صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > تانتارا یا سکس معنوی چیست

تانتارا یا سکس معنوی چیست

ماهان طباطبایی   - برگرفته از: مرد روز /
۲۳ اسفند ۱۳۹۴

mindbodygreen.com-Couple-Tantra

آرزوها٬ امیال و حتی اخلاق جنسی با ساخته شدن قرص ضدحاملگی و دسترسی همگانی به کاندوم از یک مرحله قدیمی و غریزی که بنیانش بر تولید مثل بوده است عبور کرد. از نزدیک به نیم قرن پیش در غرب و بعد سایر نقاط زمین، سکس به عمل تفریحی، عاطفی و حتی معنوی تبدیل شده است.

بشر به خودش اجازه داد تا به سکس بیشتر از یک عمل مکانیکی و رفتار هورمون ها بنگرد. در طی دهها سال گذشته «تانتارا» به عنوان یکی از راه های معنوی برای  رابطه و معاشقه جنسی جای خود را در روابط زوج ها باز کرد.

قرار رابطه جنسی تانتارا در حرمت بخشی به بدن٬ تاکید بر تماس عاطفی و مقدس شمردن عمل سکس می باشد. مهمتر از همه اینکه نیت اصلی همخوابگی محدود به این نشده است که به اوج جنسی برسند.

تانتارا روش دقیقا خاصی ندارد ولی در کارگاه های که در اروپا و امریکا گذاشته می شود و معمولا تحت سرپرستی فردی که سابقه تمرکز ذهنی، یوگا و اندیشه ذن دارد صورت می گیرد. نیت اصلی رسیدن به حس مشترک معنوی از رابطه جنسی است … بیشتر از همه، ترکیبی از حرکات یوگای دو نفره و پوزیشن های سکسی است. ترکیبی که با مدیتیشن و سایر تکنیک ها، به زوج ها فرصت می دهند به کشف بدن خود و شیوه های جدیدتری از لذت جنسی دست یابند بدون آنکه به ارگاسم برسند.

Tantara یا مجموعه رفتار و ارزش های جنسی نشات گرفته از فلسفه شرقی٬ از دهه ۶۰ قرن بیستم توسط متفکرینی همچون Georg Feuerstein و Margot Anand به نسل های معاصر غرب و بقیه دنیا معرفی شد. رشد محبوبیت سراسری یوگا و تکنیک های تمرکز ذهن و ریاضت های همراه آن نیز به مجموعه اخلاق جنسی جدید راه پیدا کرد.

tantara-4

tantra-3

tantrik_love

erstein و Margot Anand

  منبع: مرد روز
بیشتر بخوانید
وضعیت شیوع هپاتیت در ایران
رکورد طلاق در ایران شکست
انتقاد دولت ویتنام از نمایش مجسمه‌های برهنه
انتقاد دولت ویتنام از نمایش مجسمه‌های برهنه
هویت جنسیتی شریک جنسی
هویت جنسیتی شریک جنسی

 

ثبت دیدگاه