صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > آن‌چه باید پیرامون انتشار عکس بچه‌ها در شبکه‌های اجتماعی بدانیم

چیزهایی که باید قبل از انتشار عکس بچه‌ها در شبکه‌های اجتماعی بدانیم

شایان بارد   - برگرفته از: پلاک پنج /
۲۵ دی ۱۳۹۴

اینستاگرام، فیسبوک، یوتیوب و همه شبکه‌های دیگر پر از تصاویر بچه‌هایی هستند که خودشان چیزی درباره مقصد این عکس‌ها نمی‌دانند. اما پدر و مادرها حق دارند تصاویر فرزندان‌شان را بدون دقت در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند؟

 Tom Grill/Blend Images/Corbis

Tom Grill/Blend Images/Corbis

دیدن و لایک زدن تصاویری مثل عکس دختر کوچک دوست‌تان که لا به لای توپ‌های رنگ و وارنگ شنا می‌کند در فیسبوک الان همان‌قدر طبیعی است که خود این شبکه‌های اجتماعی فراگیرند.

بچه‌ها شیرین زبانی می‌کنند، کارهای بامزه از آنها سر می‌زند، شیرین و دوست‌ داشتنی‌اند و چه کسی دلش نمی‌خواهد چنین تصاویری را در شبکه‌های اجتماعی با دیگران قسمت کند.

دیگر نمی‌توان به پدر و مادرها توصیه کرد که تصاویر فرزندان‌شان را منتشر نکنند بلکه باید توضیح داد که دست‌کم چه عکس‌هایی را هر چقدر هم جالب و بامزه و خنده‌دار و لایک‌بگیر باشند در دسترس دیگران نگذارند.

ما در این مطلب می‌گوییم چه تصاویری از بچه‌هایتان را بهتر است منتشر نکنید.

media_2

حمام و استخر

تن برهنه فرزند شما هر چقدر هم کوچک باشد، حریم خصوصی اوست و باید به آن احترام بگذارید. هرگز تصویری از کودکی که همه یا بخشی از بدنش برهنه است در شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنید. لحظات بامزه آب‌بازی او یا بازی‌اش با اردک و ماهی پلاستیکی‌اش جالب است اما ممکن است از طریق صفحه‌های شما در شبکه‌های اجتماعی، تصاویر این لحظات به دست آدم‌های نااهلی بیفتند که از آن برای مقاصد نادرست سواستفاده کنند.

بنابراین عکس برهنه فرزندتان را منتشر نکنید.

لحظات درد و رنج

تصاویر لپ‌های فرزندتان که از تب گل انداخته یا روی تخت بیمارستان ضعیف و رنجور گریه می‌کند یا از آمپول ترسیده است، کار درستی نیست.

یک لحظه خودتان را جای او بگذارید. دلتان می‌خواهد تصویری از شما با سر و وضع ژولیده و حال بیمار منتشر شود؟

وظیفه شما حفظ و حراست از بچه‌هایتان است. پس تصاویر آنها را در حال ضعف منتشر نکنید.

شرم و خجالت

فرزندتان شلوارش را خیس کرده؟ از میمونی که ناگهان در باغ وحش به طرفش آمده ترسیده؟ این لحظات ممکن است برای شما بامزه به نظر برسند اما ثبت و انتشار آن می‌تواند چه در کودکی و چه در بزرگسالی باعث خجالت آنها شود.

به این فکر کنید که دوستان و آشنایان تا سال‌ها وقتی فرزندتان را می‌بینند به خاطره روزی اشاره کنند که او از میمون ترسیده بود.  چنین مواردی می‌تواند باعث اضطراب و افسردگی فرزندتان شود.

بنابراین تصاویر لحظات شرم‌آور فرزندتان را منتشر نکنید.

در توالت

بخشی از وقت پدر و مادرها در حدود دو سالگی فرزندشان صرف آموزش توالت رفتن مستقل بچه‌ها می‌شود. ممکن است بعضی از این لحظات بامزه به نظر برسند و دل‌تان بخواهد ثبت‌شان کنید. اما اگر کمی فکر کنید می‌بینید انتشار تصویر کسی در حال توالت، اصلا دلپذیر نیست.

برای همین تصاویر فرزندتان را در حال تلاش برای “جیش” کردن و “پوپو” کردن، منتشر نکنید.

جزییات خصوصی

این‌که فرزندتان به کدام مدرسه می‌رود، کجاها بازی می‌کند و در روز و شب در چه مکان‌هایی به سر می‌برد، اطلاعاتی است که ممکن است مورد سواستفاده قرار بگیرند.

تصاویری منتشر نکنید که چنین اطلاعاتی از فرزندتان در اختیار عموم قرار بدهد.

عکس گروهی‌

در مهمانی تولد فرزندتان از او و دوستانش عکس گرفته‌اید؟ در زمین بازی از او و بقیه بچه‌ها فیلم گرفته‌اید؟ ممکن است به نظر شما اشکالی نداشته باشد که تصویر فرزند خودتان را منتشر کنید اما حق ندارید برای دیگران تصمیم بگیرید.

اگر قصد دارید تصویری را منتشر کنید که به جز فرزندتان، بچه‌های دیگر هم در آن هستند، پیش از انتشار، از پدر و مادر آنها اجازه بگیرید و برایشان توضیح بدهید.

کارهای خطرناک

فکر می‌کنید اشکالی ندارد در حالی که بچه‌ کوچک‌تان روی پایتان نشسته، ماشین را برانید و وارد پارکینگ شوید؟ به نظرتان بامزه است که پسر سه ساله‌تان در حالی که بطری آبجو در دستش دارد عکس بگیرد؟ کمترین خطر انتشار چنین تصاویری این است که نشان می‌دهد شما چقدر پدر و مادر بی‌احتیاط و سهل‌ انگاری هستید.

فرزندتان را در معرض قضاوت و نظر ناخوشایند دیگران قرار ندهید.

قبل از زدن دکمه انتشار، یک بار دیگر به آنچه می‌خواهید منتشر کنید دقت کنید و از خودتان بپرسید درست است که شما پدر و مادر بچه‌اید اما حق دارید حریم خصوصی او را نقض کنید؟

هیچ کس حق ندارد حریم خصوصی دیگری را نقض کند حتی اگر نزدیک‌ترین کسانش باشد.

  منبع: پلاک پنج
بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
تجمع گروهی از شهروندان ماهشهری برای مقابله با کودک‌آزاری
اعتراض مردم ماهشهر علیه کودک‌آزاری
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
هند برای تجاوز جنسی به کودکان، مجازات اعدام تعیین کرد
مجازات اعدام برای تجاوز جنسی به کودکان در هند

 

ثبت دیدگاه