صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > پناهجویان رنگین‌کمانی و اسکان دایم در ترکیه
پناهجویان دگرباش و اسکان دائم در ترکیه

آیا کمیساریای عالی پناهندگان، به پناهجویان دگرباش در ترکیه اسکان دائم می‌دهد؟

  - برگرفته از: ایرکو /
۱۷ دی ۱۳۹۴
ضرب و شتم دگرباشان جنسی توسط پلیس ترکیه

خبر تکمیلی و مهم:
http://www.irqo.org/persian/?p=4723

طی دو هفته‌ی اخیر  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل UNHCR  با تعدادی از پناهجویان،  از جمله پناهجویان دگرباش تماسی گرفته شده مبنی بر اینکه با توجه به اینکه کشور ترکیه اخیرا اقدام به اسکان دائم پناهنده‌های غیراروپایی نیز می‌نماید، اکنون این امکان وجود دارد که برخی پناهجویان که توسط UNHCR به عنوان پناهنده شناخته شده‌اند در ترکیه بازاسکان یابند.

ضرب و شتم دگرباشان جنسی توسط پلیس ترکیه

برای بسیاری از پناهجویان، نظیر آوارگان جنگ، و یا پناهجویان ایرانی که به دنبال تعقیب و آزار دولت ایران از کشور خود گریخته‌اند، این گزینه، می‌تواند مطلوب باشد و گزینه‌ای است که دولت ترکیه در سال‌های اخیر از پذیرش آن سر باز می‌زده و اکنون در راستای موج عظیم پناهندگانی که در منطقه ناچار به فرار از کشور خود به قصد یافتن امنیت در اروپا هستند، به عنوان قدمی در راه رفع شرایط دشوار کمپ نشینی نامحدود و محرومیت از حق کار و تحصیل و استفاده از روند معمول زندگی، در اختیار شماری از این پناهجویان گذاشته می شود.

لازم به یادآوری نیست که شرایط پناهجویان دگرباش ایرانی، و دیگر کشورهای منطقه، از اساس با دیگر پناهندگان متفاوت است. ضرورت دوری هر چه بیشتر از کشور مادری و قطع امکان دسترسی ماموران انتظامی و مردم عادی و خانواده‌ها از اعضای جامعه دگرباش ضرورت حیاتی دارد. روشن است که با وجود قوانینی که به مسافران ایرانی بدون اخذ ویزا اجازه سفر و اقامت موقت و طولانی مدت در ترکیه داده می‌شود، سکونت دگرباش ایرانی به مثابه سکونت در داخل ایران است به این معنی که مامور انتظامی، و یا پدر و برادر بدون هیچ دشواری به ترکیه سفر کرده و موجبات آزار و یا اجبار به بازگشت را برای فرد فراهم می‌آورند. خروج هر سریع‌تر و قطعی‌تر پناهنده‌ی دگرباش از ترکیه، به همان ضرورت و قطعیت دگرباش ایرانی از خطرهای داخل ایران است و می‌بایست از سوی کمیساریای پناهندگی سازمان ملل در آنکارا و از سوی سفارت‌های کشورهای پناهنده‌پذیر هر چه زودتر مورد توجه و عمل قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که مطابق قوانین پناهندگی، انتخاب کشوری خاص برای اسکان، جزو حقوق پناهندگی نیست. اما تا کنون بر اساس یک توافق ضمنی پناهجوی دگرباش ترجیح خود بر مبنای احساس امنیت را، در یکی از کشورهای پناهنده پذیر – سه کشور آمریکا، استرالیا و کانادا – را اعلام می‌کرده و UNHCR نیز این ترجیح را برای رعایت امنیت پناهنده دگرباش در کشور سوم، مد نظر قرار می‌داده است. همچنین، اگر اقوام و خویشان پناهنده‌ای در کشوری ساکن بوده و اقامت دائم داشته باشند پناهنده می‌تواند درخواست اسکان در آن کشور را بکند. در این مورد نیز پناهندگان دگرباش بر اساس احساس امنیت از حضور خویشان خود در یک کشور، و یا عدم احساس امنیت به همین خاطر، ترجیح خود را به کمیساریای عالی پناهندگی در آنکارا اعلام می‌کردند و این ترجیح، بر احساس امنیت، مورد توجه این نهاد قرار می‌گرفت و بر این مبنا و برای حفظ آسایش پناهنده دگرباش عمل می‌کرد.

در عین حال اگر حق انتخاب کشوری برای اسکان دائم جزو حقوق پناهنده به شمار نمی‌رود، در عوض طبق قوانین پناهندگی نمی‌توان پناهنده‌ای را به اسکان در کشوری خاص مجبور کرد. این وضعیت به این شکل معنا می‌شود:  پناهنده کسی است که جانش در کشور خود به چهار دلیل در خطر بوده، از کشور خود خارج شده و درخواست حمایت و مراقبت جهانی طبق قوانین پناهندگی دارد. بنا براین، اگر کشوری به این فرد تامین امنیت جانی اعطا کند، منطق و قوانین پناهندگی حکم می‌کند که این امکان را بپذیرد و در آن کشور بر اساس تامین امنیت جانی و برخورداری از حقوق شهروندی اقامت کند. اگرچه پناهنده وادار به پذیرش کشور خاص برای اسکان دایم نمی‌شود اما امکان انتخاب کشور نیز بسیار محدود است و تابع شرایط.

نظر به اینکه خبر مبنی بر تصمیم دولت ترکیه بر اسکان پناهنده و تماس کارکنان کمیساریای پناهندگی به شماری از پناهنده‌های دگرباش ایرانی در این خصوص، موجی از نگرانی‌ و نشر شایعات و حواشی بسیار در میان پناهجویان برانگیخت. لذا کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو جهت کسب اطلاع دقیق‌تر با سازمان ملل تماس گرفت. موارد زیر پیرو این تماس به اطلاع شما می‌رسد:

در حال حاضر در کشور ترکیه دو و نیم میلیون پناهنده وجود دارد و امکان بازاسکان تمام این تعداد در کشور سوم  موجود نیست. از آنجایی که شماری از این پناهنده ها اکنون می‌توانند در ترکیه اسکان یابند، اگر پناهنده ای بر اساس امکانات اجتماعی و تامین امنیت در شرایط اقامت دایم در ترکیه باشد، و یا اگر هیچ کشور دیگری پرونده او را برای بازاسکان نپذیرد، دولت ترکیه می پذیرد که این پناهنده را در کشور خود اسکان خود دهد. در هفته‌های گذشته، ‌کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل- آنکارا، در مورد امکان باز-اسکان در ترکیه، با پناهجویان ساکن ترکیه، فارغ از دلیل پناهندگی( مذهبی، سیاسی و …) مطابق با الگویی که اخیرا تعیین شده، تماس می‌گیرد و استثنا قائل نمی‌شود.

در این مرحله می بایست با همه پناهندگان  تماس گرفته شود و این امکان به اطلاع آنان برسد.

در مرحله بعدی، پناهنده دگرباش این امکان را دارد که به دلایل موجه از قبول اقامت دایم در ترکیه خودداری کند. چنانچه با چنین تماسی مواجه شدید و در صورتی که تمایل به بازاسکان در ترکیه ندارید:

به عنوان یک دگرباش جنسی، دلایل خود از احساس ناامنی، عدم وجود قوانین حمایتی و تجربه‌های خود از زندگی در ترکیه را بیان کنید و تاکید کنید که در صورت بازاسکان در ترکیه امنیت جانی و روانی ندارید و شرایط ناامنی برای شما همانی هست که پیش از فرار از ایران بوده است. دلایل خود را توضیح دهید، نظیر خشونت مردم محله و همسایگان، خشونت صاحبکار و همکاران در محل کار، خشونت ایرانیان ساکن در ترکیه، امکان دسترسی خانواده به ترکیه و فرد پناهنده بر اساس قوانین مسافرتی میان دو کشور، و اعمال خشونت و یا بازگرداندن پناهنده دگرباش به ایران.
از طریق سامانه‌‌ی ارتباط با پناهجویان بلافاصله به کارگروه پناهندگی ایرکو اطلاع دهید تا ما با سازمان ملل مکاتبه نموده و با ذکر دلایل به بازاسکان شما در کشور سوم تاکید کنیم.
ایرکو به همراه دیگر افراد فعال در این زمینه، در تلاشند تا از طریق تماس با مجاری قانونی پناهندگی، ترتیبی اتخاذ شود تا کشور ترکیه به عنوان کشور سوم به پناهجویان دگرباش پیشنهاد نشود. خبرهای تکمیلی در این زمینه را از همین طریق به اطلاع شما می‌رسانیم.

بازنشر اخبار به شکل صحیح و خودداری از شایعه پراکنی علاوه بر اینکه وظیفه‌ی انسانی هر یک از ماست، به حفظ آرامش روانی پناهجویان در دوران سخت انتظار نیز کمک می‌کند. از شما صمیمانه خواستاریم در برخورد با این خبر و خبر‌های مشابه، آرامش خود را حفظ نموده و به خبر‌ها و اطلاعات صحیح تکیه کنید.

  منبع: ایرکو
بیشتر بخوانید
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
یکی از ما – فصل دوم – قسمت ششم: فصل پرواز
یکی از ما – فصل ۲ قسمت ۶: فصل پرواز
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
یکی از ما – فصل دوم – قسمت پنجم: هفت سین رنگین‌کمان
یکی از ما – فصل ۲ قسمت ۵: هفت سین رنگین‌کمان

 

ثبت دیدگاه