صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > تصویب لایحه‌ی پیمان زندگی مشترک میان هم‌جنس‌ها در یونان

لایحۀ پیمان زندگی مشترک میان همجنس گراها در یونان تصویب شد

  - برگرفته از: یورو نیوز فارسی /
۱۳ دی ۱۳۹۴

پارلمان یونان لایحۀ آزادی همزیستی یا زندگی مشترک برای همجنس گراهای این کشور را تصویب کرد. به موجب این لایحه، از این پس حقوق مدنی زوج های همجنس گرا که پیمان زندگی مشترک امضا کنند در این کشور به رسمیت شناخته خواهد شد و این زوج ها شامل تمامی قوانین مالیاتی و میراثی در یونان می شوند.

این قانون که شامل ثبت ازدواج میان دو نفر از یک جنسیت و فرزندخواندگی نمی شود با رای مثبت ۱۹۳ نمایندۀ مثبت به تصویب رسید.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان به هنگام رای گیری برای این لایحه در پارلمان گفت: «این پایان یک عصر از عقب ماندگی است و اجازه می خواهم که بگویم به دوران شرم آوری برای کشور یونان پایان می دهد، امری که حتی سرزنش دادگاه حقوق بشر اروپا را نیز به همراه داشت.»

یونان در سال ۲۰۰۸ قانون مربوط به پیمان زندگی مشترک میان غیرهمجنس ها را تصویب کرد اما به دلیل حذف همجنس گراها در این قانون با انتقاد شدید از سوی دادگاه حقوق بشر یونان مواجه شده بود.

کلیسای ارتدوکس یونان با بیان این که این لایحه بنیان خانواده را از بین می برد مخالفت خود را با آزادی همزیستی میان همجنس گرایان بارها اعلام کرده است اما با تصویب این لایحه از این پس سازمان ها و نهادهای اداری و اجتماعی موظف به رعایت حقوق مدنی این قشر از جامعه در یونان می شوند.

بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر بریتانیا، اسپانیا و قبرس پیش از این همزیستی میان زوج های همجنس گرا را بر اساس پیمان زندگی مشترک به رسمیت شناخته اند. این لایحه در قالب اصلاحات مدنی و قانونی وعده داده شده از سوی نخست وزیر یونان به پارلمان ارائه شده بود.

بیشتر بخوانید
بقا به قیمت تن فروشی؛ ۶۴۰۰ کیلومتر پیاده روی نوجوان افغانستانی به مقصد اروپا
روایت کارگری جنسی نوجوان افغان در راه به مقصد اروپا
بهره‌کشی جنسی از کودکان مهاجر در یونان
زنان افغان نیز در کمپ‌های یونان با آزار جنسی مواجه‌اند
زنان افغان قربانی آزار جنسی در کمپ‌های یونان
پناه‌جویان در یونان در دام تن‌فروشی

 

ثبت دیدگاه