صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > سرو چمان و ماجرای ژن‌هایش

انتخاب قد همسران ناشی از مشخصات ژنتيکی افراد است

همایون خیری   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۲ بهمن ۱۳۹۴

در کنار عوامل فرهنگی مختلف نظیر زبان و آداب و رسوم مشترک برای انتخاب همسر نتایج یک مطالعه جدید که در نشریه ژنوم بایولوژیمنتشر شده نشان می‌دهد قد یکی از عوامل تعیین کننده برای مرد و زن برای انتخاب همسر است. پژوهشگران بریتانیایی با بررسی نشانه‌های ژنتیکی 16 هزار زوج به این نتیجه رسیده‌اند که قد زن و مرد یکی از جذابیت‌های کلیدی در انتخاب همسر است.

مطالعات متعدد قبلی از ارتباط قد با وقوع سرطان، مرگ در اثر زوال عقل، وانسداد عروق قلبی خبر داده بودند اما این اولین بار است که قد بعنوان یک انتخاب حاصل از نحوه چینش ژن‌ها در خزانه ژنی انسان مورد توجه قرار می‌گیرد. پژوهشگران در گزارش خود می‌نویسند ژن‌ها باعث جهتگیری علاقه و جذابیت‌های ما می‌شوند و در نتیجه آنچه بعنوان ترجیح قد در انتخاب همسر رخ می‌دهد ناشی از اثر ژن‌ها در چنین انتخابی‌ست. بر اساس همین ترجیحات است که زنان و مردان مایلند همسرانی همقد خود انتخاب کنند.

مطالعه جدید که با هدایت متخصصان ژنتیک در دانشگاه ادینبورگ انجام شده نشان می‌دهد در بین تنوع ژنتیکی زوج‌های مورد مطالعه در 85 موارد زوج‌ها در انتخاب همسر به ویژگی همقد بودن گرایش داشته‌اند.

در گزارش پژوهشگران بریتانیایی به این نکته اشاره شده که گرایش افراد به انتخاب همسر بیش از آن که ناشی از تاثیر روابط اجتماعی باشد ناشی از تناسب قد آن‌هاست و چنین مشخصاتی می‌تواند در نسل‌های بعدی نیز تداوم یابد. در بررسی سلامت جوامع مشخص شده که قد فرزندان متاثر از میانگین قد والدین است، گرچه موضوعاتی نظیر اثر بیماری‌ها، سوء تغذیه و هورمون‌ها می‌تواند رشد فرزندان و در نتیجه قد آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه بهداشتی گسترده با هدایت پژوهشگران دانشگاه کالج لندن نشان داده است که 200 میلیون کودک زیر 5 سال در کشورهای در حال توسعه آسیایی و افریقایی به دلیل سوء تغذیه از میانگین‌های رشد شامل قد برخوردار نیستند و می‌توانند نسل‌های ضعیف‌تر از خود را تولید کنند.

مطالعه قد در انسان که به نام آکسولوژی (Auxology) شناخته می‌شود کاربردهایی در زمینه تغییرات سلامتی و زیست شناسی در جمعیت‌های انسانی، مردم‌شناسی، اقتصاد، تاریخ، روانشناسی و باستانشناسی دارد. افزایش قد انسان ناشی از رشد استخوان‌های بدن است که توسط ترشحات شیمیایی غده هیپوفیز تنظیم می‌شود. مهمترین ماده‌ای که رشد استخوان‌ها را تنظیم می‌کند به نام هورمون رشد شناخته می‌شود که در تمام طول زندگی در بدن افراد وجود دارد اما میزان آن بمرور در سنین بالاتر کاهش می‌یابد.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گزارش سال 2008خود میانگین قد مردان 18 تا 64 ساله ایرانی را 173.4 سانتیمتر و میانگین قد زنان ایرانی در همین محدوده سنی را 159.8 سانتیمتر اعلام کرده بودند. در همین گزارش آمده که میانگین قد مردان ایرانی در مدت یک دهه 1.53 سانتیمتر و در مورد زنان ایرانی 1.17 سانتیمتر افزایش یافته که نشاندهنده بهبود شرایط اجتماعی اقتصادی در ایران است.

بررسی ظاهری و ژنتیکی مردان و زنان سفیدپوست بریتانیایی در مطالعه اخیر پژوهشگران بریتانیایی در دانشگاه ادینبورگ نشان داده که افراد نه تنها به دلیل مشخصات ژنتیکی خود به افرادی با ظاهر و قد مشخص گرایش پیدا می‌کنند بلکه انتخاب شوندگان نیز از جنبه ژنتیکی با انتخاب کنندگان شباهت دارند.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
اتفاقات دوران کودکی، ساختمان ژنتیک ما را تغییر می‌دهد
چرا با فرد نامناسبی ازدواج می‌کنید؟
آداب قرارگذاشتن با دخترها در آلمان
مادرت تصمیم می‌گیرد تو با کی ازدواج کنی

 

ثبت دیدگاه