صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > ارتباط ویروس زیکا و میکروسفالی نوزادان

شواهد ارتباط بین ویروس زیکا و میکروسفالی نوزدان در حال افزایش است

  - برگرفته از: یورو نیوز فارسی /
۲۰ اسفند ۱۳۹۴

سازمان جهانی بهداشت می گوید شواهد و نشانه های حاکی از ارتباط بین ویروس زیکا و میکروسفالی یا کوچک سری نوزادان در حال افزایش است.

این شواهد بر وجود ارتباط میان زیکا و ناهنجاری نادری موسوم به «سندروم گیلن باره» حکایت دارد. در این ناهنجاری سیستم ایمنی بدن با حمله به سلولهای عصبی آنها را از بین می برد. پژوهشگران در آمریکا دریافته اند که این ویروس بخشی از بافت مغز جنین را در جریان رشد آن از بین می برد.

فهرستی از عوارض ابتلا به ویروس زیکا در بین زنان باردار در ریودوژانیرو روز جمعه در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد. از آن جمله می توان به مرگ جنین٬ جمع شدن کلسیم در یکی از بافت های بدن٬ نارسایی جفت و کمبود شدید مایع آمنیوتیک٬ محدودیت رشد جنین٬ آسیب دیدگی سیستم عصبی مرکزی و کوری احتمالی اشاره کرد.

میکروسفالی نوزادان شایع ترین عارضه ناشی از انتقال ویروس زیکا به بدن زنان باردار است که موارد ابتلا به آن در بیست و سه کشور آمریکای جنوبی از جمله برزیل رو به افزایش است. سازمان بهداشت جهانی ماه گذشته نسبت به گسترش این بیماری هشدار داد و از احتمال ابتلای سه تا چهار میلیون نفر در قاره آمریکا به آن ابراز نگرانی کرد.

بیشتر بخوانید
ده نکته‌ی بهداشتی برای دوران پریود
زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
وب‌سایت زانزو، بدن من در کلمه‌ها و تصاویر
هویت، رفتار و بهداشت مردان دوجنسگرا
هویت، رفتار و بهداشت مردان دوجنسگرا
دسترسی نابرابر زنان به خدمات زایمان
دسترسی نابرابر زنان به خدمات زایمان

 

ثبت دیدگاه