صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > بیستدرصد ازدواج‌ها در ایران موقت هستند

«۲۰ درصد» ازدواج‌ها در ایران «موقت» است

  - برگرفته از: رادیو فردا /
۱۹ دی ۱۳۹۴

C15109B5-FB3D-4726-9FDE-33928DAB080D_w640_r1_s

شیرین احمدنیا، مدیرکل «دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» سازمان بهزیستی اعلام کرده ۲۰ درصد ازدواج‌ها در ایران «موقت» بوده و جامعه ایران شاهد پدیده‌ای جدیدی به نام «ازدواج استیجاری» است.

به گزارش روز دوشنبه، ۳۰ آذر، خبرگزاری ایسنا، خانم احمد‌نیا در جلسه «گفتمان اجتماعی» استان اردبیل این مطالب را بیان و آن را ناشی از «بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای خانواده‌ها» در ایران اعلام کرده است.

او افزوده در حال حاضر به ازای ۱۰ ازدواج دائم، دو ازدواج موقت در کشور ثبت می‌شود و «شرایط فرهنگی و مذهبی در ایران این فرصت را فراهم کرده است».

ازدواج موقت در ایران آن‌طور که مقام‌های قضایی، ثبت احوال و بهزیستی اعلام کرده‌اند در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

راه‌اندازی سایت‌های «همسریابی»، سهولت برقراری روابط اجتماعی در شبکه‌های مجازی و سخت‌تر شدن شرایط ازدواج دائم سه عامل «گسترش ازدواج موقت در ایران» عنوان می‌شوند.

همسو با افزایش این نوع ازدواج، رسانه‌های ایران از شکل‌گیری دو پدیده دیگر اجتماعی به نام «ازدواج سفید» و «ازدواج استیجاری» خبر داده‌اند.

«ازدواج سفید» زندگی طرفین رابطه در یک خانه بدون ثبت ازدواج و به صورت توافقی است که مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد گسترش آن بار‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

تمایل جوانان برای زندگی مستقل و جدا از خانواده و امکان تهیه «خانه‌های مجردی» در شهر‌های بزرگ ایران از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری این پدیده در ایران عنوان شده است.

شیرین احمد‌نیا نیز در جلسه یادشده از پدیده نوظهور دیگری در ایران به نام «ازدواج استیجاری» سخن به میان آورده و گفته «پیش‌ از این چنین چیزی وجود نداشت».

احمد‌نیا افزوده در این نوع رابطه گروهی از مردان برای همسر دوم خود اقدام به اجاره کردن خانه می‌کنند.

این مقام مسئول به آمار‌ها در زمینه تغییر الگوی زندگی خانوادگی یا مجردی در ایران اشاره نکرده است.

  منبع: رادیو فردا
بیشتر بخوانید
مشت‌های زنان بر پیکر مردان
پرچم سازمان ملل متحد
استعفای یک مقام سازمان‌ملل پس از تبرئه‌شدن از اتهام آزار جنسی
سهم بالای کودکان از ازدواج‌‌های ثبت‌شده در ایران
آمار بالای ازدواج‌های ثبت‌شده‌ی کودکان در ایران
هشدار رییس‌جمهور فیلیپین در مورد تجاوز جنسی به شهروندانش

 

ثبت دیدگاه