صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > دانستنی‌هایی درباره آلودگی به ویروس زیکا

دانستنی‌هایی درباره آلودگی به ویروس زیکا

همایون خیری   - برگرفته از: ایران‌وایر /
۱۴ اسفند ۱۳۹۴

ویروس زیکا اولین بار در سال 1947 در کشور کنگو و در نمونه‌هایی از میمون‌ها شناسایی شد. اما پنج سال بعد آلودگی انسانی به این ویروس در کنگو و سپس تانزانیا به ثبت رسید و به تدریج به آسیا، امریکای لاتین و اقیانوسیه نیز کشیده شد.

ویروس زیکا با نیش پشه منتقل می‌شود و نام علمی پشه‌ای که این ویروس را به بدن قربانی منتقل می‌کند ایدس سینه روس (Aedes cinereus) است. پشه ایدس یک حشره مناطق گرم و مرطوب محسوب می‌شود ولی در حال حاضر تنها جایی از سیاره زمین که پشه ایدس در آن پیدا نمی‌شود قطب جنوب است. بنابراین می‌توان حدس زد که تنها جایی که ویروس زیکا در آنجا وجود ندارد قطب جنوب است.

اولین موارد ابتلای جدید به ویروس زیکا در برزیل گزارش شده بود اما در حال حاضر نشانه‌های آلودگی به ویروس زیکا در کشورهای امریکای مرکزی و جنوبی دیده می‌شود. به این ترتیب موج جدید آلودگی به این ویروس ممکن است به همه گیری منطقه‌ای و جهانی تبدیل شود.

کسانی که با این ویروس آلوده می‌شوند تب می‌کنند، بدن‌شان به خارش می‌افتد، درد مفاصل می‌گیرند و بلاخره چشم‌های‌شان قرمز می‌شود. البته این عوارض به شکل ملایم رخ می‌دهند و درست به همین دلیل است که مبتلایان در وهله اول از آلودگی خود باخبر نمی‌شوند و به دلیل چند روزه یا یک هفته‌ای بودن این نشانه‌ها چنین عوارضی را جدی نمی‌گیرند. این علایم را می‌توان با داروهای مسکن معمولی کاهش داد.

پشه ناقل ویروس زیکا برخلاف انتظار در روشنایی روز بیش از ساعات شب بدن را نیش می‌زند و با گزیدن اولین کسی که حامل ویروس است تبدیل به ناقل آن می‌شود. به این ترتیب تعداد مبتلایان بطور تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. ویروس از طریق تماس خونی و ارتباط جنسی نیز منتقل می‌شود اما از همه مهمتر این است که اگر یک زن باردار توسط پشه ایدس گزیده شود ویروس از بدن او به بدن جنین منتقل می‌شود. همین بخش از آلودگی را می‌توان پرخطرترین قسمت آن محسوب کرد.

آنچه در جریان آلودگی جنین به ویروس زیکا رخ می‌دهد ایجاد یک ناهنجاری دائمی در دستگاه عصبی جنین است. این ناهنجاری را به نام مایکروسفالی یا عارضه کوچکی سر می‌شناسند. نوزادان مبتلا به این عارضه از عمر طبیعی برخوردار نمی‌شوند و توانایی‌های مغزی آن‌ها نیز کمتر از افراد معمولی‌ست. نوزادانی که آلوده به ویروس زیکا می‌شوند ممکن است در زمان تولد ظاهر معمولی داشته باشند اما بتدریج رشد سر آن‌ها کم می‌شود ولی رشد صورت ادامه پیدا می‌کند. در نتیجه پیشانی کودکان مبتلا به کوچکی سر کوتاه‌تر می‌شود و ظاهری متفاوت پیدا می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در حال حاضر واکسنی برای مقابله با ویروس زیکا تولید نشده است اما تحقیقات برای تولید این واکسن در جریان است. بنابراین اگر در مناطق پرخطر با احتمال گزش پشه ایدس قرار دارید تنها راه مقابله به آلودگی به ویروس زیکا عمل به این توصیه‌هاست:

از مواد شیمیایی دور کننده حشرات استفاده کنید.

لباس‌های با آستین‌ بلند و رنگ روشن بپوشید.

از توری برای پوشاندن پنجره‌ها و درهای باز استفاده کنید.

اگر در محیط روباز می‌خوابید از پشه بند استفاده کنید.

ظروفی را که در آن‌ها آب راکد جمع می‌شود خالی کنید زیرا چنین ظروفی می‌تواند محل مناسب تولید مثل پشه باشند.

  منبع: ایران‌وایر
بیشتر بخوانید
به بدن من احترام بگذارید!
آویشن ۲۶ – پرسش و پاسخ
آیا آموزش می‌تواند مانع فاجعه شود؟
برنامه‌ی شماره‌ی ۲۶۹ – رادیو رنگین‌کمان

 

ثبت دیدگاه