صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > ده بهانه‌ی رایج برای استفاده‌نکردن از کاندوم

ده بهانه رایج برای استفاده نکردن از کاندوم

آرمان اسلامبولچی   - برگرفته از: پروژه‌ی آموزشی گام قرمز /
۲۸ فروردین ۱۳۹۵

condomsبهانه-برای-استفاده-نکردن-از-کاندوم

رابطه جنسی با استفاده از کاندوم، شاید رویایی‌ترین رابطه‌ی جنسی زندگی‌مان نباشد. ولی عواقب استفاده‌ نکردن از آن ممکن است زندگی‌ را به جهنم تبدیل کند. برای اکثر مردم جهان استفاده از کاندوم راحت‌ترین و دردسترس‌ترین راه پیشگیری از بارداری و عفونت‌های آمیزشی‌ است. هرچند عده‌ای با خودخواهی از این روش ساده طفره می‌روند یا بدتر از آن با اصرار و ذکر دلیل‌های اشتباه شریک‌ جنسی‌شان را قانع می‌کنند که کاندوم بی‌فایده یا مضر است.

این‌جا ۱۰ بهانه‌ی رایج که معمولاً زوج‌ها یا بهتر است بگوییم بیشتر طرف‌ مذکر رابطه برای فاکتور گرفتن کاندوم ذکر می‌کنند درج شده است. و البته توضیح داده می‌شود که چرا این بهانه‌ها نادرست، خطرناک و گاهی احمقانه است.

 ۱. من به‌موقع آلت را خارج می‌کنم. این به همان اندازه موثر است

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا سال ۲۰۱۴ در مطالعه‌ای تاثیر روش خارج کردن آلت مردانه هنگام انزال را با روش استفاده از کاندوم مقایسه کرد. حتا اگر این کار کاملاً درست و به موقع انجام شود بازهم چهار درصد احتمال بارداری وجود دارد. در بسیاری از موارد هم این روش به صورت ناقص انجام می‌شود و در این حالت تا ۱۸درصد احتمال وقوع بارداری ناخواسته وجود دارد. در صورتی که احتمال بارداری با استفاده از کاندوم فقط ۲درصد است.

اما این تمام مساله نیست. روش ذکر شده هرگز مانع انتقال عفونت‌های آمیزشی برای هیچ کدام از شریکان جنسی نمی‌شود!

۲. به من اعتماد کن. من بیمار نیستم!

خب، اعتماد در رابطه‌ی جنسی خیلی مهم است. اما اگر اعتماد همیشه درست بود آیا باز هم روابط طولانی زناشویی به طلاق می‌انجامید؟ بماند که در بسیاری از موارد هم ممکن است شما زیاد شریک جنسی خود را نشناسید. مهم‌تر از این، بسیاری از افرادی که به عفونت‌های مقاربتی مبتلا هستند، خود از آن بی‌اطلاع‌اند. انجمن بهداشت جنسی آمریکا تخمین زده که نیمی از افراد فعال جنسی در طول عمر خود حداقل یک‌بار به عفونت آمیزشی مبتلا می‌شوند. بسیاری از علایم این عفونت‌ها مدت‌ها بعد از ابتلا به آن پدیدار می‌شود. پس ممکن است کسی که ادعا می‌کند عفونتی ندارد خودش از وجود آن مطلع نباشد.

۳. من به لاتکس حساسیت دارم

بله برخی از افراد به لاتکس که معمولاً برای ساختن کاندوم از آن استفاده می‌شود حساسیت دارند. ممکن است این یک بهانه نباشد. اما تقریباً تمام تولیدکنندگان کاندوم، انواع کاندوم بدون لاتکس را هم عرضه می‌کنند. این کاندوم‌ها به همان اندازه موثرند. پس اگر کسی این جمله را فقط برای بهانه‌آوردن نگفته باشد، باز هم می‌شود از کاندوم استفاده کند بدون این‌که حساسیت خود را تحریک کرده باشد. با آگاهی به این نکته که انواع کاندوم‌هایی که از لاتکس ساخته نشده‌اند در بازار موجود است، و اعلام آن به طرف مقابل، می‌شود سنجید که این جمله فقط از روی بهانه آوردن بیان شده یا نه. آزمون اعتماد!

۴. تو قرص ضدبارداری مصرف می‌کنی، مگه نه؟

استفاده از داروهای ضدباردای به اندازه‌ی کاندوم و حتا بیشتر از آن در پیشگیری از بارداری موثر هستند. با جست‌وجوی اینترنتی یا سوال از پزشک می‌توانید انواع این داروها را پیدا کنید. اما خب معلوم است که تنها مزیت کاندوم پیشگیری از بارداری نیست. داروی ضدبارداری از عفونت‌های مقاربتی که در برخی موارد می‌توانند کشنده باشند پیشگیری نمی‌کند. هیچ‌کدام از این دو روش هم به‌طور کامل تضمین‌کننده نیستند. بسیاری از زوج‌ها ترجیح می‌دهند هم‌زمان هردو روش را استفاده کنند. با این‌کار احتمال بارداری تا ۹۹.۹۹ درصد کاهش می‌یابد.

۵. گران است!

بله. این گزینه ممکن است کاملاً درست باشد. اما بزرگ‌کردن کودک ناخواسته گران‌تر است. درمان عفونت‌های آمیزشی گران‌تر است. اصولاً اگر درمان پذیر باشد!

۶. از خریدن کاندوم خجالت می‌کشم

به‌خصوص اگر خیلی جوان باشید ممکن است کاملاً از این‌که به داروخانه بروید و درخواست کاندوم کنید خجالت بکشید. اما دوچیز را در نظر بگیرید. فروشنده‌ای که برای شما کاندوم می‌آورد روزانه ده‌ها بار همین‌کار را کرده. مشتریان مختلف و متفاوت در سن‌های گوناگون از او همین درخواست را کرده‌اند. برای او اصلاً چیز عجیبی نیست. گذشته‌ از این او فقط وظیفه‌اش را انجام می‌دهد. مثلاً اگر فکر می‌کنید او به شما می‌خندد یا نوعی نگاه می‌کند که دل‌چسب نیست می‌توانید به او اعتراض کنید. بعد هم اگر این‌قدر خجالتی هستید، تصور کنید برای درمان یک عفونت مقاربتی رفته‌اید مطب پزشک و مشغول توضیح مشکل خود به خانم منشی هستید، در حالی که بقیه بیماران هم در اتاق انتظار نشسته‌اند و می‌شنوند.

۷. با کاندوم راحت نیستم

کاملاً قابل درک است. پوشاندن حساس‌ترین نقطه‌ی بدن برای انجام خصوصی‌ترین فعل زندگی با یک جسم عجیب شیمیایی! اما راه ‌حل اصلاً کنار گذاشتن استفاده از کاندوم نیست. شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارد. ده‌ها مدل و برند و مارک مختلف کاندوم در بازار موجود است. اصلا استفاده از یک کاندوم جدید خودش می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. مطمئن شوید کاندومی تهیه می‌کنید که بیشتر از دیگر انواع کاندوم برای‌تان راحت‌ است. ممکن است از بوی یکی از کاندوم‌ها خوش‌تان نیاید یا اندازه‌اش برای‌تان مناسب نباشد. اما دنیای سرمایه‌داری این شرایط را برای شما فراهم کرده که خیلی راحت کاندومی را که دوست ندارید فراموش کنید و چیزی را که به‌درد‌تان می‌خورد تهیه کنید.

۸. سکس را خراب می‌کند

این‌هم قابل درک است. هم‌آغوشی و سکس از هیجان‌انگیزترین و حساس‌ترین نیاز‌های بشر هستند. از آن لحظه‌های ناب. چرا باید با یک جسم مزاحم آن را خراب کنیم؟ نتیجه‌ی تجربیات و تحقیقات نشان می‌دهد که میزان لذت بردن از سکس به شدت با اضطراب رابطه‌ی معکوس دارد. وقتی شما به عواقب ناخواسته‌ و مخرب یک لذت جنسی آگاه شوید (که حتا اگر نبوده‌اید با خواندن این خطوط حالا آگاه هستید) دیگر نمی‌توانید با تمام وجود عشقبازی کنید. تصویر ویروس‌هایی که زندگی‌تان را کاملاً عوض می‌کنند یا کودکی که ناخواسته ممکن است از چنین آمیزشی به وجود بیاید، بیشتر آن لحظه‌های شیرین را از بین می‌برد. استفاده از کاندوم اکثر این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها را از بین می‌برد و می‌توانید با دغدغه‌ی کمتر لذت ببرید.

۹. اگر عاشقم هستی،‌ از من نخواه از کاندوم استفاده کنم

چطور است این جمله را با چنین جمله‌‌‌ای جایگزین کنیم:

اگر عاشقم هستی از من نخواه زندگی‌ام را تباه کنم

بله بارداری ناخواسته، یا ابتلا به عفونت‌های آمیزشی زندگی را تباه می‌کنند.

۱۰. اصرار شدید و خودداری از استفاده از کاندوم

سکس یک رابطه‌ی دوطرفه است. شکی نیست که هر دو طرف باید از این رابطه لذت ببرند و طی آن احساس راحتی کنند. اگر یکی از دو طرف می‌خواهد چیزی را تحمیل کند که دیگری راضی به آن نیست، این نوعی تجاوز است، نه معاشقه. اگر دو طرف نمی‌توانند شرایطی را فراهم کنند که هردو راحت باشند، شاید بهتر است  اصلا هم‌بستری‌ صورت نگیرد.

بهانه‌ها را کنار بگذارید. خیلی ساده است. مشکلات احتمالی‌اش با تمرین و تکرار کنار می‌رود. کاندوم یکی از بهترین ابداعات بشر تا به امروز است. جلوی انتقال ده‌ها مورد عفونت را می‌گیرد و سکس را از فعلی که فقط برای تولید کودک است فراتر می‌برد. این دست‌آورد بزرگ بشری فراهم شده تا شما راحت‌تر زندگی کنید. در بدبینانه‌ترین‌ حالت مثل دموکراسی است از نگاه چرچیل!

~ سرفصل‌های این نوشته، برخی از استدلال‌های آن و منابع اشاره شده، ترجمه‌ای آزاد است از این مطلب.

بیشتر بخوانید
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
وضعیت شیوع هپاتیت در ایران
مثل ترامپ که از کاندوم استفاده نمی‌کنه،‌ نباشین
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز
آگاهی‌رسانی به پناهجویان در آلمان درباره‌ی خطر ایدز

 

ثبت دیدگاه