صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > باربی‌های تازه دیگر فقط قد بلند و لاغر و بلوند نیستند

باربی‌های تازه دیگر فقط قد بلند و لاغر و بلوند نیستند

  - برگرفته از: پلاک پنج /
۲۱ بهمن ۱۳۹۴

هر سه ثانیه یک عروسک باربی در گوشه‌ای از جهان فروخته می‌شود. چندین دهه است که این عروسک در اتاق میلیون‌ها دختربچه حضور دارد. از همان روز اولی که باربی وارد بازار شد به خاطر هیکل خیلی خوش‌فرمش مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.

قد بلند، هیکل لاغر و رنگ سفید این عروسک باعث شده بود بسیاری از منتقدان شرکت سازنده را متهم کنند که به دختربچه‌ها به اشتباه آموزش می‌دهد که هیکل و شکل و قیافه ایده‌آل چنین است.

گاردین می‌نویسد که پس از ۵۷ سال شرکت سازنده عروسک باربی بالاخره در مقابل انتقادها وادار به تغییر در شکل و شمایل عروسکش شد.

حالا این عروسک با رنگ‌ پوست‌ متفاوت و قد کوتاه و موی فر هم به بازار عرضه شده است.

یکی از روسای ارشد این شرکت گفته است عروسک‌های جدید تصویر آشناتری از دنیای دختربچه‌ها در نقاط مختلف جهان به آنها نشان می‌دهد.

بدن و فرم و اندازه آن البته موضوع قابل توجهی است اما توجه بیش از حد به آن باعث بی توجهی به موضوعات دیگر می‌شود.

در همه این سال‌ها صورت و قد و قامت عروسک باربی تغییر نکرده‌ است اما در هر دوره‌ای بنا به تغییرات اجتماعی بر آن تاثیر گذاشته‌اند و تلاش شده است تصویری از یک زن فعال  را هم نشان بدهد.

چند دهه قبل باربی به شکل زن فضانورد درآمد، بعدها باربی پزشک و باربی مهندس کامپیوتر هم به بازار آمد.

البته باربی مهندس کامپیوتر وقتی یک روبات طراحی می‌کرد می‌گفت برای تبدیل کردنش به یک روبات واقعی به کمک برایان و استیو نیاز دارد که پسر هستند.

واقعیت این است که تاکنون بیش از یک میلیارد باربی در بیش از ۱۵۰ کشور جهان به فروش رفته است و به نظر می‌رسد که عروسک واقعا محبوبی است.

با کمرنگ شدن مرز میان زنان و مردان، شرکت سازنده باربی چند هفته پیش عروسکی را بدون ویژگی‌های زنانه و مردانه هم روانه بازار کرد که همراهش ابزارهایی دارد که هم برای دخترها مناسب است و هم برای پسرها.

در اولین سال تولید باربی، ۳۵۰ هزار عدد از این عروسک‌ فروخته شد. دختربچه‌ها باربی را دوست داشتند چون شبیه آدم بزرگ‌ها بود اما چندان شبیه مادرهایشان که تازه دوران جنگ جهانی دوم را پشت سر گذاشته بودند نبود. باربی شیک و پیک بود.

در فاصله ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۱در آمریکا ۲۲ میلیون نوزاد به دنیا آمدند. در سال ۱۹۶۰ بیش از ۱۱ میلیون دختر ۱۲ تا ۱۸ ساله وجود داشتند که پول خرید عروسک را داشتند اما انتخاب چندانی نداشتند.

باربی‌ها همیشه خوش سر و وضع و آراسته بودند. در سال ۲۰۱۴ مطالعه‌ای که روی دختربچه‌هایی که عروسک باربی داشتند انجام شد و نشان داد آنها نسبت به پسرها خودشان را در موقعیت‌های شغلی کمتری در نظر می‌گیرند.

در مقابل آنهایی که با عروسک‌های “خانم کله سیب‌زمینی” که یک شخصیت محبوب دیگر بچه‌هاست بازی می‌کردند به اندازه پسرها موقعیت‌های شغلی متفاوتی را انتخاب کردند.

الین زوبریگن از دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید فرقی نمی‌کند باربی یک مدل باشد یا یک پزشک کودکان، علیرغم وجود ابزارهای کار، این هیکل و بدن و شیوه لباس پوشیدنش با توجه به جنسیتش است که به شخصیتش شکل می‌دهد.

دنیای اسباب‌بازی‌ها و لباس‌های بچه‌ها با دو رنگ صورتی و آبی از هم جدا شده است. دخترها صورتی‌اند و پسرها آبی و خانواده‌ها هم به همین نسبت آینده متفاوتی برای فرزندان دختر و پسرشان تصور می‌کنند.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که در بریتانیا تنها یک درصد از والدینی که فرزند دختر دارند انتظار دارند که فرزندشان در آینده مهندس شود و کمتر از ۱۰ درصد مهندس‌ها در این کشور زن هستند.

برای باربی‌ها پیش از این ریاضیات “زیادی سخت” بود و آنها به موضوع‌های هنری علاقه بیشتری داشتند. اما مسئله این است که گزینه بیشتری پیش پای آنها نبوده است.

مقدار زیادی از وقت دختربچه‌ها صرف آرایش و لباس پوشاندن به باربی‌ها می‌شود در حالی که پسرها در همان سن و سال مشغول بازی‌هایی مثل لگو هستند که با ساخت و ساز سر و کار دارد.

حالا با تغییر در محصولات باربی و تولید عروسک‌های قد کوتاه و معمولی و موی فر حالا باید منتظر واکنش بازار بود.

آیا بچه‌ها این عروسک‌هایی را که دیگر لاغر و خوش قد و قامت نیستند دوست خواهند داشت؟

عروسک‌های باربی در سال ۱۹۶۰ با این شعار به دنیا معرفی شدند که در درون هر دختری یک شاهدخت پنهان است.

  منبع: پلاک پنج
بیشتر بخوانید
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
فیفا و تبعیض جنسیتی علیه زنان ایران
آشنایی با جامعه‌ی تراجنسیتی
برابر با من و روایت‌های نابرابری

 

ثبت دیدگاه