صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > روند نگران‌کننده ابتلا به ایدز

روند نگران‌کننده ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی پرخطر

  - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت که مهم‌ترین مشکل در درمان ایدز “انکار” این بیماری و این واقعیت است که “سرها ر ا مثل کبک زیر برف کرده‌ایم.” او خواستار آموزش در مدارس و خانه‌ها درباره رابطه جنسی پرخطر شد.

دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران گفت که بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با کنترل و درمان بیماری ایدز در کشور، “انکار مساله” است.

محرز با تاکید بر این‌که “موج سوم” ابتلا به ایدز از راه رسیده است، گفت: «مثل کبک سرمان را زیر برف نکنیم. هنوز هم بسیاری انکار می‌کنند که شیوع ایدز از راه تماس جنسی پرخطر وجود دارد و بدتر از آن هیچ‌نوع آموزشی از سوی آموزش‌وپرورش و رسانه‌ها درباره‌ی انتقال ایدز از طریف رابطه جنسی پرخطر وجود ندارد.»

این کارشناس باسابقه در حوزه‌ ایدز، با تاکید بر این‌که ارتباط جنسی یک غریزه طبیعی است، افزود: «چرا پدر و مادرها با بچه‌ها درباره رابطه جنسی صحبت نمی‌کنند؟ چرا آموزش و پرورش درباره‌ی رابطه جنسی هیچ آموزشی به دانش‌آموزان نمی‌دهد؟ چرا رسانه‌ها به این مسائل مهم نمی‌پردازند؟»

بیشتر بخوانید: رشد ۳۳ درصدی ایدز در ایران؛ افزایش ۱۰برابری در میان زنان

پیش از این نیز عباس صداقت، رئیس اداره ایدز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که ابتلا به بیماری ایدز دراثر رابطه جنسی محافظت‌نشده در کشور به شکل نگران‌کننده‌ای رو به‌افزایش است.

صداقت گفته بود که تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت بهداشت با وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری امضا شده تا اموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه‌ی ایدز و بیماری‌های مقاربتی در سطح دانشگاه‌های کشور صورت گیرد.

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در دولت یازدهم در اتفاقی نادر خود تاکید کرده است که “سیاست‌های نادرست” و “پنهان‌کاری” درباره‌ی ایدز، ابتلا به این بیماری را افزایش داده است.

“سی هزار نفر مبتلا به ایدز”

به‌گزارش خبرگزاری “ایرنا” آخرین آمار رسمی حاکی از آن است که در کشور نزدیک به ۳۰ هزار نفر به ایدز مبتلایند. در این میان ۸۸ درصد مبتلایان به این بیماری مردان‌اند و ۱۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: گسترش ایدز از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده در ایران

بنا به آخرین آمار کماکان میزان ابتلا از طریق سرنگ‌های تزریقی آلوده به ویروس، اصلی‌ترین دلیل ابتلا به ایدز کشور است. بیش از ۶۷ درصد موارد ابتلا در کشور به دلیل سرنگ‌های آلوده و مشترک میان معتادان تزریقی است.

با این‌حال در روندی نگران‌‌کننده میزان ابتلا از طریق رابطه‌ی جنسی مراقبت‌نشده به بیش از ۲۲ درصد رسیده و بعد از سرنگ آلوده، به دومین دلیل ابتلا به ایدز در کشور تبدیل شده است.

به گزارش “ایرنا” دکتر حمید صانعی، رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان نیز با تاکید بر این‌که باید درباره‌ی “واقعیت‌های ایدز” اطلاع‌رسانی شود، به این خبرگزاری گفت: «باید اجازه دهیم فیلم‌ها و محتوای فرهنگی و آموزشی بیشتری تهیه و ارائه شود تا جامعه بداند که فردی که به ایدز مبتلاست، مجرم نیست و نباید مطرود باشد.»

بیشتر بخوانید: سازمان ملل: کمپین جهانی مبارزه با ایدز تاکنون موفق بوده است

مقامات مسئول در ایران بارها گفتند که شمار مبتلایان واقعی به بیماری ایدز احتمالا بسیار بیشتر از آمار رسمی است و هشدار دادند که سن ابتلا به این بیماری به ۱۶ سالگی رسیده است.

روند ابتلا به بیماری ایدز در حالی رو به افزایش و الگوی ابتلا دستخوش تغییر شده است که در سطح جهانی، شمار موارد ابتلا به ایدز رو به کاهش است. بان کی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در روز جهانی ایدز در سال گذشته اعلام کرد که در فاصله زمانی سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میلادی شمار مبتلایان به ایدز در سطح جهانی کاهش خوشحال‌کننده‌ای داشته است.

بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
Daryll Rowe کسی که افراد را به‌عمد به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
حبس ابد برای فردی که به‌عمد دیگران را به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
کونچیتا از ابتلایش به اچ‌آی‌وی مثبت خبر داد

 

ثبت دیدگاه