صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > دیگر هیچ‌وقت این کار را نخواهم کرد

دیگر هیچ‌وقت این کار را نخواهم کرد

  - برگرفته از: خانه امن /
۲۲ بهمن ۱۳۹۴

Asiya_newsbanner

آسیه حامد مدتی از عمر خود را صرف ختنه زنان کرده است. به یاد نمی‌آورد که چند دختر را ختنه کرده ولی حالا می‌داند که چه تاثیراتی داشته است: «دختران و زنان به خاطر مشکلات فیزیکی که ناقص‌سازی جنسی زنان به وجود آورده از احتباس ادرار و خون‌ریزی رنج برده‌اند.»

آسیه می‌گوید به خاطر این عمل زنان در مواقع زایمان با خطر جانی روبه‌رو می‌شوند. البته آسیه این موضوع را در هنگام اجرای این عمل نمی‌دانست. به عنوان قابله فکر می‌کرد که با این کار به دختران کمک می‌کند تا اینکه دو سال پیش در دوره آموزشی‌ای که توسط انجمن آفار برگزار شد شرکت کرد. می‌گوید: «این دوره به من نشان داد که من چقدر دختران را به خاطر ناآگاهی رنجانده‌ام.»

امروز او از همه برای مقابله با ناقص‌سازی جنسی زنان و ازدواج کودکان دعوت می‌کند.

آسیه در برنامه‌‌ای در منطقه آفامبو اتوپیا، که ناقص‌سازی جنسی زنان در کودکی – اغلب وقتی هفت‌روزه هستند – انجام می‌گیرد شرکت می‌کند. این برنامه توسط صندوق جمعیت سازمان ملل متحد حمایت می‌شود و جوامع را درخصوص خطرات ناقص‌سازی جنسی زنان و ازدواج کودکان آموزش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا این سنت‌ها را رها کنند.

به عنوان بخشی از این تلاش، آسیه در یکی از کمیته‌های محلی که به افزاریش آگاهی در این مورد می‌پردازد کار می‌کند. چنین کمیته‌هایی در هفت ناحیه مختلف آفامبو تاسیس شده‌اند که از نماینده‌ای از رئیس قبیله، اداره محلی، رهبر مذهبی، و نماینده جوانان تشکیل شده است.

اعضای کمیته موضوعات مخنلفی را چند ماه در سال به بحث می‌گذارند و تاثیرات مختلف ناقص‌سازی جنسی زنان و ازدواج کودکان بر دختران می‌پردازند.

ناقص‌سازی جنسی زنان باعث شوک، خون‌ریزی و عفونت می‌شود و می‌تواند به زایمان طولانی، خون‌ریزی بیش از حد هنگام زایمان و حتی مرگ منجر شود. ازدواج کودکان نیز به سلامتی دختران آسیب می‌رساند. بسیاری از دختربچه‌های عروس قبل از اینکه از نظر فیزیکی به سن بلوغ برسند حامله می‌شوند، که ممکن است منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیری در هنگام حاملگی و زایمان شود.

اما هنوز قانع کردن مردم به ترک این سنت‌ها مشکل است. برخی توسط مذهب‌شان ترغیب می‌شوند و برخی باور دارند که ازدواج کودکان و ناقص‌سازی جنسی زنان از رابطه جنسی قبل از ازدواج جلوگیری می‌کند؛ رابطه جنسی‌ای که برای خانواده و قبیله شرم بزرگی است.

گرچه آسیه یک مدافع پرشور لغو ناقص‌سازی جنسی زنان شده است اما هنوز گاهی درخواست‌های مبنی بر انجام این عمل به او داده میشود. آسیه می‌گوید: «به آن‌ها می‌گویم که هرگز دختری را در معرض خطر و رنج ناقص‌سازی جنسی زنان قرار نمی‌دهم.»

علی‌رغم این چالش‌ها، آسیه می‌گوید مردم به سختی قانع می‌شوند که به ازدواج کودکان و ناقص‌سازی جنسی زنان پایان دهند.

تجارب آسیه به عنوان کسی که این عمل را انجتم می‌داده و قابله به استدلا‌های او اعتبار می‌دهد، و با اقتدار در مورد آسیب‌هایی که شاهد آن بوده صحبت می‌کند. او زنان را ترغیب می‌کند که در درمانگا‌ها تحت نظر پزشکان متخصص زایمان کنند تا این‌که در خانه این کار را انجام دهند.

«وقتی با یک زن حامله روبه‌رو می‌شوم اطمینان حاصل می‌کنم که با درمانگاه محل تماس گرفته شود و آن‌ها آمبولانس بفرستند.»

تلاش‌های او اعضای تاثیرگذار جامعه خود را قانع کرده که سلامت، خوشبختی، و حقوق بشر دختران باید در اولویت باشد.

آسیه به‌عنوان کسی که عمل ناقص‌سازی جنسی زنان را برای مدت طولانی انجام می‌داده، به همه نشان می‌دهد که هیچ‌وقت برای تغییر نظر دیر نیست.

منبع: UNFPA

  منبع: خانه امن
بیشتر بخوانید
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است

 

ثبت دیدگاه