لجبازی جوامع نسبت به مجردها

سعید داورپناه   - برگرفته از: مرد روز /
۲۳ بهمن ۱۳۹۴

singles-768x384

نوشتن در باره زندگی مجردها همیشه حالت تدافعی دارد. باید در برابر موج افزاینده تبلیغات رسانه ها که از مثبت بودن ازدواج می گویند مدام به دنبال دلیل و مدرک بود. در صورتی که بیشتر مطالبی که در باره مجردها می نویسند قضاوت هایی است که بر حدس و گمان استوار است.

از وقتی که کتابی در این زمینه منتشر کردم و بعدها مطالبی در باره وضعیت مجردین برای دائره المعارف بیماری های روانی تهیه کردم متوجه این نکته شدم که یک نوع لجبازی در فرهنگ عمومی و سنتی وجود دارد که مصر است تصویر منفی از مجردها ارائه دهد.

بیشترین تصور منفی دور این احتمال می گردد که مجردها افسرده هستند یا دیر یا زود خواهند شد. مورد بعدی که به شدت آزار دهنده است و همه مجردها را ناخواسته به حالت دفاعی می کشاند این ادعا است که مجردها گروه بازنده ها هستند و از قطار خوشبختِ زندگی زناشویی و ازدواج و بچه داشتن، جا مانده اند.

تاکید اصلی ام در کتاب « توجه به مجرد ها» این بود که مجردین مشکل روحی و روانی شان، بیشتر یا کمتر از بقیه نیست. در جستجوهای مداوم، وقتی با مجموعه تحقیقات وسیعی که در باره افسردگی، خودکشی، تنهایی و شادی روبرو می شوم همواره به این نتیجه می رسم که تفاوت عمده ای برای داشتن مشکلات و ناهنجاری ها، بین مجردها و متاهلین نیست.

نکته جالب به نظر من این است که اگر این حقایق علمی را در کنارِ همه پیشداوری ها و اذیت های که مجردها دچارش هستند بگذاریم می بینیم که باید به دنبال یک خصلت قوی انسانی در بین مجردها گشت. به قول معروف عجب صبری باید داشته باشند که در همهمه امواج منفی، نه تنها مجرد باقی می مانند بلکه سالم و قوی و بانشاط  هم هستند.

همه ما شاهدیم که که تبعیضی که برای مجردها در فرهنگ عمومی وجود دارد در همه شئون زندگی رخنه کرده است. از مالیات دولت ها تا دعوت شدن به مهمانی ها تا سرویسی که مراکز خصوصی و دولتی برای شهروندان قائل هستند.

نمی شود انکار کرد که به هر حال زندگی متاهل ها مزیت هایی هم دارد. دو نفری که همدیگر را دوست داشتنی یافتند و با هم زندگی می کنند برنامه اقتصادی و اجتماعی مشترک دارند. از چتر حمایتی خانواده ها و شبکه دوستان بیشتر برخوردارند. حامی و یار و همدم و نگران همدیگر هستند.

اما هر چه که بیشتر به زندگی زناشویی امتیاز دهیم و هر چقدر که از ناراحتی های زندگی مجردی بگوییم باز باید برگردیم به این حقیقت که چطور با همه این موانع روحی و اجتماعی، جمعیت مجردها در حال افزایش است و طبق آمار در اکثر شهر های بزرگ دنیا حدود ۴۰ درصد افراد بزرگسال جامعه را شامل می شوند؟

نکته ای که دوست دارم مدام بر آن تاکید کنم این است که مجردها افراد مقاوم و قدرتمندی از هر نظر هستند. تصمیم مستقل گرفتن، بها دادن به زندگی خلاق و کنجکاوی بیکران شان، به آنها عملا این شانس را می دهد که شاید بیشتر از خیلی ها، قدر زندگی و فرصت حیاتی که نصیب شان شده است را بدانند. سبکبال ولی سخت کوش، حریصِ تجربه بیشتر در تمام زمینه های زندگی باشند.

دنیای متاهل ها و فرهنگ عمومی در صدد تکیه بیش از حد به « یک نفر» در زندگی است. برای همین مدعی هستند که افراد مجرد، صمیمیت و صداقت یک رابطه انسانی را عمیقا تجربه نمی کنند. در صورتی که اگر در زندگی مجردها دقت و تحقیق بیشتری شود متوجه خواهند شد که درست به این دلیل که همه زندگی شان محدود به یک نفر دیگر نیست می توانند صمیمت خالص تری را در زندگی شان با دیگران داشته باشند.

یادمان همیشه باشد که مسابقه ای در کار نیست و نوشته های من هم قراری ندارد که ثابت کند زندگی مجردی بهتر یا بدتر است. انسانها و نیاز و شرایط شان بسیار متفاوت از همدیگر است. من فقط امیدوارم از پیشداوری و قضاوت های مرسوم نسبت به مجردها کمی فاصله بگیریم.

Are Single People Mentally Stronger Than Everyone Else? Bella DePaulo Ph.D.
https://www.psychologytoday.com/blog/living-single/201305/are-single-people-mentally-stronger-everyone-else?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

Image source
http://ca.askmen.com/entertainment/austin/being-single-in-your-30s.html
http://www.catchannel.com/cat-news/2015/11/are-you-single-do-you-have-a-cat-trending.aspx

  منبع: مرد روز
بیشتر بخوانید
چرا مجردها منزوی می‌شوند؟
چرا مجردها منزوی می‌شوند؟
کلیشه‌های جنسیتی نوجوانان را نسبت به خشونت پذیراتر می‌کنند
کلیشه‌های جنسیتی نوجوانان را نسبت به خشونت پذیراتر می‌کنند
در آغوش گرفتن
بغل‌کردن باعث اخراج دانش‌آموز شد
حذف کلیشه‌های جنسیتی در مدرسه‌های سوئد

 

ثبت دیدگاه