صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > چطور یک رابطه را تمام کنیم؟

چطور یک رابطه را تمام کنیم

فریماه مدیری   - برگرفته از: پلاک پنج /
۲۴ دی ۱۳۹۴

رابطه‌ها به دلایل مختلف پایان می‌یابند. ما در هر رابطه چیزهایی را به دست می‌آوریم و چیزهایی را از دست می‌دهیم. اما حرف زدن در خصوص اتمام رابطه و در اصطلاح «به هم زدن» یا «جدا شدن» کار راحتی نیست.

© Ragnar Schmuck/Corbis

© Ragnar Schmuck/Corbis

رابطه‌ها به دلایل مختلف پایان می‌یابند. ما در هر رابطه چیزهایی را به دست می‌آوریم و چیزهایی را از دست می‌دهیم.

گاهی اوقات ممکن است به این نتیجه برسیم که چیزهایی که داریم از دست می‌دهیم بیشتر از چیزهایی هست که داریم بدست می‌آوریم یا با هم می‌سازیم. گاهی ممکن است فکر کنیم احتیاج داریم تنها باشیم یا برای یک رابطه آماده نیستیم.

ممکن است فکر کنیم به جای لذت بردن از حضور فرد دیگر در حال اذیت شدن هستیم. ممکن است خواست‌های جنسی‌مان به یک شکل یا اندازه نباشد و…دلایل زیادی برای اتمام یک رابطه وجود دارد و این دلایل برای هر فرد در هر رابطه فرق دارد.

اما حرف زدن در خصوص اتمام رابطه و در اصطلاح «به هم زدن» یا «جدا شدن» کار راحتی نیست. نه تنها کار راحتی نیست، بلکه گاهی اوقات آنقدر سخت می‌شود که افراد برای زمانی طولانی رابطه ناخوشایند را «تحمل» می‌کنند چرا که قادر به اتمام رابطه نیستند. در این مطلب چند پیشنهاد و راهکار در خصوص اتمام رابطه ارائه می شود.

در خصوص آنچه می‌خواهید بگوید قبلا فکر کنید. برای خودتان دلایل این تصمیم را مشخص کنید. حتی اگر نمی‌خواهید به او این دلایل یا همه این دلایل را بگوید مطمئن باشید که تصمیمات برای خودتان واضح است و می‌دانید که چرا این تصمیم را گرفتید. اگر لازم است این دلایل را در جایی بنویسید که اگر بعدا پشیمان شدید بتوانید به آنها نگاه کنید و یادتان بیاید که چرا این تصمیم را گرفتید.

جا و زمان مناسبی را انتخاب کنید. در هر حال این صحبت مطبوعی نخواهد بود و بهتر است هر دوی شما در فضا و حال مناسبی باشید. محل کار یا مهمانی با حضور افراد دیگر جای مناسبی برای صحبت در خصوص اتمام رابطه نیست. اگر از عکس العمل وی می‌ترسید (که آسیبی به شما یا به خودتان بزند) میتوانید یک مکان عمومی اما نه چندان شلوغ را انتخاب کنید.

رو در رو صحبت کنید. درست است که ایمیل، پیامک یا تلفن کار شما را راحت تر می‌کند، اما شما باید با این تصمیم رو در رو شوید. گفتن این حرف هر چقدر سخت باشد،‌ شما قرار است با عواقب آن کنار بیاید و اولین قدم این است که بتوانید با فرد حضوری صحبت کنید.

محترمانه صحبت کنید. هر چقدر هم که از دست او ناراحت باشید یا فکر کنید که رابطه تان را او خراب کرده، حالا دیگر قرار نیست چیزی درست شود. شما می‌خواهید به این رابطه پایان دهید. بنابراین کوچک کردن او یا بی احترامی به احساساتش تنها خاطره بدی از شما باقی خواهد گذاشت. لازم نیست بیش از حد مهربان یا متاسف هم به نظر برسید. سعی کنید خودتان باشید و حرفتان را صریح بزنید. صریح بودن به معنای بی احترامی نیست.

اگر می‌خواهید به او بگویید که «ما هنوز می‌توانیم دوستان هم باقی بمانیم» مطمئن باشید واقعا این چیزی است که می‌خواهید و قبلا راجع به آن فکر کرده‌اید. دوست بودن با کسی که با او رابطه عاطفی داشتید کار راحتی نیست. دلایلی باعث شده که شما دیگر نخواهید با این فرد در رابطه باشید. مطمئن باشید که این دلایل باعث نخواهد شد که دوستی شما هم خراب شود.

حتی اگر تصمیم گرفتید که با هم دوست باقی بمانید هم به خودتان و هم به او زمانی برای فاصله گرفتن از این رابطه بدهید. هم شما و هم او احتیاج دارید که زخم‌های این رابطه را درمان کنید تا بتوانید رابطه‌های دیگری را در آینده شروع کنید.

به دوستانتان- به خصوص دوستان مشترکتان- بگویید که رابطه تمام شده است. شما مجبور نیستید که برای کسی توضیح بدهید که چرا یا اینکه چه کسی رابطه را تمام کرده است. حتی اگر تصمیم گرفتید که با هم دوست بمانید و با دوستان مشترکتان رفت و آمد کنید، حواستان باشد که باید کمی زمان هم به خودتان و هم به دوستانتان بدهید. دوستانتان را در موقعیتی قرار ندهید که مجبور شوند بین شما دوتا یکی را انتخاب کنند.

اگر فکر می کنید که دیدن هر روز او در شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک آزارتان می‌دهد با خودتان رو راست باشید. به این فکر نکنید که اگر در شبکه‌های اجتماعی دیگر با هم دوست نباشیم بقیه چه فکر می‌کنند. چیزی که مهم است این است که شما بتوانید از خاطرات بد فاصله بگیرید. اگر دیدید که خیلی سخت است که دیگر در فیس بوک دوست هم نباشید، چرا برای یک مدت فیس بوکتان را غیر فعال نمی‌کنید؟

پای تصمیمتان بایستید. روزها و شب های خیلی سختی را احتمالا در پیش خواهید داشت. اما اگر این رابطه به هر دلیلی برای شما کار نمی‌کرده، احتمالا تصمیم درستی برای اتمام آن گرفته اید و خود شما بهتر از هر کسی قاضی خودتان هستید. اگر فکر می کنید تصمیم عجولانه ای نگرفته اید و دلایلتان برای اتمام رابطه درست بوده، بدانید که با گذشت زمان حالتان بهتر خواهد شد و حس بهتری نسبت به خودتان و تصمیمتان خواهید داشت.

  منبع: پلاک پنج
بیشتر بخوانید
چشم‌هاى باز کاملن بسته
آیا من شریک زندگی‌ام را آزار می‌دهم؟
برداشت‌های رمانتیک از عشق ازدواج را نابود می‌کند
چرا با فرد نامناسبی ازدواج می‌کنید؟

 

ثبت دیدگاه