صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > کاندوم و پیشگیری از اچ‌آی‌وی و عفونت‌های مقاربتی

کاندوم و پیشگیری از اچ‌آی‌وی و عفونت‌های مقاربتی

برگردان از احسان ایزدیان   - برگرفته از: پروژه‌ی آموزشی گام قرمز /
۱۵ آذر ۱۳۹۴

کاندوم‌ جزو جدانشدنیِ نگاه جامع و پایدار به پیشگیری از اچ‌آی‌وی و عفونت‌های مقاربتی (STIs) است و موثر در پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته. در سال ۲۰۱۳ تخمین‌زده شد که به‌تازگی ۲/۱ میلیون نفر اچ‌آی‌وی مثبت شده‌اند و ۵۰۰ میلیون نفر هم به کلامیدیا، سوزاک، سفلیس وتریکومونا مبتلا شده‌اند. علاوه بر این هر سال نیاز بیش از ۲۰۰ میلیون زن به پیشگیری از بارداری برآورده نمی‌شود که نتیجه‌ی آن ۸۰ میلیون بارداری ناخواسته است. این سه اولویتِ سلامت عمومی نیازمند واکنشی کارا با استفاده از تمامی ابزار موجود دارد که کاندوم در این میان نقش اصلی را بازی می‌کند.

condomandhiv

کاندوم‌ مردانه و زنانه تنها ابزارهایی هستند که می‌توانند هم انتقال اچ‌آی‌وی و دیگر عفونت‌های مقاربتی را کاهش بدهند و هم از بارداری ناخواسته پیشگیری کنند

پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که کاندوم مانعی نفوذناپذیر برای ذراتی به اندازه‌ی اسپرم و پاتوژن‌های عفونت‌های مقاربتی از جمله اچ‌آی‌وی است. با استفاده‌ی مرتب و درست، کاندوم می‌تواند در پیشگیری از انتقال اچ‌آی‌وی از راه رابطه‌ی جنسی بسیار موثر باشد. پژوهش میان زوج‌های سِرو دیسکوردانت* (که یکی از دوطرف با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کند و دیگری بدون آن) نشان داده که استفاده‌ی مرتب از کاندوم در احتمال انتقال اچ‌آی‌وی چه از مرد به زن و چه از زن به مرد کاهش قابل توجهی دارد. همچنین استفاده‌ی مرتب و درست از کاندوم احتمال ابتلا به دیگر عفونت‌های مقاربتی و عارضه‌های مرتبط با آن از جمله زگیل تناسلی و سرطان دهانه‌ی رحم را کم می‌کند. با درصد خطایی نزدیک به دو، استفاده‌ی مرتب و درست از کاندوم در پیشگیری از بارداری ناخواسته بسیار موثر است.

کاندوم نقشی مهم در تلاش برای پیشگیری از انتقال اچ‌آی‌وی، عفونت‌های مقاربتی و بارداری در کشورهای مختلف داشته است

کاندوم به کاهش انتقال اچ‌آی‌وی و جلوگیری از  گسترش بیشتر این ویروس در مناطقی که تمرکز اپیدمی روی جوامع خاص است کمک کرده. پخش کاندوم بین کارگران جنسی باعث کاهش میزان ابتلا به اچ‌آی‌وی و دیگر عفونت‌های مقاربتی در کارگران جنسی و مردانی شده که با مردها رابطه‌ی جنسی دارند. در کنار دیگر مداخله‌های پیشگیرانه در هند و تایلند، افزایش پخش کاندوم میان کارگران جنسی و مشتریانشان با کاهش انتقال اچ‌آی‌وی و دیگر  عفونت‌های مقاربتی رابطه‌ی مستقیم داشته. زیمبابوه و آفریقای جنوبی دو کشور با درجه‌ی شیوع بالا هستند که افزایش استفاده از کاندوم در آن‌ها باعث کاهش انتشار اچ‌آی‌وی شده است.

به تازگی در تحلیل یک مدل جهانی تخمین زده شده که از آغاز شروع اپیدمی اچ‌آی‌وی کاندوم‌ها حدود جلوی ۵۰ میلیون مورد ابتلای جدید به اچ‌آی‌وی را گرفته‌اند. انتظار می‌رود ۲۷ بیلیون کاندوم در سال ۲۰۱۵ از طریق بخش عمومی و خصوصی در تمام دنیا در دسترس قرار بگیرند و در سال نیاز  ۲۲۵ میلیون زوج را به پیشگیری از بارداری ناخواسته تامین کنند.

کاندوم جزو جدانشدنی برنامه‌های میدانیِ پیشگیری از اچ‌آی‌وی باقی می‌ماند

در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های علمی بزرگی در دیگر بخش‌های پیشگیری از ابتلا به اچ‌آی‌وی بوده‌ایم. مداخله‌های زیست‌دارویی از جمله آنتی‌رترووایرال تراپی (ART) برای افراد اچ‌آی‌وی‌مثبت می‌تواند به طور قابل توجهی انتقال این ویروس را کاهش بدهد. درحالی‌که موفقیت روش ART می‌تواند درک ما از ریسک متوجهِ اچ‌آی‌وی را تغییر بدهد، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که افراد اچ‌آی‌وی مثبتی که در برنامه‌های مراقبتی ثبت‌نام کرده‌اند بیشتر از کاندوم استفاده می‌کنند تا افرادی که وارد این برنامه‌های مراقبتی نشده‌اند.

استفاده از کاندوم برای افراد اچ‌آی‌وی مثبتِ تحت مراقبت و میان زوج‌هایی که یکی از آن‌ها اچ‌آی‌وی مثبت هستند به‌صورت جدی توصیه می‌شود. فقط زمانی که ویروس به‌طور کامل تحت کنترل دربیاید و از نزدیک تحت‌نظر باشد و زمانی که ریسک دیگر عفونت‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته کم باشد شاید استفاده نکردن از کاندوم بی‌خطر باشد.

پیشگیریِ پیش‌ابتلاییِ خوراکی (PrEP) (استفاده افراد اچ‌آی‌وی منفی از داروهای آنتی‌رترووایرال برای کاهش ریسک ابتلا به آچ‌آی‌وی) نیز در پیشگیری از ابتلا به آچ‌آی‌وی موثر است، اما هنوز به‌طور گسترده در دسترس نیست و درحال حاضر تنها به‌عنوان ابزاری افزوده برای افرادی که ریسک بیشتری متوجه‌شان است مثل زوج‌هایی که یکی از آن‌ها آچ‌آی‌وی مثبت هستند، مردهایی که با مردها رابطه جنسی دارند و زنان کارگر جنسی و خصوصا برای شرایطی که در آن استفاده‌ی مرتب از کاندوم مشکل است توصیه می‌شود. ختنه‌ی بهداشتیِ داوطلبانه در مردان (VMMC) می‌تواند ریسک ابتلا به اچ‌آی‌وی را در «مردان» تا ۶۰٪ کاهش بدهد، اما چون این نوع محافظت یک طرفه‌ست و از زنان محافظت نمی‌شود، باید با استفاده از کاندوم تکمیل بشود.

از این رو استفاده از کاندوم مکملی درکنار دیگر روش‌های پیشگیری از ابتلا به اچ‌آی‌وی از جمله ART و PrEP باقی می‌ماند، به‌خصوص وقتی که دیگر عفونت‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته محتمل باشند. گسترش تست و مراقبت اچ‌آی‌وی در مقیاس بزرگ، VMMC و برنامه‌های کنترل عفونت‌های مقاربتی و تلاش برای بیشتر کردن دسترسی به روش‌های ضدبارداریِ ارزان، فرصتی‌‌هایی برای تبلیغ و پخش کاندوم  هستند.

~ هر چه لازم است از کاندوم مردانه بدانید

کاندوم باکیفیت باید مجانی یا به قیمت کم در همه جای دنیا در دسترس باشد

برای تضمین محافظت، سودمندی و استفاده‌ی مفید و موثر، کاندوم باید طبق استانداردها و مشخصات بین‌المللی و توسط تولیدکنندگانی که تاییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی WHO، UNFPA و سازمان استاندارد بین‌المللی را دارند تولید بشود و به‌طور رایگان یا با قیمتی که برای همه قابل پرداخت باشد، در دسترس همه قرار بگیرد. احتمال استفاده از کاندوم در مناطق محروم در صورت در دسترس بودن کاندوم رایگان یا زیر قیمت بیشتر می‌شود.

بیشتر کشورهایی که درصد ابتلا به اچ‌آی‌وی در آن‌ها بالاست همچنان وابسته‌ی کاندوم‌های اهدایی هستند. در سال ۲۰۱۳ تنها نزدیک به ۱۰ کاندوم در دسترس هر مرد بین ۱۵ تا ۶۴ ساله و به طور میانگین فقط ۱ کاندوم زنانه به ازای هر ۸ زن در جنوب صحرای آفریقا در دسترس بود. برنامه‌های پیشگیری از ابتلا به اچ‌آی‌وی باید از دسترسی افراد نیازمند به تعداد کافیِ کاندوم با کیفیت در زمانی که به آن نیاز دارند اطمینان حاصل کنند. روان‌کننده‌های قابل حل در آب باید به مقدار مناسب در دسترس باشند تا درصد خطای کاندوم را به‌خصوص در سکس مقعدی و در صورت خشکی واژان  و در حوزه‌ی مشاغل جنسی به حداقل برسد.

بی‌ثباتی قابل توجه و  وقفه در استفاده از کاندوم با وجود گرایش رو به رشد به استفاده از آن در دو دهه‌ی گذشته همچنان باقی‌ست. گزارش‌ استفاده از کاندوم در آخرین رابطه‌ی جنسیِ برقرار شده با کسی غیر از شریک جنسی ثابت از ۸۰٪ در مردان نامیبیا و کامبوج به کمتر از ۴۰٪ در مردان و زنان دیگر کشورها می‌رسد که در بعضی از آن‌ها درصد ابتلا به اچ‌آی‌وی بالاست. به همین نحو در میان جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ ساله، استفاده از کاندوم در آخرین رابطه‌ی جنسی از بیش از ۸۰٪ در بعضی کشورهای آمریکای لاتین و اروپا به کمتر از ۳۰٪ در برخی کشورهای غرب آفریقا می‌رسد. این میزان اختلاف نیاز این کشورها به قراردادن اهداف جاه‌طلبانه‌ی ملی و کشوری را برجسته می‌کند و فرصت‌های مهم برای تقویت تقاضا و عرضه‌ی کاندوم را نمایان می‌کند.

برنامه‌های ترویج استفاده از کاندوم باید انگ (استیگما) و عوامل جنسیتی و فرهنگی-اجتماعی را که مانع دسترسی موثر و استفاده از کاندوم هستند نشانه بگیرند

ترویج کاندوم باید مناسب شرایط افرادی باشد که در معرض خطر بالای ابتلا به اچ‌آی‌وی و دیگر عفونت‌های مقاربتی و یا بارداری ناخواسته قرار دارند. مثل جوانان، کارگران جنسی و مشتریانشان، مصرف‌کنندگان مواد تزریقی و مردانی که با مردان رابطه‌ی جنسی دارند. بسیاری از زنان و دختران جوان به‌خصوص آن‌هایی که در رابطه‌های طولانی مدت هستند، و کارگران جنسی قدرت و برش لازم برای صحبت درباره‌ی استفاده از کاندوم را به دلیل مقاومت مردان نسبت به استفاده از آن ندارند. استفاده از کاندوم در رابطه ممکن است تعبیر به نشانه‌ای از نبود اعتماد و صمیمیت بشود.

با وجود این برنامه‌های کمی وجود دارند که موانع دسترسی مناسب  به کاندوم را در جوانان، جمعیت‌های هدف و زنان و مردانی که در رابطه هستند هدف گرفته باشند. در برخی موارد کارگران جنسی مجبور به انجام رابطه جنسی پرخطر (بدون کاندوم) با مشتریانشان می‌شوند. از نظر پلیس همراه داشتن کاندوم جرم است و از آن به عنوان مدرک جرم برای آزار یا دلیلی بر اثبات کار جنسی استفاده می‌شود. چنین اعمالی تلاش ‌ها برای پیشگیری از ابتلا به اچ‌آی‌وی را کم‌اثر می‌کنند و دولت‌ها باید برای پایان دادن به این نقض حقوق بشر اقدامات جدی بکنند. برنامه‌های ترویج استفاده از کاندوم باید دسترسی به کاندوم و روان‌کننده را آسان و داشتن دانش و مهارت و قدرت جوانان و جمعیت‌های هدف برای استفاده‌ی درست و مستمر از کاندوم را تضمین کنند. همچنین در زندان‌ها، مناطق محروم و کمک‌های بشردوستانه در شرایط بحرانی، دسترسی به کاندوم باید مورد توجه قرار بگیرد و فراهم بشود.

سرمایه‌گذاری صحیح و ترویج بیشتر کاندوم برای ثابت نگه داشتنِ روند ابتلا به اچ‌آی‌وی، دیگر عفونت‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته ضروری است

با وجود قیمت کم، تامین کمک‌های بین‌المللی برای خرید کاندوم در مناطق جنوبیِ صحرای آفریقا در سال‌های اخیر افت کرده. برای پشتیبانی از تلاش کشورهایی که برای فروش، ترویج استفاده و پخش کاندوم نیاز به کمک‌های خارجی دارند و برای افزایش تامین سرمایه‌ی داخلی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پخش و ترویج استفاده از کاندوم باید در همه‌ی سطوح اقدامات یکپارچه‌ای انجام بشود.

با این‌که استفاده از کاندوم در بیشتر برنامه‌های ملی پیشگیری از ابتلا به اچ‌آی‌وی و عفونت‌های مقاربتی و بهداشت باروری وجود دارد هیچ‌وقت آن‌طور به‌طور مستمر و اثرگذار ترویج و پخش نشده‌اند. با اعمال سیاست گسترده در بازار  و بخش‌های توزیع عمومی، بازاریابی اجتماعی و فروش که بخش خصوصی را با هم متحد می‌کند، پخش و فروش ملیِ کاندوم را می‌توان قدرتمند کرد. موانع اجرایی که جلوی برنامه‌ها و سازمان‌ها را در فراهم کردن مقدار مناسب کاندوم برای پخش می‌گیرند باید برداشته بشوند. در مناطقی که درصد ابتلا به اچ‌آی‌وی بالاست ترویج و پخش کاندوم باید به طور نظام‌مند همراه با توسعه اجتماعی و ارائه خدمات یکپارچه و در برنامه‌های کلان خدمات بهداشتی گنجانده بشود.

*Serodiscordant couples

منبع: UNAIDS

بیشتر بخوانید
وضعیت شیوع هپاتیت در ایران
رکورد طلاق در ایران شکست
انتقاد دولت ویتنام از نمایش مجسمه‌های برهنه
انتقاد دولت ویتنام از نمایش مجسمه‌های برهنه
هویت جنسیتی شریک جنسی
هویت جنسیتی شریک جنسی

 

ثبت دیدگاه