صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > قوانین جدید کمیته‌ی المپیک برای حضور ترنس‌ها در بازی‌های المپیک

قوانین جدید کمیته المپیک برای حضور ترنس ها در المپیک

  - برگرفته از: مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی: محنا /
۱۷ بهمن ۱۳۹۴

Olympic-Rings-1024x724

وبسایت معتبر out sport ادعا کرده است که به دستور العملی جدید از کمیته بین المللی المپیک دست پیدا کرده که  از این پس به ترنس ها اجازه خواهد داد تا بدون انجام جراحی تغییر جنس بتوانند در مسابقات المپیک شرکت ‌کنند.

این دستورالعمل جدید قرار است مانع محرومیت ترنس ها  و مخصوصا ترنس های زن از شرکت در مسابقات المپیک شود.

کمیته بین المللی المپیک بیان کرده است که” از این پس جراحی تغییر جنس به عنوان یک پیش نیاز برای شرکت در مسابقات نیاز نیست، تا رقابت عادلانه و منصفانه حفظ شود و به نظر می رسد این محدودیت مغایر با قوانین حقوق بشر بوده است.”

این درست است که جراحی اصلی آلت تناسلی دیگر برای شرکت در المپیک اجبار نیست اما کمیته بین المللی المپیک تضمین می دهد تا تست هایی بگیرد که مشخص شود سطح تستوسترون و هورمون ترنس های زن ورزشکار پیش از مسابقه در سطح زنان غیر ترنس باشد تا رقابتی عادلانه باشد.

طبق این بیانیه ترنس های زن باید حداقل در بازه زمانی یک سال پیش از مسابقه شان، سطح تستوسترونی کمتر از ۱۰ نانومول در لیتر داشته باشند

همچنین ترنس های زن ورزشکار هر چهار سال یک بار حق دارند تا با هویت دیگر شرکت کنند. این بدین معنی است که اگر در یک سال با هویت زنانه شرکت کردند باید چهار سال صبر کنند تا بتواند با هویت دیگر شرکت کنند.

در عین حال اگر تست هورمون آن ها درست نباشد و مشخص شود تقلبی صورت گرفته است به مدت یک سال از شرکت در میادین ورزشی محروم میشوند.

مدت زمان قانونی برای تراجنسی های زن نیز که جراحی تغییر جنس را انجام داده اند تا بتوانند در مسابقات شرکت کنند از دو سال به یک سال پس از جراحی کاهش یافته است.

اما خبر خوش برای ترنس های مرد این است که بدون هیچگونه محدودیتی می توانند در رسته مردان شرکت کنند.

جوانا هارپر که در جلسه تنظیم این دستورالعمل حاضر بوده در گفتگو با outsport می گوید: «دستورالعمل جدید کمیته بین المللی المپیک تمام تبعیض هایی که به خاطر قوانین قدیمی بر ترنس ها تحمیل شده بود را اصلاح میکند. امیدوارم سازمان ها و نهادها دستورالعمل جدید کمیته بین المللی المپیک را جایگزین قوانین کهنه و از رده خارج قدیمی بکنند»

ورزشکاران المپیکی به خاطر نگرانی از دست دادن موقعیت ورزشی خود، جرات بیان هویت جنسیتی شان را نداشتند و این قوانین می توانید کمک زیادی به ترنس های ورزشکار بکند.

بیشتر بخوانید
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
هویت جنسیتی شریک جنسی
هویت جنسیتی شریک جنسی
نخستین مجری تلویزیونی تراجنسیتی در پاکستان کارش را آغاز کرد
آغاز به کار نخستین مجری تلویزیونی تراجنسیتی پاکستان
آیا دوستتان به‌تازگی به شما گفته است که تراجنسیتی است؟
آیا دوستتان به‌تازگی به شما گفته است که تراجنسیتی است؟

 

ثبت دیدگاه