صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > بزرگ‌کردن یک بچه‌ کجایش درد می‌گیرد؟

بزرگ کردن يک بچه‌ اوج فشار ايمنی بر بدن والدين است

همایون خیری   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۱ اسفند ۱۳۹۴

از زمانی که نطفه جنین در رحم یک زن تشکیل می‌شود 9 ماه بدن مادر تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار می‌گیرد. بخشی از اثرات هورمونی بر دستگاه ایمنی بدن است و برای همیشه پایدار خواهند بود. اما یک گزارش جدید علمی نشان می‌دهد تغییرات در دستگاه ایمنی بدن انسان‌ها می‌شود مجموعه‌ای‌ست از تجربیات زیستی آن‌ها و محیطی که در آن قرار گرفته‌اند. یکی از این تجربیات فرزندآوری و بزرگ کردن بچه‌هاست.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج و دانشگاه لوون در بلژیک با انتشار نتایج یک مطالعه مشترک در نشریه نیچر ایمنی شناسی می‌نویسند اثری که بعنوان مثال بزرگ کردن یک کودک پس از تولد بر دستگاه ایمنی بدن والدین خود می‌گذارد بیش از اثر مشکلات حاد دستگاه گوارشی و واکسیناسیون فصلی در مقابل ویروس‌های آنفلوانزاست.

مطالعه دستگاه ایمنی و پاسخ‌های آن در 670 نفر که سن آن‌ها بین 2 تا 86 سال بود نشان داده است که توانایی ایمنی بدن افراد ناشی از مشخصاتی نظیر جنسیت، سن، وزن و تعامل با دیگران است. یکی از موارد تعامل که اثر مستقیمی بر دستگاه ایمنی باقی می‌گذارد این است که آیا آن‌ها والدین یک کودک هستند یا نه. گزارش می‌گوید بطور عمومی دستگاه ایمنی والدین یک کودک ضعیف‌تر از میانگین توانایی دستگاه ایمنی بدن افراد یک جمعیت انسانی‌ست که همان والدین در آن زندگی می‌کنند ولی در کنار این، دستگاه ایمنی بدن پدر و مادریک کودک در 50 درصد از موارد شبیه به یکدیگر عمل می‌کند و واکنش‌های مشابه به عوامل بیماریزای یکسان نشان می‌دهد.

نشانه‌هایی که پژوهشگران برای ضعف دستگاه ایمنی والدین به آن‌ها اشاره می‌کنند شامل پریشان خوابی، تنش عصبی و عفونت‌های مزمن که از طریق کودکان به آن‌ها می‌رسد است. گرچه گزارش می‌گوید بزرگ کردن فرزندان تا وقتی به سن مدرسه برسند چالش‌های بیشتری بر دستگاه ایمنی بدن تحمیل می‌کند که در فهرست آن‌ها گنجانده نشده است. با اینحال شاید یکی از مزایای توانایی بدنی والدین در این باشد که پس از طی شدن دوران کودکی فرزندان‌شان دستگاه ایمنی بدن آن‌ها به ثبات می‌رسد. چنین ثباتی در مورد غیروالدین به آسانی حاصل نمی‌شود.

پیش از این پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون با انتشار گزارشی نشان داده بودند که یکی از
نتایج ثبات دستگاه ایمنی والدین این است که کمتر از دیگران سرما می‌خورند. مطالعه 9 ساله این گروه که در فاصله سال‌های 1993 تا 2004 انجام شده بود این نظر را تایید کرد که جدا از توانایی جسمانی افراد در مقابله با بیماری‌ها افراد متاهل و صاحب فرزند از توانایی ایمنی بالاتری در برابر سرماخوردگی برخوردار بودند. نکته قابل توجه در این گزارش ارتباط میان تعداد فرزندان و ابتلا به انفلوانزا و سرماخوردگی بود به این ترتیب که هر چه والدین فرزندان بیشتری داشتند به دفعات کمتری نسبت به افراد مجرد سرما می‌خوردند.

پژوهشگران بریتانیایی و بلژیکی در گزارش خود می‌نویسند مطالعه سه ساله آن‌ها نشان داده است دستگاه ایمنی بدن افراد پس از مواجهه با یک چالش ایمنی دوباره به شرایط قبلی خود بازمی‌گردد و در نتیجه وقتی با چالش تازه‌ای روبرو می‌شود دوباره باید برای مقابله با عامل تازه آمادگی پیدا کند. اما در مورد والدین شرایط بصورت ایجاد حافظه ایمنی طولانی‌تر عمل می‌کند. به این ترتیب بدن والدین در مقابله با عوامل بیماریزا توانایی تحمل بیشتری دارد.

با این همه چالش برانگیزترین دوران برای تامین ایمنی بدن در والدین دوره‌ای‌ست که کودکان آن‌ها در حال بزرگ شدن هستند. این دوره تا زمان اولین حضور آن‌ها در مدرسه به طول می‌انجامد.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا
محکومیت والدین برای ازدواج اجباری فرزند
محکومیت والدین برای ازدواج اجباری فرزند در سوئد
قوانین مرخصی زایمان در کشورهای مختلف
قوانین مرخصی زایمان در کشورهای مختلف

 

ثبت دیدگاه