صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > کوییر > همجنسگرایی جرم نیست
۱۰ مارس ۱۹۹۴

۱۰ مارس ۱۹۹۴: همجنس‌گرایی جرم نیست

اسکندر آبادی   - برگرفته از: دویجه‌وله فارسی /
۲۵ اسفند ۱۳۹۴

۱۰ مارس ۱۹۹۴: ۲۲ سال پیش در چنین روزی ماده ۱۷۵ از قانون‌نامه کیفری آلمان حذف شد. همه روزه در این بخش یکی از شخصیت‌ها یا رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی یا فرهنگی آلمان را معرفی می‌کنیم.

Symbolbild Homo-Ehe Gleichstellung Deutschland

در ماده ۱۷۵ که از سال ۱۸۷۱ میلادی به قانون‌نامه کیفری آلمان وارد شده بود، آمده است: «کیفر آمیزش غیرطبیعی که میان دو جنس نر یا انسان و حیوان انجام گیرد، حبس است. این رفتار همچنین می‌تواند باعث محرومیت از حقوق شهروندی گردد.»

تا فروپاشی امپراتوری آلمان در سال ۱۹۱۸، ده هزار تن به این خاطر محکوم شدند. پس از آن تا استقرار حکومت نازی‌ها یک دوره آزادی جنسی از جمله برای هم‌جنس‌گرایان در آلمان حاکم شد. انتشاراتی‌ها آثار هم‌جنس‌گرایان را منتشر می‌کردند و در برلین تقریبا هیچ محدودیتی برای آن‌ها نبود.

• به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید!

نازی‌ها هم در آغاز کار با این گروه از مردم کاری نداشتند. حتا یکی از رهبران شبه‌نظامی آن‌ها به نام ارنست روم (Ernst Röhm) آشکارا هم‌جنسگرا بود. اما پس از اینکه روم هوای قدرت بیشتری به سرش زد و اعدام شد، از سال ۱۹۳۴ نازی‌ها ماده ۱۷۵ را به قانون‌نامه‌ی کیفری آلمان افزودند و از آن پس با جدیت اجرای آن را پی‌گیری می‌کردند. کافی بود به کسی شک کنند. او را به نیروهای امنیتی لو می‌دادند.

نازی‌ها بسیاری از هم‌جنس‌گرایان را زیر عمل‌های پزشکی دردناک و خشن قرار می‌دادند با این هدف که آنها را از آن “نقص” پاک کنند.

حدود ۱۵ هزار هم‌جنس‌گرا در اردوگاه‌های کار و مرگ جان خود را از دست دادند.

پس از پایان جنگ جهانی دوم، ماده ۱۷۵ پس از استقرار دموکراسی هم به‌‌همان صورتی که نازی‌ها تصویب کرده بودند، باقی ماند. تا سال ۱۹۶۰ حدود هزار تن به این خاطر در دادگاه‌ها محکوم شدند.

سر انجام پس از اعتراض‌های پی در پی مردم، پارلمان آلمان به حذف و ابطال این ماده رای داد و هم‌جنس‌گرایان را از پنهان‌کاری آزاد ساخت.

در حالی که هم‌جنس‌گرایی دیگر در آلمان جرم نیست در بیشتر کشورهای جهان هنوز از نظر قانونی جرم شناخته می‌شود و مجازات دارد. ماده ۲۳۳ و ۲۳۴ قانون جزای اسلامی چاپ ۱۳۹۴ کیفر فاعل عمل جنسی را از ۱۰۰ ضربه شلاق تا اعدام و کیفر مفعول را به هر صورت، اعدام دانسته است.

بیشتر بخوانید
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش اقلیت‌های جنسی
پیشتازی کشور ایسلند در پذیرش کوییرها
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید

 

ثبت دیدگاه