمد دیگران را به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
کونچیتا از ابتلایش به اچ‌آی‌وی مثبت خبر داد

 

ثبت دیدگاه