صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > انقلاب بوسه در زادگاه بهار عربی
زوج‌های همجنسگرای تونسی از تابوها عبور می‌کنند

انقلاب بوسه در زادگاه بهار عربی

  - برگرفته از: ناظران آر اف آی /
۲ اسفند ۱۳۹۴
همجنسگرایی در تونس یک جرم شناخته می‌شود. در ماده ۲۳۰ قانون مجازات تونس، حکمی برابر با سه سال زندان برای افرادی که در رفتارهای همجنسگرایانه “گناهکار”شناخته می‌شوند، در نظر گرفته شده است.
نجمه کسری العبیدی فعال حقوق زنان و همجنسگرایان، مبارزه در فضای اینترنت را انتخاب کرده و تلاش می‌کند تا در جامعه تونس، همجنسگرایی را مورد پذیرش قرار دهد.
عکس‌های او که زوج‌های همجنس را در حال بوسیدن یکدیگر نشان می‌دهد در شبکه‌های اجتماعی سروصدای زیادی به پا کرده است.
زمانی این عکس‌ها منتشر شدند که یک مرد ۲۲ ساله به همجنسگرا بودن متهم شده بود و در نهایت به یک سال زندان تعزیری محکوم شد. مقامات تونسی این مرد جوان را مجبور به معاینه رکتوم کردند که هنوز یک روش قانونی در تونس است و این روش مدعی است که می توانند گرایش جنسی فرد را اثبات کند.
محکومیت این مرد جوان بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای پیدا کرد و خشم گروه‌های مدافع دگرباشان جنسی را که در تلاش برای لغو مجازات ماده ۲۳۰ هستند در پی داشت.

“انقلاب کردیم و قبول نمی‌کنیم که باز هم به ما فشار بیاورند یا به خاطر کاری که در رختخواب می‌کنیم مجازات شویم “

در تونس، نشان دادن تمایل‌های جنسی در جامعه هنوز یک “تابو”به شمار می‌رود. جوانان تمایلات جنسی خود را پنهان می‌کنند. آنها وقتی مورد سوال قرار می‌گیرند، همیشه می‌گویند رابطه جنسی خارج از ازدواج ندارند. در تونس همجنسگرا بودن ممنوع است اما گرایش‌های جنسی یک موضوع خصوصی است. حکومت نباید در این امور دخالت کند. چند ماده از قانون اساسی تونس در تناقص با احترام به زندگی خصوصی افراد است مخصوصا ماده ۲۳۰ که رفتارهای همجنسگرایانه را جرم می‌داند.

هدف پروژه عکس‌های من، استفاده از فضای اینترنت برای ترغیب افراد به واکنش نسبت به حقوق جنسی است. ما انقلاب کردیم و قبول نمی‌کنیم که باز هم به ما فشار بیاورند، سرکوبمان کنند یا به خاطر کاری که در رختخواب می‌کنیم مجازات شویم. امیدوارم بحث درباره حقوق همجنسگرایان با انتشار تصاویری از زنان و مردان هم‌جنس که در فضایی عمومی یکدیگر را می‌بوسند، بیشتر مطرح شود تا از آغاز این انقلاب به آن شتاب بیشتری داده شود. عکس‌های من، پیغام مدارا و عشق را با خود به همراه دارد حتی اگر برخی از افراد ترجیح می‌دهند به آن به عنوان عکسی پورنوگرافی نگاه کنند.
برخی از گروهای حقوق بشری تونسی مانند انجمن حقوق‌بشر، شروع به تکرار خواسته‌های ما درباره عدالت کرده‌اند. هنوز احزاب قدرتمند تونس تبعیض درباره اقلیت‌های جنسی را نادیده می‌گیرند. وزیر دادگستری با این حال پذیرفته است که قانون باید تغییر کند. این پیروزی بی سابقه‌ای برای ماست.

بیشتر بخوانید
آیا عراق قانون ازدواج با قربانی تجاوز جنسی را لغو خواهد کرد؟
گزارش سالانه «خانه آزادی» در مورد وضعیت آزادی در ایران
خانه‌ی آزادی حکومت ایران را سرکوبگر توصیف کرد
کارزار زنان هندوستان علیه تابوی پریود
زنان مسلمان تونسی می‌توانند با مردان غیرمسلمان ازدواج کنند

 

ثبت دیدگاه