صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > وقت‌هایی که سکوت علامت رضایت نیست

وقت‌هایی که سکوت علامت رضایت نیست

فریماه مدیری   - برگرفته از: پلاک پنج /
۱۸ دی ۱۳۹۴
© Ron Nickel/Design Pics/Corbis

© Ron Nickel/Design Pics/Corbis

اغلب در مهمانی‌ها اتفاق می‌افتد. جایی که همه حال خوشی دارند. با هم راحت‌تر و صمیمی‌ترند و به هم نزدیک‌تر می‌شوند. و بعد ناگهان یکی از دو طرف احساس می‌کند می‌تواند کمی جلوتر برود اما این چند قدم جلوتر لزوما ممکن است مورد علاقه طرف مقابل نباشد.

آدم‌هایی که به طور معمول وقت انجام کارهای کوچک، مثل برداشتن یک بشقاب از همدیگر اجازه می‌گیرند در لحظه‌های صمیمیت این چنینی ناگهان احساس می‌کنند نیازی به اجازه گرفتن نیست.

اما رضایت داشتن به رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های رابطه است حتی اگر رابطه جنسی شروع نشده باشد و شروع نشود. رضایت چیزی است که بین «لذت از رابطه» و «تجاوز» ایستاده است. اما با توجه به همه اهمیتی که رضایت در رابطه جنسی دارد، اغلب ما در خصوص آن صحبت نمی‌کنیم.

ما «فرض را بر این می‌گذاریم» که چون با هم تنها در موقعیتی هستیم که در فیلم‌ها به رابطه جنسی می‌انجامد، بنابراین ما هم می‌توانیم شروع به بوسیدن یا نوازش کردن کنیم.

ما «فرض را بر این می‌گذاریم» که چون فرد دیگر حاضر شده با ما تنها شود این به این معناست که او هم برای رابطه جنسی آماده است.

ما اغلب «فرض را بر این می‌گذاریم» که چون دیگری لباس یقه باز یا کوتاهی پوشیده یا به مهمانی ما آمده  بنابراین «خودش هم دلش می‌خواهد.» اغلب ما به جای پرسیدن یک سوال ساده، فرض می‌کنیم که جواب بلی است. گاهی اوقات هم فکر می‌کنیم چون او «نه» نگفته پس منظورش حتما بله است و فراموش می کنیم که نه نگفتن می‌تواند معانی دیگری هم داشته باشد.

در درجه اول ما باید تصوری را که از رضایت داریم عوض کنیم. باید حواسمان باشد که ممکن است فرد مقابل ما به بوسیدن یا نوازش گفتن نه نگوید، اما با دخول جنسی مخالف باشد. ممکن است خودش هم نداند که تا به کجا رضایت دارد. بنابراین ما باید مطمئن شویم که او هم خواهان رابطه جنسی است و تعریف هر دو از آنچه که «رابطه جنسی» نامیده می‌شود یکی است.

ما باید حواسمان باشد که یک بار بله گفتن به معنای همیشه خواستن نیست. بنابراین پرسیدن در خصوص رضایت و میزان آن همیشه باید مد نظر دو طرف باشد. از طرفی اگر بدانیم که فرد قبلا با افراد دیگر رابطه جنسی داشته این به این معنا نیست که خواهان رابطه جنسی با ما هم هست.

نکته بسیار مهمی که در بسیاری از روابط متعهدانه فراموش می‌شود این است که با فردی در یک رابطه بودن به معنای این نیست که آن فرد همیشه خواهان رابطه جنسی است. برای همه ما لحظاتی وجود دارد که خواهان رابطه جنسی نیستیم یا دلمان نمی‌خواهد بوسیده یا لمس شویم. بودن در رابطه به معنای مالکیت بدن فرد دیگر نیست.

چیزی به اسم «نگفت ولی معلوم بود خودش هم می‌خواهد» وجود ندارد! انتخاب لباس یا نحوه حرف زدن یا رقصیدن و ..هیچ کدام دلیل بر این نیست که فرد خواهان رابطه جنسی با شماست. یادمان باشد که فرد می‌تواند هر زمان رضایتش را پس بگیرد. ما نمی‌توانیم بگوییم خودت نیم ساعت پیش گفتی باشه و الان مجبوری تا آخرش با من همراهی کنی. ما اجازه داریم هر زمانی که خواستیم به رضایت پایان دهیم و این حق را باید برای فرد دیگر رابطه هم قائل باشیم.

حواسمان باشد اگر فردی از روی ترس یا عدم هوشیاری برای رابطه جنسی رضایت داد،‌ در واقع رضایت نداده است. اگر بدانیم که فرد مقابل کاملا هوشیار نیست باید فرض را بر این بگذاریم که پاسخ منفی است. یادتان باشد اگر هر دو خواهان رابطه جنسی باشید باز هم برای اینکار وقت دارید، اما اگر بر خلاف خواسته کسی رابطه جنسی برقرار کنید، شانس لذت بردن از آن را از هر دو طرف گرفته‌اید.

علامت‌های خطر کدامند

فکر کنید اگر نه بگویید فرد شما را مسخره می‌کند، به شما عذاب وجدان می‌دهد یا به نوعی به شما آزار می‌رساند.

فکر می‌کنید طرف دارد کاری می‌کند که گویی شما به او «بلی» بدهکار هستید.

اگر بگوید نه، ممکن است خطری مواجه شما شود.

حواسش به آنچه شما می‌گوید نیست و در هر حال دارد کار خودش را می‌کند حتی قبل از شروع به داشتن سکس.

چطور تمرین کنیم

-در موردش حرف بزنیم. اگر با کسی در رابطه متعهدانه هستیم حتما با او در خصوص مسئله رضایت حرف بزنیم و هر بار از او بپرسیم که آیا دلش می‌خواهد و از او بخواهیم که از ما هم بپرسد.

-بپرسیم: آیا می توانم این کار را بکنم؟

-بپرسیم: آیا با انجام این کار راحتی؟

-حواسمان به حرکت دست‌ها یا نحوه عکس آلعمل صورتش باشد و اگر نارضایتی دیدیم متوقف شویم.

-یادمان باشد که رضایت باید هر بار گرفته شود و ما نمی‌توانیم «فرض را بر این بگذاریم» که چون یک بار خواهان رابطه جنسی با ما بوده همیشه آن را می‌خواهد

  منبع: پلاک پنج
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه