صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > چرا نباید از واژه ایدز استفاده کنیم

چرا نباید از واژه ایدز استفاده کنیم

نوشته‌ی اندرو پالسیفر – برگردان از احسان ایزدیان   - برگرفته از: پروژه‌ی آموزشی گام قرمز /
۱۵ آذر ۱۳۹۴

من واقعا از واژه‌ی «ایدز» متنفرم. اگر دست من بود تا به حال این واژه مثل دایناسورها منقرض شده بود. شاید از نظر شما این جمله خیلی تندروانه باشد. اما اجازه بدهید که توضیح بدهم. من در سال ۱۹۸۱ با اچ‌آی‌وی به دنیا آمدم و این واژه کمی بعد در سال ۱۹۸۲ رایج شد. در دهه‌ی ۸۰ میلادی اچ‌آی‌وی و ایدز در حال تبدیل به چالشی جهانی بود. ناشناخته‌های زیادی درباره‌ی این عفونت وجود داشت که تمام دنیای ما را تغییر داد. متاسفانه هنوز چیزهایی درمورد این عفونت وجود دارد که دنیا باید یاد بگیرد، از جمله بکار بردن واژگان درست این بیماری.

hivpainting

~ تفاوت بین HIV و AIDS

اچ‌آی‌وی مراحل مختلفی دارد که در صورت مراقبت نکردن در بدنتان پخش می‌شود و به مرحله‌ی «پیشرفته» می‌رسد. اچ‌آی‌وی پیشرفته زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های اچ‌آی‌وی بر سلول‌های T که تعدادشان بسیار کم شده غلبه می‌کنند. در این مرحله بعضی وقت‌ها به آن ایدز می‌گویند. اگر سلامتی شما بهبود یابد و داروها مقدار اچ‌آی‌وی تشخیص داده شده در خونتان را کاهش دهند، باز هم از نظر فنی شما هنوز اچ‌آی‌وی دارید. شاید شما دیگر در مرحله‌ی «پیشرفته» نباشید اما افراد بسیاری فکر می‌کنند که شما هنوز «ایدز» دارید. این طور به نظر می‌رسد که ما همچنان درگیر این ایده هستیم که تشخیص اچ‌آی‌وی در برابر ایدز همیشگی است. این وضعیت استمرار همیشگی ندارد، بلکه نوسانات موجی دارد. باید توجه داشت که دو واژه‌ای که از آن‌ها استفاده شد مردم را گیج می‌کنند، طوری که فکر می‌کنند اچ‌آی‌وی و ایدز دو ویروس مجزا هستند. دو واژه برای توضیح یک ویروس؟ به نظر من بی‌معنی‌ست.

بیایید از یک جهت دیگر به آن نگاه کنیم. تصور کنید درباره‌ی سرطان هم مثل اچ‌آی‌وی و ایدز صحبت می‌کردیم. «سرطان بیماری‌ست که منجر به مرگ می‌شود». الان هیچ‌کس با فکر سالم چنین حرفی نمی‌زند. سرطان هم درست مثل اچ‌آی‌وی قابل مراقبت است. با وجود این ما همچنان می‌شنویم و می‌خوانیم «اچ‌آی‌وی ویروسی است که منجر به ایدز می‌شود».

استفاده‌ی مکرر و مستمر از این عبارت باعث به وجود آمدن یک انگ منفی شده که من سعی دارم با آن مبارزه کنم.

تا به‌حال درباره‌ی «ایدز» جوک شنیده‌اید؟ من شنیده‌ام و هربار چندشم شده. آیا شنیده‌اید که کسی درباره‌ی سرطان جوک بگوید؟ اگر هم جوکی در این باره بگویند (که خودش اگر بزرگی‌ست) با جوک‌های اچ‌آی‌وی تفاوت زیادی دارد. سرطان از محدوده‌ی شوخ‌طبعی خارج شده و من آرزو می‌کنم که اچ‌آی‌وی هم به چنین جایگاهی در جامعه برسد. نقل قولی از برنامه‌ی تلویزیونی «نارنجی سیاه جدید است (Orange is the new black می‌کنم: «خدا را شکر که من سرطان دارم، کسی با سرطان شوخی نمی‌کند».

من ۳۴ سال با اچ‌آی‌وی زندگی کرده‌ام و هنوز قوی هستم. ما می‌دانیم چطور قبل از بدتر شدن شرایط از ایدز مراقبت کنیم. استمرار تشخیص ایدز حتا در زمانی که سلامتی شما رو به بهبود است از نظر من چیز چرندی است. من ترجیح می‌دهم تا به‌جای واژه‌ی ایدز از «اچ‌آی‌وی پیشرفته» استفاده کنم.

سرطان و اچ‌آی‌وی در ذهن من شبیه به هم هستند. افراد مبتلا به آن‌ها هر روز به سختی برای زنده مانده تلاش می‌کنند. بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم انگی که درباره‌ی نحوه‌ی انتقال اچ‌آی‌وی وجود دارد باعث می‌شود تا مردم نتوانند نگاه برابری به سرطان و اچ‌آی‌وی داشته باشند. نحوه‌ی ابتلا هر طور هم که باشد، افرادی که برای زندگی‌شان می‌جنگند لیاقت برخوردی محترمانه دارند. به دوش کشیدن بار یک بیماری که پایانی نامعلوم دارد به اندازه‌ی کافی سخت هست. افراد دارای اچ‌آی‌وی مثل افراد مبتلا به سرطان از داشتن حمایت سود زیادی می‌برند. همه‌ی زندگی‌ها با ارزش هستند، این‌طور نیست؟

* فعال اچ‌آی‌وی، وبلاگ‌نویس

بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
کونچیتا از ابتلایش به اچ‌آی‌وی مثبت خبر داد
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین

 

1 پاسخ

  1. alireza

    سلام….. از این روحیه ی افراد مبتلا بهHIV شگفت زده شدم…
    هدف من توی زندگیم پیدا کردن راه درمان قطعی برای ایدز هست…..به خاطر همین هدف هم الان دارم روی داروی AZT کار میکنم….
    وامیدوارم تا دو سال دیگه جواب بگیرم…. البته ایده ایی برای مبارزه با gp120 HIV-1 هم دارم که شاید درمان قطعی داشته باشه….. فقط امیدوارم بتونم مواد ازمایشگاهی رو تهیه کنم…. که متاسفانه فعلا این امکانت را ندارم… به امید روزی که HIV یک بیماریه عادی بشه…..

ثبت دیدگاه