صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > این یک رابطه‌ طبیعی است یا «خاک‌توسری»

این یک رابطه‌ طبیعی است یا «خاک‌توسری»

  - برگرفته از: پلاک پنج /
۱۲ دی ۱۳۹۴
Rob Melnychuk

Photo by: Rob Melnychuk- Corbis

احتمالا درصد قابل توجهی از جوان‌های ایرانی که این روزها در سن و سال جوانی و باروری و شور و شوق جنسی هستند، سابقه طولانی در پنهان کردن یا انکار نیاز‌های جنسی‌شان دارند. خیلی‌ها با این فکر بزرگ شده اند که «این چیزها بد اند» یا «دختر/پسر خوب فکرش سراغ این چیز‌ها نمی‌رود.»

ما در جامعه‌ای بزرگ شدیم که اسم اعضای جنسی‌مان را فقط در زمان دعوا به عنوان فحش می‌شنویم و حتی اگر در عالم کودکی می‌خواستیم در موردش حرف بزنیم با این تشر که «زشته» مواجه می‌شدیم.

آموزش جنسی در مدارس جایی ندارد و به نوجوانانی که در اوج هیجان‌های روحی و جنسی هستند پیشنهاد می‌دهند تقوا پیشه کنند و «به این چیزها» فکر نکنند تا «به درس‌شان لطمه نخورد.»

واحد اجباری «تنظیم خانواده» در دانشگاه‌ها در توضیح این موضوع بود که مزایای کاهش جمعیت و راه‌های جلوگیری از بارداری چیست و درباره این‌که رابطه جنسی ممکن است چه مشکلاتی (از حاملگی تا امراض مقاربتی) برای‌ یک فرد بوجود بیاید حرف چندانی به میان نمی‌آمد.

بنابراین تعجبی ندارد اگر هنوز در بزرگ‌سالی هم نتوانسته باشیم با خودمان،‌ نیازهای جنسی‌مان و اعضای جنسی‌مان رابطه‌ای برقرار کنیم و در نهایت آن‌ها را به رسمیت بشناسیم. حالا لذت بردن که به جای خود‍!

شاید اگر به آن دوران برگردیم باید به معلم‌ها یا پدر و مادرهایمان که می‌گفتند «تقوا پیشه کنیم» یا «حواسمان به درسمان باشد» می‌گفتیم این‌طور که شما می‌گویید باید در برابر نیاز و تمایل‌مان به خوراک و آب هم «تقوا پیشه‌کنیم» و چیزی نخوریم که حواسمان پرت نشود. یعنی یک روزه بدون افطار و سحری!

واقعیت این است که همانطور که نوزاد از بدو تولدش به هوا و غذا – و البته سقفی برای حفاظت در برابر گرما و سرما- نیاز دارد، از یک سنی -که سن بلوغ است- انسان‌ها نیازهای جنسی پیدا می‌کنند. یعنی مغز به آدم‌ها دستور می‌دهد به «این چیزها»‌فکر کنند.

این که چرا جامعه، خانواده، مدرسه، فرهنگ (و مذهب)…از جوان‌ها می‌خواهند نیازهایشان را سرکوب کنند، دلایل تاریخی و فرهنگی زیادی دارد.

بحث کنترل، ترس از بارداری، ترس از امراض مقاربتی و …می‌تواند برخی از این دلایل باشد، اما هیچ کدام این‌ها دلیل نمی‌شود که نیاز جنسی بعد از دوره بلوغ به رسمیت شناخته نشود یا «چیز» بدی به حساب بیاید.

به هر حال اگر مغز فرمان بدهد،‌ و بدن نیاز داشته باشد، آدم‌ها راهی برای برطرف کردن آن نیاز پیدا می‌کنند.

ممکن است احساس گناه کنیم، خودمان را سرزنش کنیم، یا در درجه‌های بالاتر، حتی سعی کنیم خودمان را از این دنیا حذف کنیم چرا که فکر می‌کنیم تاوان کاری که کردیم یعنی ارضای یک نیاز کاملا انسانی، امری حیوانی بوده و در خور چنان تنبیهی است. اما با این وجود ما کارمان را می‌کنیم.

نیاز جنسی و میل به برطرف کردن آن امری طبیعی است. از یک سنی، بدن شما شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که باعث بوجود آمدن این نیاز می‌شود.

امکان دارد برای سرنوشت شغلی آدم‌ها بهتر باشد در سال‌های دبیرستان همه حواس‌شان جمع کنکور باشد و اگر این هورمون‌ها نبودند شاید رتبه بهتری به دست می‌آوردیم اما این موضوع هم هست که اگر  گرسنه‌‌مان هم نمی‌شد کلی از مشغولیات ذهنی‌مان که حالا شام و ناهار چه بخوریم و پول غذا را از کجا تهیه کنیم و ..هم از بین می‌رفت.

پس بوجود آمدن این نیاز دست ما نیست و ما هم  می‌توانیم با آن مبارزه کنیم.

اینکه به این نیاز پاسخ دهیم یا نه، تصمیم شخصی افراد است. اما اگر می‌خواهیم آن را به رسمیت بشناسیم و به آن پاسخ دهیم، باید بدانیم که میل به رابطه جنسی بعد از بلوغ امری کاملا طبیعی و انسانی است.

انسان‌های سالم نیاز جنسی دارند و این حق انسانی و طبیعی آن‌هاست که به آن پاسخ دهند.

آموزش مسایل جنسی، چه بهداشت فیزیکی و چه آمادگی و سلامت روانی برای ایجاد و انجام آن، به ما کمک می‌کند که هم نهایت لذت را از این امر کاملا انسانی ببریم و هم با خطراتی که ممکن است یک رابطه جنسی ناسالم- چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی- برای ما داشته باشد آشنا شویم و از آن‌ها اجتناب کنیم.

  منبع: پلاک پنج
بیشتر بخوانید
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه
مالزی علیه اقلیت‌های جنسی - حق نشر Samsul Said
هدایت دانشجویان کوییر در مالزی
همسرم در هنگام خواب هم به انزال می‌رسد
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز

 

ثبت دیدگاه