صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > حکایت آن همسری که پورنوگرافی تماشا می‌کند
گزارش یک روانشناس

گزارش یک روانشناس؛ مسئله همسری که پورنوگرافی تماشا می‌کند

صبا فهیم   - برگرفته از: پلاک 5 /
۷ بهمن ۱۳۹۴

بیمار زنی است که بعد از سال‌ها زندگی مشترک دریافته که همسرش سال‌هاست پورنوگرافی تماشا می‌کند و این موضوع روح و روانش را به هم ریخته است. 

Corbis-42-24811556

I Love Images/Corbis

شرح حال بیمار 

زری، خانم پنجاه و شش ساله‌ای است که به علت اضطراب، زودرنجی، پرخاشگری، و بدخوابی‌هایش به روانشناس مراجعه کرده است.

این علایم  شش ماه پیش ایجاد شده و در دو ماه اخیر شدت یافته است.

زری در یک خانواده سنتی (و البته نه مذهبی)  ثروتمند بزرگ شده و زمانی که با رضا ازدواج کرده صاحب ارثیه هنگفتی از طرف خانواده‌اش بوده است. رضا نه تنها به لحاظ فرهنگی و مالی با زری تفاوت زیادی داشته که در زمان ازدواجشان هیچ شغلی هم نداشته است. اما ثروت زری و شم قوی اقتصادی رضا بستر را برای او فراهم کرده که در طی چند سال به یک تاجر موفق تبدیل شده و ثروت همسرش را چندین برابر کند.

رضا و زری صاحب دو فرزند هستند که هر دو ازدواج کرده و در کشور دیگری زندگی می‌کنند.

بعد از مصاحبه با زری مشخص شد که شروع علایمش، به گفته خود او، به دنبال برملا کردن راز همسر شصت ساله اش، رضا، اتفاق افتاده است.

حدود شش ماه پیش وقتی زری زودتر از وقت معمول به خانه برمی‌گردد متوجه می‌شود که رضا در اطاق کار خود در حال تماشای پورنوگرافی و خودارضایی است.

این تصویر که در ذهن زری فاجعه‌ای بزرگ بوده که تا پیش از آن روز حتی قادر به تخیلش هم نبوده است، باعث درگیری‌های شدید و ادامه‌دار بین او و رضا می‌شود. به دنبال آن زری مبتلا به اضطراب‌های شدید (به گفته او دلشوره های بیست و چهار ساعته)، زودرنجی، کابوس‌های مداوم و بدخوابی شده است.

آنچه که زری را بعد از دیدن آن صحنه بیشتر برآشفته کرده پیدا کردن تعداد زیادی دی‌وی‌دی و مجله‌های پورنوگرافی با تاریخ‌های متفاوت بوده که برای او نشانه‌ای است از اینکه همسرش مدت‌ها، حداقل ده سال به این کار دست می‌زده است.

فرو ریختن دیوار اعتماد و ویرانی ساختار روانی 

آنچه که روانشناس زری در وهله اول بر آن تمرکز داشت این بود که نگاه کردن پورنوگرافی و خود ارضایی کردن همسرش از دیدگاه او چه معنایی دارد. اینکه این رفتار برای زری چه معنی‌‌ای داشته که اینطور منجر به برهم ریختن ساختار روانی او شده است.

زری: بیش از سی سال تصور می‌کردم رضا برای علاقه‌ای که به من داشته با من ازدواج کرده است. در زمان ازدواج‌مان و بعد از آن بارها مورد طعنه اطرافیان قرار گرفتم که می‌گفتند تو ساده باور هستی و رضا برای ثروتت با تو ازدواج کرده است اما من همیشه با آنها مخالفت کردم و حاضر نبودم برچسب ساده‌باوری را بپذیرم.

روانشناس: اینکه همسرت پورنوگرافی تماشا کرده و خود ارضایی می‌کند به این معناست که اطرافیانت در آن زمان قضاوت درستی در مورد ازدواجتان داشته‌اند؟

زری:  بله. بعد از سی سال معلوم شد که آنها درست می‌گفتند. همسر من آدم قابل اعتمادی نیست و من هم یک ساده لوح بیش نیستم که همه عمر فریب چرب زبانی‌های او را خوردم و زندگی، علاقه، و جوانی ام را با او به اشتراک گذاشتم.

روانشناس: همسر قابل اعتماد چه جور همسری است؟

زری: همسری که با هیچ کس غیر از زنش رابطه جنسی نداشته باشد.

روانشناس: مگر رضا با زن دیگری رابطه جنسی داشته است؟

زری: چه از پشت تلوزیون چه در رختخواب برای من فرقی ندارد. هم اینکه با دیدن بدن و عشوه گری های یک زن دیگرارضا می‌شود برای من به معنی خیانت است.

روانشناس: گفتی که دائم کابوس میبینی. محتوای کابوس‌هایت بیشتر چه هستند؟

زری: مثلاَ اینکه رفتم از حسابم پول بردارم و متوجه شدم که حساب خالی است. وقتی پیگیری کردم دیدم که رضا از حساب من برای یک زن جوان که دوست دخترش است ویلای مجللی خریده و باهم به آنجا می‌روند. به در آن خانه می‌رسم و ماشین رضا را آنجا می‌بینم اما هرچه فریاد میزنم نه رضا و نه دوست دخترش صدایم را نمی‌شنوند. با همان فریادها از خواب بیدار می‌شوم.

تهدید دلبستگی 

مطالعات زیادی در مورد اثر تماشای پورنوگرافی بر رابطه بین زوج‌ها وجود دارد. نتایج این مطالعات بسیار متفاوت است: از اثر مثبت بر رفتارهای جنسی زوج‌هایی که باهم پرنو تماشا می‌کنند گرفته تا ایجاد رفتارهای جنسی اعتیادگونه و آثار منفی آن بر رابطه زوج و بر کارکردهای حرفه‌ای و اجتماعی آنها.

اما در کنار همه این نتایج مثبت و منفی، آنچه که مطالعات روانشناختی با قطعیت بیشتری در مورد اثرات پورنوگرافی (به خصوص اگر تنها یکی از زوجین به آن بپردازد) بر رابطه نشان داده‌اند، آسیبی است که به دنبال ایجاد تهدید دلبستگی (attachment) درشریک جنسی  بر رابطه وارد می‌شود. دلبستگی‌ای که در بسیاری از روابط ریشه در اعتماد (trust) به همسر و یا شریک عاطفی فرد داشته و خود از طریق خدشه دار شدن این اعتماد مورد تهدید قرار می‌گیرد.

اینکه خود ارضایی یک فرد در حین تماشای پورنوگرافی برای همسرش چه معنایی داشته باشد بسیار وابسته به ویژگی‌های فردی (سن، جنس، سطح تحصیلات، … ) و ویژگی‌های اجتماعی-فرهنگی آن فرد دارد.

همانطور که دیدیم برای فردی مثل زری پورنوگرافی می‌تواند معادل خیانت همسر و حتی داشتن رابطه جنسی با یک زن دیگر قلمداد شود. در حالیکه برای یک فرد دیگر، به طور مثال برای یک زن بیست و پنج ساله، ممکن است این موضوع طبیعی قلمداد شود و حتی به این معنی باشد که پورنوگرافی می‌تواند مهارت‌های جنسی همسرش را ارتقا دهد.

اگرچه در نظر بسیاری از روانشناسان شناختی-رفتاری یک راه برخورد با مورد زری می‌تواند تغییر نحوه فکر و نگرش او به تماشای پورنوگرافی همسرش باشد و تلاش شود تا از فاجعه آمیز بودن این رویداد در ذهن او کاسته شود، اما در مورد فردی مثل زری، با توجه به سن، ویژگی‌های فرهنگی (با پیشینه یک زن سنتی ایرانی)، و نحوه و مدت زمان ازدواجش، روش‌های ساده اصلاح شناختی و تغییر رفتار با احتمال کمتری می‌تواند موثر واقع شود.

هسته رنج روانی زری را میشود حداقل در سه مورد زیر خلاصه کرد:

۱- تهدید شدن دلبستگی زری به همسرش به دنبال از بین رفتن اعتمادی است که به او داشته. (همسر زری کسی‌ است که بیش از سی سال همه زندگی مالی و عاطفی زری را در اختیار داشته است.)

۲- اضطراب از بین رفتن امنیت عاطفی و روانی‌اش در رابطه زناشویی‌ شان  

۳-  بالا آمدن تعارض‌ها و دودلی‌هایی که در زمان ازدواجش با فردی که به لحاظ مالی و فرهنگی با او متفاوت بوده، داشته است.

رضا نیز برای مراجعه به درمانگر با زری همکاری داشته است. بر همین اساس یکی از رویکردهای درمانی پیشنهادی برای آنها انجام زوج درمانی ای است که بر درمان دلبستگی، درمان وابستگی روانی-عاطفی بیش از حد به همسر، و بازسازی اعتماد در رابطه زناشویی متمرکز باشد.

اگر جلسات درمانی با حضور هر دو زوج با موفقیت ادامه پیدا کرد در قدم بعدی، مداخله برای درمان جنسی نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

  منبع: پلاک 5
بیشتر بخوانید
افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا
اظهار بی‌اطلاعی ترامپ از پول پرداختی به ستاره‌ی پورن
همسرم در هنگام خواب هم به انزال می‌رسد
زنان عربستان در راه وداع با حجاب اجباری
زنان عربستان در راه وداع با حجاب اجباری

 

ثبت دیدگاه