صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > کارکرد زیورآلات ورای زیبایی

زیورآلات زنان، ورای زیبایی چه کاربردی دارد؟

برگردان از نگار محمدی‌‌زاده   - برگرفته از: فمنیسم روزمره /
۴ بهمن ۱۳۹۴

Urska_Srsen_Bellabeat1-e1433499471856-900x300

در آینده نزدیک، ابزارهای پوشیدنی، یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای کاربران تکنولوژی خواهد بود. مدتی‌ست شرکت‌هایی مانند اپل، فیتبیت و جاوبون سنجش‌گرهای سلامت را وارد بازار کرده‌اند. به این ترتیب، ابزارهای مچ‌بند محصول این شرکت‌ها، مجهز به مجموعه‌ای از سنسور شده‌اند که تغییرات بدن کاربر را اندازه‌گیری می‌کنند. به عنوان مثال، این مچ‌بندها قادرند ضربان قلب کاربر خود را در مقیاس زمانی تعداد ضربان قلب در روز بسنجند. با این حال، هنوز هیچ برنامه‌ای برای سنجش دوره ماهانه زنان، به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سلامت آنها، طراحی نشده است.

اپلیکیشن سلامت شرکت اپل، در آخرین به‌‌ روز‌ رسانی، طیف وسیعی از شاخص‌های سلامت کمتر شناخته شده مانند “میزان مصرف مس” و “میزان مصرف سلنیوم” را لحاظ کرده است اما برای دوره ماهانه زنان، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت برای نیمی از جمعیت جهان، برنامه‌ای ندارد. دلیل چیست؟

کشمیر هیل از سایت فیوژن می‌گوید: با یک نگاه اجمالی به لیست کاملاً مردانه مدیران اجرایی شرکت اپل، می‌توانیم پاسخ این سوال را حدس بزنیم. به همین ترتیب، چندان دور از ذهن نیست که بگوییم، برای تیم مهندسان شرکت اپل که درصد بالایی از آن‌ را مردان تشکیل می‌دهند، دوره ماهانه زنان موضوعی عجیب برای برنامه‌ریزی به نظر می‌آید.

اورسکا سرسن، از بنیان‌گذاران بلابیت، اپلیکیشن سنجش‌گر سلامت زنان، معتقد است پاسخ به این پرسش که چرا دوره ماهانه زنان در برنامه‌ریزی سنجش‌گرهای معروف سلامت نادیده گرفته می‌شوند، چندوجهی‌ است. او می‌گوید: “من فکر می کنم هرکسی انتظار دارد این پاسخ را بشنود که: زیرا مردان طراح آنها هستند. اما من مطمئن نیستم که این پاسخ صحیح باشد. سلامتی زنان از دید برخی کمپانی‌ها نیاز به محصولات تخصصی دارد که بازار ویژه خود را می‌طلبد.”

با همین استدلال، بازار هدف محصول شرکت سرسن، به صورت جنسیتی تفکیک شده است. شرکت او، یک سنجش‌گر سلامت زنان به نام «برگ» را در قالب یک ابزار پوشیدنی، برای زنان وارد بازار کرده است. «برگ» را می‌توان نمونه‌ای از زیورآلات هوشمند دانست که به شکل آویز یا گیره به لباس متصل می‌شود. این ابزار، علاوه بر اندازه‌گیری تعداد قدم‌ها و میزان فعالیت، با سنجش و اندازه‌گیری تنفس، مراحل خواب و سطح استرس را ثبت می‌کند.

“برگ” در آینده نزدیک، به اپلیکیشنی مجهز خواهد شد که دوره‌ تخمک‌گذاری ماهانه زنان را نیز رصد کند. هرچند، مشخص کردن دوره‌های باروری زنان با کمک تکنولوژی، موضوع جدیدی نیست اما سرسن معتقد است جمع‌آوری تمامی این اطلاعات در یک ابزار، این امکان را به کاربر می‌دهد که ارتباط میان دوره‌های تخمک‌گذاری و خواب، تنفس و سایر فعالیت‌هایش را به‌طور هم‌زمان پیگیری نماید؛ کاری که ممکن است در حالت عادی انجام ندهد.

سرسن ۲۵ ساله، در نتیجه استفاده شخصی از «برگ» و بررسی اطلاعات به‌دست آمده از آن، متوجه شد که در روزهای پیش از آغاز دوره تخمک‌گذاری ماهانه‌اش سطح انرژی پائین‌تر و مشکل خواب دارد. او می‌گوید: “من می‌دانستم چنین مشکلاتی دارم اما نمی‌دانستم چگونه می‌توانم این وضعیت را تغییر دهم.” اکنون او برنامه‌ریزی ماهانه دارد و زمانی که نزدیک به آغاز دوره باروری و بروز این مشکلات است، به افزایش سطح انرژی خود توجه بیشری نشان می‌دهد. او می‌گوید: “در این زمان‌ها، به‌جای اینکه افسرده باشم، آمادگی جسمانی خود را بالا می برم.”

علاوه بر این، این وسیله به زنان کمک می‌کند تا با ردیابی زمان‌های تخمک‌گذاری، از بارداری پیشگیری کنند. به‌ویژه اگر به‌صورت منظم از روش‌های دیگر پیش‌گیری از بارداری استفاده نکنند، رصد کردن دوره‌های تخمک‌گذاری و تعیین روزهایی که بیشترین احتمال بارداری وجود دارد، به آنها کمک شایانی می کند. همچنین، اگر قصد بارداری داشته باشند، می‌توانند پیش‌بینی کنند بیشترین احتمال باروری آنها چه روزی است.

iY1TBmT7VV2nmDlbfa3HfbjNMWrpb4sE063wuqq5rgY

سرسن ادعا می کند که “برگ” در آینده می‌تواند این کار را با دقت بیشتری انجام دهد، اگربتواند دمای بدن را اندازه‌گیری نماید. زیرا این تکنیک یکی از روش‌های اصلی تعیین زمان تخمک‌گذاری است. “برگ” برای انجام این کار نیاز به تماس کامل با پوست دارد که البته ممکن است برای برخی استفاده کننده‌ها ناخوشایند باشد و حتی منجر به حساسیت پوستی شود.

به گفته سرسن،  بازار ابزارهای پوشیدنی بسیار رقابتی است و سریع تغییر می‌کند. او می‌گوید: «به محض اینکه طراحی یک محصول به نتیجه می رسد، کار روی محصول بعدی شروع می شود.»

یکی دیگر از روش‌های سنجش‌ سلامت زنان، رصد کردن تغییرات هورمونی است که البته تا حدودی بحث برانگیز است. این احتمال وجود دارد که زن‌‌ها در مقابل اخذ اطلاعات هورمونی به‌وسیله اپلیکیشن مقاومت کنند. می‌دانیم که تغییرات هورمون‌هایی نظیر استروژن و پروژسترون، بر شاخص‌های سلامت افراد نظیر احساس خستگی، اضافه وزن و نوسان‌های خلقی تأثیر می‌گذارد. در حال حاضر، زنان می‌توانند میزان هورمون‌های خود را با یک آزمایش ساده خون اندازه‌گیری نمایند. ابزارهای پوشیدنی نیز باید بتوانند، این کار را به همان مطمئنی انجام دهند.

در چشم‌انداز اپلیکیش‌های پیشرویی نظیر اکولبز این امیدواری وجود دارد که بتوان ترکیبات خون را با استفاده از پالس‌های نوری و از طریق پوست اندازه‌گیری کرد. اگرچه، تکنولوژی‌هایی از این دست، برای رسیدن به دست مصرف‌کننده، راه درازی در پیش دارند.

سرسن می‌گوید: چشم‌انداز ما طراحی و تولید محصولاتی است که زنان را قادر سازد در تمامی مراحل زندگی وضعیت سلامت خود را پیگیری و نظارت نمایند. او اضافه می‌کند: «ابزارهای پوشیدنی را نمی‌توان با یک الگو برای تمامی کاربران تولید کرد و لازم است بیش از اینها با توجه به ویژگی‌های شخصی افراد طراحی شوند. تنها قابلیت تطبیق سخت‌افزار کفایت نمی‌کند و باید در کنار آن، به طراحی نرم‌افزار هم اهمیت داد.»

منبع: فوربز

بیشتر بخوانید
هویت جنسیتی شریک جنسی
هویت جنسیتی شریک جنسی
برنامه‌نویس
فعالان آزادی اینترنت و هکرها علیه آزار جنسی
صف طولانی مردان، روبات جنسی را از کار انداخت
هنگام بارداری برای نوزاد خود کتاب بخوانید! چون…

 

ثبت دیدگاه