صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > ارتباط ویتامین د و سرطان پروستات

"کمبود ویتامین د سرطان پروستات را تهاجمی‌تر می‌کند"

  - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۲۳ اسفند ۱۳۹۴

دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که کمبود ویتامین د باعث تهاجمی‌تر شدن غده‌ سرطانی پروستات می‌شود. مردانی که پوست تیره دارند بیش از سفیدپوستان در معرض این خطر قرار دارند.

 یکی از منابع اصلی ویتامین د نور خورشید استیکی از منابع اصلی ویتامین د نور خورشید است

پژوهشگران دانشگاه “نورث وسترن” (Northwestern) شیکاگو پس از مطالعه بر روی ۱۹۰ مردی که پروستات‌شان را از دست داده‌اند دریافتند که کمبود ویتامین د باعث رشد شدیدتر غده بدخیم سرطانی پروستات می‌شوند.

هنوز شواهد کافی مبنی بر پیش‌گیری از سرطان پروستات با مصرف ویتامین د وجود ندارد، اما تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته‌اند نشان می دهند که کمبود ویتامین د ریسک ابتلا به سرطان فعال پروستات در مردان را افزایش می‌دهد.

• به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید!

پژوهشگران دانشگاه آمریکایی همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که سرطان پروستات در مردان تیره‌پوستی که مبتلا به این بیماری هستند و کمبود ویتامین د در بدنشان مشهود است، سریع‌تر از سرطان پروستات در سفیدپوستان رشد می‌کند.

یکی از منابع اصلی ویتامین د نور خورشید است. به همین دلیل کمبود این ویتامین می‌تواند علاوه بر مواد خوراکی، به درصد ملانین (Melanin) در بدن هم مرتبط باشد.

ملانین ماده‌ای است که عامل اصلی تعیین کننده‌ی رنگ پوست به‌شمار می‌رود. این ماده‌ی “ضد آفتاب” در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید از پوست حفاظت می‌کند. در مناطقی که تابش نور خورشید شدیدتر است، بدن انسان‌ ملانین بیشتری تولید می‌کند.

آدام مورفی، سرپرست تیم پژوهش به پزشکان توصیه می‌کند، به بیمارانی که سرطان پروستات آنها به مرحله خطرناکی رسیده و باید عمل شوند، ویتامین د تجویز کنند.

بیشتر بخوانید: عوامل خارجی در “بدشانسی” ابتلا به سرطان چه نقشی دارند؟

بیشتر بخوانید
جهش ژنتیکی در طول عمر زنان جوان بعد از درمان سرطان پستان تاثیری ندارد.
جهش ژن سرطان پستان تاثیری بر طول عمر ندارد
افزایش شیوع سرطان پروستات در ایران در دو دهه‌ی گذشته
آزمایشی که به درمان مبتلایان به سرطان پروستات کمک می‌کند
‘ژن‌های خودکشی‌کننده’ راه جدید درمان سرطان پروستات

 

ثبت دیدگاه