صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > ده دروغ رایج درباره‌ی بدن زنان

۱۰دروغ رایج درباره بدن زنان

برکردان از نجوا   - برگرفته از: فمنیسم روزمره /
۶ بهمن ۱۳۹۴

5640c5d0290000d7004dc792-630x300

۱- بدن شما باید معیارهایی داشته باشد تا مناسب پوشیدن بیکینی باشد.

برای پوشیدن یا نپوشیدن بیکینی معیارهای ساختگی درست شده مثل چاقی یا لاغری، رد بخیه یا رد ترکیدگی پوست، سن، پریود و… اما آیا شما یک بدن دارید؟ آیا یک لباس شنای دو تیکه در اختیار دارید؟ تبریک می‌گوییم شما می توانید بیکینی بپوشید!

۲- بدن شما نباید ترشحات واژینال داشته باشد.

این تصور که اندام جنسی یک زن باید صد درصد خشک و‌ تمیز باشد مگر اینکه عادت ماهانه شده باشد کاملا غلط است. بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته در سازمان سلامت و خدمات انسانی آمریکا، ترشحات واژینال کاملا نرمال بوده و برای سلامت واژن مناسب است. این گزارش توضیح می‌دهد: «بیشتر زنان ترشحات واژینال دارند. بعضی از آن‌ها دارای ترشحات هر روزه می‌باشند. بعضی از آن‌ها هر ازگاهی دچار آن می‌شوند. اگر رنگ و بوی این ترشحات تغییر کرد یا به طور قابل توجهی غلیظ و ناراحت کننده شد حتما باید با یک پزشک مشورت شود.» به عبارت دیگر وجود ترشحات زنانه برای داشتن واژنی سالم و به دور از عفونت طبیعی است.

۳- بدن شما همیشه باید عاری از هرگونه موی زائد باشد.

این جمله به شما می‌گوید فقط مجاز به داشتن موی بلند و براق سر و یا ابروی آراسته خود هستید. با وجود اینکه ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که داشتن بدن مودار برای زنان نامناسب است، زنان تقریبا در همه جا از صورت گرفته تا انگشتان، دارای موهستند. هرکاری که دلتان می‌خواهد با موهای خود بکنید. آن‌ها را تیغ بزنید، با موم از بین ببرید، بند بیندازید و یا اصلا با نگین آن‌ها را تزیین کنید. دوست دارید بگذارید موهای تنتان رشد کنند و بلند شوند؟ آیا جرات نشان دادن آن‌ها در جاهای مختلف را دارید؟ آفرین بر شما.

۴- هیکل شما خیلی بهتر خواهد بود غذای «پاک» بخورید. (غذای پاک به معنی خوردن فقط و فقط سبزیجات تازه و حذف کردن هر گونه غذای حاوی کربوهیدرات و چربی‌ها و غذاهای گوشتی و… می‌باشد)

به یاد داشته باشد: چیزی به اسم غذای پاک وجود ندارد. گفته می‌شود یک عدد چغندر یا آواکادو مغذی‌تر از یک عدد پفک است؟ صد درصد. خوردن غذاهایی این چنین مقوی شمارا سالم نگه می‌دارد؟ درست. ولی‌‌ همان گونه که ال. وی اندرسون در مجله Slate در مقاله‌ای با هدف به چالش کشیدن اپیدمی خوردن غذای «پاک» می‌گوید: «این درست نیست که هرکسی از رژیم غذای «پاک» استفاده نمی‌کند، کثیف و غیرسالم غذا می‌خورد. به نظر می‌رسد ارزش گذاری بیش از اندازه به گروه‌های غذایی که حتی به سختی در دسترس است، ایده غلط اندام لاغر‌تر ٬ زندگی بهتر را ترویج می‌کند.»

۵- بدن و هیکل شما می‌تواند بی‌عیب و نقص باشد.

در حالیکه موارد ۱ تا ۴ همگی زیر چتر گسترده بی‌عیب نشان دادن شما قرار می‌گیرند، اما این تصور که یک حالت ایده آل از بدن شما وجود دارد که برایتان امکان ناپذیر است، بسیار زیان آور بوده که مدام در ذهن تکرار می‌شود. بدن شما به معنای واقعی کلمه «کامل» نخواهد بود حتی اگر ۱۰ کیلو کم یا اضافه کنید، هر اثری از موهای زائد بدن خود را از بین ببرید یا نگذارید افزایش سن بر روی پوست صورتتان خودش را نشان دهد. بدن زنان پروژه نیست که بخواهد «کامل» باشد و کامل بودن کلید موفقیت و خوشحالی زنان نیست.

۶- اولین خطر تهدید کننده سلامتی زنان، سرطان پستان است.

البته سرطان پستان یک خطر جدی برای زنان محسوب می‌شود. انجمن سرطان آمریکا تخمین زده است که از هر ۸ زن، ۱ زن در طول زندگی خود می‌تواند مبتلا به سرطان پستان شود و این دومین نوع سرطان متداول در میان زنان ایالت متحده آمریکا بعد از سرطان پوست می‌باشد. بالا بردن آگاهی زنان نسبت به عوامل خطرزا و دسترسی هرچه بیشتر آن‌ها به استانداردهای با کیفیت جهت جلوگیری و مراقبت هر چه بیشتر بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اما باید به یاد داشت که شرایط زیاد دیگری بر سلامت زنان تاثیر می‌گذارد. مثل بیماری‌های قلبی (علت شماره ۱ مرگ و میر در زنان و مردان آمریکا) و سرطان پوست (که به شدت در میان زنان جوان رو به افزایش است). این به معنای ترسیدن بیش از اندازه نیست بلکه به این معناست که تحصیلات و آگاهی به زنان این قدرت را می‌دهد که بر سلامت خود کنترل داشته باشند.

۷- بدن شما برای سکس خوب نیست.

زمانیکه صحبت از سکس بین دو جنس مخالف می‌شود و تفاوت فاحش در رسیدن به ارگاسم دیده میشود این حرف به میان کشیده میشود. (آقایان بسیار سریع‌تر و زود‌تر از خانوم‌ها به ارگاسم می‌رسند) ولی این بدان معنا نیست که بدن زنان به دلایل بنیادی فیزیکی در سکس خوب نیست. درواقع زنان قادر هستند تا به ارگاسم‌های چندباره برسند و برخلاف مردان نیاز به یک بازه زمانی برای استراحت و شروع سکس بعدی ندارند. لورا برمن، پژوهشگر مسائل سکس، در گفتگوی خود با خبرگزاری سلامت روزانه گفته است: «زنان در عرض مدت یک دقیقه توانایی دارند تا دوباره به میدان بازگشته و یک ارگاسم دیگر را شروع کنند.» یا در جایی دیگر لیزی کاپلن، هنرپیشه مشهور، یادآوری می‌کند بدن زنان می‌تواند خیلی بهتر از بدن مردان برای یک سکس مجهز باشد و به عبارتی این زنان هستند که همچون ورزشکاران سکس عمل می‌کنند نه مردان.

۸- بدن شما قوی و محکم نیست.

خلاف این گفته سرنا ویلیامز تنیسور معروف دنیاست که در مبارزه با یک دزد توانست گوشی تلفن خورد را پس بگیرد و یا تیم ملی فوتبال زنان آمریکا (برنده جام جهانی فوتبال زنان) است که باراک اوباما در گفتگو با آن‌ها گفت: «این زنان به کودکان آمریکایی نشان دادند که مثل دخترها بازی کردن نه تنها بد نیست بلکه به معنای یک مبارز واقعی بودن است.» وهزاران مثال نقض دیگراز زنان موفقی که با قدرت خود از سد بیماری‌های مزمن عبور کرده و یا راه موفقیت را به سختی باز کردند. این‌ها همه نشان دهنده این است که بدن زنان نه تنها ضعیف نمی‌باشد بلکه بسیار قوی و محکم است.

۹- هدف اصلی و غایی بدن شما داشتن فرزند است.

این حقیقت که زنان بسیاری قادر به ادامه نسل بشر و زندگی بخشیدن به یک موجود زنده وسپس حفظ و نگهداری درست و ایمن از آن موجود زنده در دنیا هستند، بسیار عالی است و در واقع می‌توان گفت تا حدودی بازخورد معنای سنتی وجود زن است. ولی به خاطر داشته باشیم نداشتن فرزند چه از روی انتخاب و یا به دلایل دیگر باعث نمی‌شود که زن بودن شما دچار اختلال گردد.‌‌ همان گونه که گلوریا استاینم (از رهبران موج دوم فمینیسم در آمریکا) می‌گوید: «هر زنی به دلیل داشتن رحم مجبور به داشتن فرزند نمی‌باشد همانگونه که هر انسانی با تار صوتی مجبور نیست یک خواننده اپرا باشد.»

۱۰ – وقتی صحبت از هیکل و بدن شما می‌شود، هر کسی اجازه اظهار نظر پیدا می‌کند.

تعداد نظراتی که مردم سعی می‌کنند در شرح یا تعیین حد و حدود هیکل و بدن شما مطرح کنند بی‌شمار است. مجله‌های زرد زنان می‌گویند که باید هیکلتان را به دسته‌هایی از میوه‌ها تقسیم بندی کنید و متناسب با اینکه مثلا هیکلتان به شکل سیب است یا گلابی لباس بپوشید. متلک گویان خیابانی به زنان براساس بدنشان تیکه می‌اندازند. سیاستمداران درباره بدن زنان تصمیم می گیرند و قانون وضع میکنند. بعضی از مردان سعی می‌کنند که زنان را متقاعد کنند که مالک بدن آن‌ها هستند و بعضی دیگر از آن‌ها سعی می‌کنند تا با آزمایش بکارت٬ سلامت اخلاقی آن‌ها را بسنجند.

در مقابل همه این پچ پچ‌ها بگویید به جهنم! هیچ کس حق ندارد که به شما بگوید بدن شما بهتر است این گونه باشد یا نه. یا باید چه کاری انجام دهید یا ندهید. شما باید فریاد بلند بدن خودتان باشید و  تنها و تنها صدای خود شما است که اهمیت دارد.

منبع:  هافینگتن پست

بیشتر بخوانید
بنیان‌های زیست‌شناختی لذت جنسی زنان - فریبا فخیم
بنیان‌های زیست‌شناختی لذت جنسی زنان
یولیا ساوینوفسکیخ سال گذشته در اعتراض به تصمیم مقامات به طور موقت اعتصاب غذا اعلام کرد
جدال روسیه با مادران
کلیشه‌های جنسیتی نوجوانان را نسبت به خشونت پذیراتر می‌کنند
کلیشه‌های جنسیتی نوجوانان را نسبت به خشونت پذیراتر می‌کنند
جراحی بینی
مدیریت بدن زنان و رابطه‌ی آن با طلاق

 

ثبت دیدگاه